Κακή εμφάνιση αλλά πρεμιέρα με το «δεξί» για την Ελλάδα!

Την πρώτη της νίκη στο Προολυμπιακό τουρνουά του Ρότερνταμ πήρε η Εθνική ομάδα ανδρών κατά την πρεμιέρα της στη διοργάνωση, ωστόσο η «γαλανόλευκη» παρουσίασε ένα κακό πρόσωπο και είχε εμφανή έλλειψη ρυθμού κόντρα στη Γεωργία.

Ελλάδα – Γεωργία 11-10

Ήταν ένα καλό μάθημα για το σύνολο του Θοδωρή Βλάχου, χωρίς να υπάρξει κόστος με κάποιο στραβοπάτημα και οι τρεις βαθμοί προστέθηκαν στη συγκομιδή της Ελλάδας που τη Δευτέρα αντιμετωπίζει τη Βραζιλία. Η απουσία αγώνων για τους περισσότερους διεθνείς αθλητές, έπαιξε ρόλο και παιχνίδι με το παιχνίδι η ομάδα θα επανέλθει.

Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική ομάδα φάνηκε να ελέγχει τον αγώνα, ωστόσο μέσα στο 3ο οκτάλεπτο οι Γεωργιανοί έκαναν θεαματική αντεπίθεση, με επιμέρους 5-2 και έφεραν τον αγώνα στα ίσα με 10-10.

Το τελευταίο οκτάλεπτο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, ωστόσο ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα, Γιάννης Φουντούλης (5 τέρματα), με ένα δυνατό σουτ πάνω από το κεφάλι του τερματοφύλακα έγραψε το 11-10 στο 5:09 της τελευταίας περιόδου και στη συνέχεια με καλή άμυνα η Ελλάδα πήρε το πολυπόθητο αποτέλεσμα!

Ο Θοδωρής Βλάχος χρησιμοποίησε και τους δύο τερματοφύλακες, τον Ζερδεβά στο πρώτο ημίχρονο και τον Γαλανίδη στο δεύτερο.

Σε πρεμιέρα Προολυμπιακού τουρνουά είναι λογικό οι συνθήκες να είναι περίπλοκες, ωστόσο το σημαντικό είναι ότι η Εθνική ομάδα κατέκτησε τη νίκη και προχωράει για τις επόμενες που θα τη φέρουν στην κορυφή του ομίλου της, για ένα καλύτερο χιαστί, με απώτερο σκοπό την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, εκεί όπου προκρίνονται τρεις ομάδες από το Ρότερνταμ.