Καταπληκτική εμφάνιση από τον Ολυμπιακό στην επιστροφή στο ελληνικό πρωτάθλημα!

Ο Ολυμπιακος υποδέχτηκε τον ΑΝΟ Γλυφάδας για την 9η αγωνιστική της Α1 Γυναικών, με τις «ερυθρόλευκες» να πραγματοποιούν πολύ καλή εμφάνιση επικρατώντας 16-5, συνεχίζοντας έτσι το απόλυτο στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Δείχνοντας τις διαθέσεις του από νωρίς, ο γηπεδούχος Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων, δίνοντας υψηλό ρυθμό και παίζοντας ιδιαίτερα καλή άμυνα. Το σκορ του ημιχρόνου (9-2) ουσιαστικά έδινε ασφαλές προβάδισμα για την υπόθεση τρίποντο, με τις παίκτριες του Αλεξάνταρ Τσίριτς να το επεκτείνουν ακόμα περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο και να φτάνουν σε μία ευρεία νίκη, ενώ πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Κίρα Κρίστμας με 4 τέρματα. Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός έφθασε τους 27 βαθμούς σε εννέα παιχνίδια στο πρωτάθλημα ενώ ο ΑΝΟ Γλυφάδας έμεινε στους 19.

Η διακύμανση του παιχνιδιού…

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού κύλησαν χωρίς κάποια ομάδα να καταφέρει να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα με τις μονομαχίες να είναι πολύ δυνατές, όμως τελικά το πρώτο γκολ ήρθε για τις Πρωταθλήτριες αρχικά με την Κίρα Κρίστμας να εκτελεί από την περιφέρεια για το 1-0 ενώ εν συνεχεία στον παίκτη παραπάνω η αρχηγός των «ερυθρολεύκων» Μαργαρίτα Πλευρίτου έκανε το 2-0. Στο 3:13 έπειτα από μίνι διαβούλευση διαιτητή-επόπτη, το γυριστό της Μαρίας Μυριοκεφαλιτάκη κατοχυρώθηκε ως γκολ, αφού υπήρξε συζήτηση για το αν έχει περάσει η μπάλα τη γραμμή, ενώ από το σημείο του πέναλτι η Βασιλική Πλευρίτου έκανε αμέσως μετά το 4-0. Στα 48 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του οκταλέπτου, ο αγώνας διακόπηκε εξαιτίας κάποιας αδιαθεσίας που αισθάνθηκε η Νικόλ Ελευθεριάδου, με την αθλήτρια του Αλεξάνταρ Τσίριτς να ελέγχεται από τον γιατρό του αγώνα και μετά από λίγα λεπτά και ενώ όλα ευτυχώς κύλησαν καλά ο αγώνας συνεχίστηκε. Το τελευταίο γκολ της περιόδου ήρθε μετά από εκτέλεση πέναλτι της Ειρήνης Νίνου, η οποία μείωσε σε 4-1.

Το πρώτο τέρμα στο δεύτερο οκτάλεπτο ήρθε δια χειρός Κίρα Κρίστμας, από το σημείο του πέναλτι, με την Ειρήνη Νίνου να απαντάει με τον ίδιο τρόπο, όμως η Καναδή περιφερειακός του Ολυμπιακού με σουτ από την περιφέρεια εκτέλεσε για το 6-2. Σε εκείνο το σημείο η Έλενα Ξενάκη πέτυχε δύο συνεχόμενα τέρματα από το φουνταριστό, ενώ με ένα πολύ δυνατό σουτ η Χριστίνα Σιούτη έφτασε το σκορ στο 9-2.

Με ένα ακόμη δυνατό σκαστό σουτ από την Βάσω Πλευρίτου ο Ολυμπιακός πέτυχε, στην πρώτη του επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο έκανε το 10-2, ενώ λίγο αργότερα η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη διαμόρφωσε το 11-2 από το φουνταριστό με ωραίο γύρισμα, όμως αμέσως μετά η Θωμαΐς Μουστακαρία με ωραίο σουτ στον παραπάνω μείωσε 11-3. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτριες του Αλεξάνταρ Τσίριτς βρήκαν δύο συνεχόμενα τέρματα, ένα με την Ιωάννα Χυδηριώτη έπειτα από ασίστ της Έλενας Ξενάκη και ένα με την Μαργαρίτα Πλευρίτου να εκτελεί από την περιφέρεια για το 13-3. Το παιχνίδι είχε υψηλό επιθετικό ρυθμό με την Τίνα Κοντογιάννη να εκτελεί στην πρώτη γωνία και αμέσως μετά την Κίρα Κρίστμας να πετυχαίνει το 4ο γκολ της στην αναμέτρηση για το 14-4.

Με το δεύτερο τέρμα της στην αναμέτρηση η Ιωάννα Χυδηριώτη έκανε το 15-4, με την Ιωάννα Κανελλοπούλου να πετυχαίνει με ένα εξαιρετικό περιφερειακό το 15-5, ενώ η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη μετά από ασίστ της Φωτεινής Τριχά εκτέλεσε για το 16-5.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 5-1, 5-2, 2-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου, Τριχά, Ξενάκη 2, Σιούτη 1, Πλευρίτου Μ 2, Τορνάρου ,Πλευρίτου Β 2, Κρίστμας 4, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Σταματοπούλου, Σάντα, Τζωρτζακάκη

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Θεόδωρος Ανδρεάκος): Καρύτσα, Νίνου Π, Μουστακαρία 1, Γουλβς, Γρηγοροπούλου, Νίνου Ε 2, Αντωνιάδη, Κανελλοπούλου 1, Κούλχαας, Φουντωτού, Κατσώνη, Κοντογιάννη 1, Τσιάρα, Κακαίδη, Μαδένογλου