Καπότσης: «Διαφορετικό το παιχνίδι με το Μαυροβούνιο σε σύγκριση με το World League»

Η Εθνική ομάδα δεν θα αγωνιστεί στο πλαίσιο της τρίτης ημέρας του προολυμπιακού τουρνουά το οποίο διεξάγεται στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν να αντιμετωπίσει την Τουρκία, η οποία ωστόσο αποβλήθηκε από το τουρνουά λόγω κρουσμάτων COVID-19.

Οι Έλληνες διεθνείς προετοιμάζονται πνευματικά για τον αγώνα απέναντι στο Μαυροβούνιο, το πιο δύσκολο παιχνίδι του ομίλου, στις 17:00 την Τετάρτη.

Σε δηλώσεις του, ο Μάριος Καπότσης, στάθηκε σε παραμέτρους που παρατηρούνται ήδη στο Προολυμπιακόυ και το διαφοροποιούν σε σύγκριση με προηγούμενα τουρνουά, με απόρροια μικρότερες σε δυναμική χώρες να παίρνουν αβαντάζ σε δύσκολα για αυτές παιχνίδια.

«Το προολυμπιακό τουρνουά του Ρότερνταμ είναι διαφορετικό από ότι αρχικά είχε εκτιμηθεί από όλους. Τα περισσότερα παιχνίδια είναι ανταγωνιστικά και κρίνονται στις λεπτομέρειες. Ακόμα και όταν αγωνίζεσαι με υποδεέστερους, στα χαρτιά, αντιπάλους ελλοχεύουν σημαντικοί κίνδυνοι. Ένα άλλο αξιοσημείωτο γεγονός είναι οι συχνές διακοπές του παιχνιδιού από τους διαιτητές και τους υπεύθυνους, συνήθως για να μπορέσουν να χρησιμοποιήσουν το var, με αποτέλεσμα να δίνεται η ευκαιρία σε ομάδες με περιορισμένες δυνατότητες, χωρίς καλή φυσική κατάσταση και δίχως αλλαγές, να μπορούν να πάρουν ανάσες οι παίκτες τους και να σταθούν πιο ανταγωνιστικά στο παιχνίδι. Αυτό το πράγμα δεν μας ευνοεί γιατί χάνουμε το ρυθμό μας».

Ο αγώνας της Τετάρτης απέναντι στο Μαυροβούνιο ήταν ευθύς εξαρχής ο πλέον σημαντικός του ομίλου. Με νίκη η Εθνική ομάδα θα καταλάβει την πρώτη θέση, ενώ σε περίπτωση ήττας, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, θα είναι δεύτερη.

Ο Μάριος Καπότσης υποστηρίζει ότι ο αγώνας θα κριθεί στις λεπτομέρειες, στην καλή άμυνα, στα καλά ποσοστά στον παίκτη παραπάνω και λιγότερο, ενώ εκτιμά ότι το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν θα έχει καμία σχέση με τον αγώνα που έδωσαν οι Έλληνες διεθνείς αρχές Ιανουαρίου στο Ντέμπρετσεν της Ουγγαρίας όταν στον τελικό κέρδισαν με χαρακτηριστική άνεση τους Μαυροβούνιους, σε ένα ματς χωρίς μεγάλο ενδιαφέρον και για τις δυο ομάδες που είχαν ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή τους στην τελική φάση του World League.

«Το παιχνίδι με το Μαυροβούνιο είναι το πιο δύσκολο του ομίλου. Μας γνωρίζουν πολύ καλά όπως κι εμείς το ίδιο. Πρόκειται για μία από τις καλύτερες ομάδες στο παγκόσμιο στερέωμα, πάντα μέσα στα μετάλλια σε μεγάλες διοργανώσεις. Πιστεύω ότι θα είναι ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι σε σχέση με εκείνο που δώσαμε αρχές Ιανουαρίου στην Ουγγαρία στο πλαίσιο του World league. Είναι ένας αγώνας που θα κρίνει την πρωτιά του ομίλου. Τέτοια παιχνίδια κρίνονται στις λεπτομέρειες, στην πολύ καλή άμυνα και στα ποσοστά στον παίκτη λιγότερο και στον παίκτη παραπάνω. Έχουμε δει ότι οι διαιτητές στο συγκεκριμένο τουρνουά οδηγούν με τα σφυρίγματά τους σε αυτή την λογική την εξέλιξη των συναντήσεων. Πιστεύω ότι δεν υπάρχει φαβορί στον συγκεκριμένο αγώνα».