«Καταρράκτης» οι αποβολές, αμίμητος Μούσλιμ και μεγάλος νικητής το Ανόβερο!

ΜΑΤΣΑΡΑ ΜΕ ΤΑ ΌΛΑ ΤΟΥ! Το πρώτο παιχνίδι της δεύτερης ημέρας του Φάιναλ 8 του Βελιγραδίου, όπου και βρίσκεται το #Aquafeed24 μας προσέφερε κορυφαίο θέαμα, καθώς το Ανόβερο ανέκαμψε από την χθεσινή ήττα από την Μπρέσια και επιβλήθηκε με 11-9 της Μαρσέιγ, περιμένοντας τον νικητή του ζευγαριού Μπαρτσελονέτα – Γιουγκ για την 5η θέση!

Πρώτη φορά είδαμε κυριαρχία αποβολών σε παιχνίδι τελικής φάσης Τσάμπιονς Λιγκ.Συγκεκριμένα, και ειδικά στην τελευταία περίοδο, σχεδόν κάθε φάση ήταν και από μία αποβολή, με σύνολο να υποδεικνύονται σε όλη τη διάρκεια 33 ποινές! Οι Γερμανοί βρίσκονταν συνεχώς πίσω στο ματς, ενώ μπήκαν μπροστά με 9-8 για πρώτη φορά στην τελευταία περίοδο, όπου ο Πέταρ Μούσλιμ, με την εμπειρία του και το απίστευτα δυνατό σουτ που διαθέτει, κατάφερε με τα έξι γκολ που σημείωσε να φέρει την ανατροπή και την νίκη στην ομάδα του. Παράλληλα, το Ανόβερο πήρε μια άτυπη ρεβάνς για την διπλή ήττα που υπέστη από τη Μαρσέιγ στη φάση των ομίλων.

ΑΝΟΒΕΡΟ 98 – ΜΑΡΣΕΙΓ 11-9

Η διακύμανση του αγώνα..

Η Μαρσέιγ κέρδισε το πρώτο σπριντ της αναμέτρησης και ο Κρουσιγιά είχε χαμένο σουτ στην πρώτη επίθεση, με το Ανόβερο να χάνει παραπάνω στη συνέχεια. Το σκορ άνοιξε ο Βουκίτσεβιτς στην κόντρα και ο ίδιος αποβλήθηκε έπειτα, με την πρώτη ισοφάριση να έρχεται από σουτ του Μούσλιμ. Το 2-1 ήρθε σε φάση ριμπάουντ από τον Μποντέγκας, στον πρώτο εύστοχο παραπάνω της Μαρσέιγ. Ο Πρλαΐνοβιτς στο τελευταίο ενάμισι λεπτό με διαγώνιο σουτ σημείωσε το 3-1 της πρώτης περιόδου, ξανά σε παραπάνω.

Ο Ναγκάεφ ισοφάρισε στα σπριντ για το Ανόβερο στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με ένα σουτ του Μούσλιμ να καταλήγει στο δοκάρι. Στην επόμενη επίθεση, ο Σίπερ μείωσε σε 3-2 στον παραπάνω των Γερμανών, ενώ στα μισά σχεδόν της περιόδου, ο Τόμας Βερνού αποβλήθηκε στην κόντρα και ο Κάρστεν Σιχάφερ κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ. Ο Λάζοβιτς απέκρουσε το σουτ του Σούτζε και ο Πρλαΐνοβιτς στα ίσα σκόραρε το δεύτερο του γκολ, κάνοντας το 4-2. Ο Μούσλιμ γρήγορα κέρδισε πέναλτι, στο οποίο ο Ναγκάεφ ευστόχησε, μειώνοντας σε 4-3. Με σχεδόν ενάμισι λεπτό να απομένει για το ημίχρονο, ο Σίπερ δέχθηκε τη δεύτερη του ποινή και με τη σειρά του, ο Μίλος Σκεπάνοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ, αλλά το Ανόβερο έκλεψε την μπάλα στο λιγότερο, με το ημίχρονο να λήγει 4-3.

Ο Κοβάτσεβιτς κέρδισε το σπριντ στην επανάληψη και η Μαρσέιγ είχε παραπάνω στην πρώτη της επίθεση, αλλά ένα σουτ του Βουκίτσεβιτς κατέληξε άουτ. Παρ’ όλα αυτά, το 5-3 ήρθε σε νέο παραπάνω από τον Μποντέγκας στο δεύτερο δοκάρι. Ο Ντάρκο Μπργκούλιαν γρήγορα μείωσε σε 5-4, με δυνατό σουτ από αριστερά στο 5:59 της περιόδου. Οι Γάλλοι συνέχισαν να είναι εξαιρετικοί στον παραπάνω, και σε νέα προσπάθεια ο Κοβάτσεβιτς «έγραψε» το 6-4. Οι προσπάθειες συνεχίστηκαν και από πλευράς Ανόβερου, και έτσι ο Ναγκάεφ με μακρινό σουτ σε άπιαστη γωνία, έφερε ξανά το παιχνίδι στο γκολ. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και με τον Μούσλιμ, ο οποίος με ένα σουτ… στο ταβάνι, ισοφάρισε σε 6-6 μετά από αποβολή του Βανπεπερστράτε. Ο Κρουσιγιά έδωσε εκ νέου προβάδισμα 7-6, με 2:29 να απομένουν για την λήξη της περιόδου. Στην αμέσως επόμενη επίθεση των Γάλλων, ο Σπάιτς κέρδισε πέναλτι, στο οποίο ο Άντριγια Πρλαΐνοβιτς, ευστόχησε για το 8-6 (όχι πως αστοχεί και ποτέ σε πέναλτι). Με το τρίτο του γκολ να έρχεται στο τελευταίο λεπτό της περιόδου, ο Μούσλιμ μείωσε σε 8-7 από την ίδια θέση, με το οποίο και έληξε η τρίτη περίοδος.

Το τελευταίο σπριντ ανήκε και πάλι στους Γάλλους, οι οποίοι έχασαν την πρώτη επίθεση της τελευταίας περιόδου, όπως και το Ανόβερο. Με πολύ ωραία συνεργασία του Σούτζε με τον Βίνκελχορστ, ο δεύτερος πήρε μία πολύ μακρινή πάσα και με ξεκόλλημα το παιχνίδι ήρθε ξανά στα ίσα. Το προβάδισμα ήρθε στη συνέχεια και για τους Γερμανούς, με τον μεγάλο πρωταγωνιστή, Πέταρ Μούσλιμ, να σημειώνει το τέταρτο προσωπικό του τέρμα για το 9-8 στο 4:57 για την λήξη. Με 4:16 να απομένουν, ο Άντριγια Πρλαΐνοβιτς χρεώθηκε την πρώτη του ποινή και ο Κάρστεν Σιχάαφερ κάλεσε το δεύτερο τάιμ άουτ που δικαιούταν. Η διαδικασία επαναλήφθηκε για τον Πέταρ Μούσλιμ και την ομάδα του, με το πέμπτο του γκολ το σκορ έφτασε 10-8 υπέρ των Γερμανών. Ο Βίνκελχορστ, σχεδόν στα τελευταία δύο λεπτά, αποβλήθηκε σε μάχη με τον Μποντέγκας και ο Μίλος Σκεπάνοβιτς κάλεσε το δεύτερο του τάιμ άουτ. Στον παραπάνω, ο Κοβάτσεβιτς μείωσε σε 10-9 και η Μαρσέιγ κέρδισε δεύτερο σερί παραπάνω, αλλά το μπλοκ βγήκε στο σουτ του Μποντέγκας αυτή τη φορά. Η νίκη ήρθε με τον καλύτερο τρόπο για το Ανόβερο, καθώς 21 δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα ο Μούσλιμ μέσα σε πανηγυρισμούς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με το έκτο του γκολ και το τελικό 11-9.