Καλός για ένα ημίχρονο ο Υδραϊκός αλλά ανώτερη η Ορτίτζια

Οι ελληνικές ευρωπαϊκές συμμετοχές της Πέμπτης 13/10 για το Euro Cup ξεκίνησαν με την αναμέτρηση του Υδραϊκού απέναντι στην Ορτίτζια στην πόλη των Συρακουσών. Η αναμέτρηση μάλιστα είχε ώρα έναρξης στις 16:00 ώρα Ελλάδος, όμως τελικά ξεκίνησε περί τα 45 λεπτά αργότερα λόγω κακοκαιρίας. Οι «Ιταλοί» επικράτησαν 22-10 στην πρεμιέρα της διοργάνωσης και πλέον η ομάδα του Νίκου Καραμάνη ετοιμάζεται για την αναμέτρηση Πέι Ντε.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Υδραϊκό να είναι πολύ καλός ιδιαίτερα στην άμυνα δυσκολεύοντας σημαντικά την Ορτίτζια. Ωστόσο στην συνέχεια η διαφορά άνοιξε σημαντικά ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα η ομάδα του Νίκου Καραμάνη να μείνει σημαντικά πίσω στο σκορ. Στο πρώτο ημίχρονο ο Υδραϊκός βρήκε πολλές λύσεις επιθετικά ιδιαίτερα στον παίκτη παραπάνω και τελείωσε το παιχνίδι έχοντας πρώτο σκόρερ τον νεοαποκτηθέντα Σουζούκι Τόι με τρία τέρματα, ενώ πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Φραντσέσκο Κοντέμι με 5 τέρματα.

Η αναμέτρηση:

Η αναμέτρηση άρχισε με την ομάδα του Νίκου Καραμάνη να ανοίγει το σκορ με τον εμπειρότερο παίκτης, τον Φώτη Μπλάνη ο οποίος εκτέλεσε άψογα στον παίκτη παραπάνω. Σε εκείνο το σημείο οι «Ιταλοί» βρήκαν τρία συνεχόμενα τέρματα όμως ο Υδραϊκός βρήκε και πάλι απάντηση στην κόντρα αυτή τη φορά δια χειρός του νεοαφιχθέντα Μιτσούρου Τακάτα ο οποίος μείωσε σε 3-2. Επίσης πολύ καλές και σημαντικές αποκρούσεις που κράτησαν χαμηλά το σκορ έκανε και ο Νίκος Μητράκης σε ουκ ολίγες περιπτώσεις στο πρώτο οκτάλεπτο.

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, ο Πέταρ Βέλκιτς έκανε με δυνατό σουτ το 4-2 και αμέσως μετά με ένα γρήγορο 3-0 δεύτερου οκταλέπτου  γρήγορα η διαφορά πήγε στο 6-2. Σε εκείνο το σημείο ο Φώτης Μπλάνης «χτύπησε» ξανά και πάλι στον παραπάνω για το 6-3. Στην συνέχεια μάλιστα ο Σουζούκι Τόι κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε άψογα ο Γιάννης Γκαράνης για το 6-4. Ο Κριστιάν Ναπολιτάνο σκόραρε για το 7-4, όμως και πάλι ο Υδραϊκός είχε απάντηση με γκολ του Χάρη Ρομπόπουλου στον παραπανω για το 7-5. Η Ορτίτζια βρήκε  λύσεις στην επίθεση, πιέζοντας αρκετά και έφτασε το παιχνίδι στο 10-5, ο Υδραϊκός όμως έπαιξε ένα ακόμη καλό παραπάνω με τον Μιτσούρου Τακάτα να εκτελεί από κοντά για το 10-6.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ πιεστικό για την ελληνική ομάδα, αφού οι Ιταλοί έσφιξαν κατά πολύ την άμυνα τους και κατάφεραν να επεκτείνουν το προβάδισμα τους στα 9 τέρματα και να ξεφύγουν σημαντικά. Στο τελευταίο οκτάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στη μορφή του παιχνιδιού με την Ορτίτζια να φτάνει το σκορ στο 22-10.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 4-7, 1-6, 3-6

Υδραϊκός (Νίκος Καραμάνης): Μάμαλης, Μπεκές, Σουζούκι 2, Παπαδημητρίου, Γκαράνης 1, Παπαβασιλείου, Μπλάνης 2, Ρομπόπουλος 2, Δημακόπουλος, Τακάτα 3, Κοντονής, Μπερτόλης, Μητράκης

Ορτίτζια: Τεμπέστι, Γκιριμπάλντι, Καρλεσέτσι, Α. Κοντέμι 2, Ντι Λουτσιάνο 2, Βέλκιτς 3, Φερέρο 1, Γκόρια 1, Φ. Κοντέμι 5, Ρόσι 3, Βίντοβιτς 3, Ναπολιτάνο 2, Ρουγκιέρο