Και μαθηματικά στο Φάιναλ 8 Μαρσέιγ και Προ Ρέκο!

«Κλείσανε» τα τρία από τα οκτώ εισιτήρια για Βελιγράδι – Αναμένεται η Μπρέσια!

Την πρόκρισή τους και μαθηματικά στο φετινό Φάιναλ 8 του Βελιγραδίου εξασφάλισαν η πρωταθλήτρια Ευρώπης Προ Ρέκο, αλλά και οι Μαρσέιγ, οι οποίες στην 10η αγωνιστική επιβλήθηκαν των Όρβοσι (17-14) και Αννόβερο (14-7) αντίστοιχα! Σύντομα αναμένεται να διασφαλιστεί και η πρόκριση της Μπρέσια στις καλύτερες οκτώ ομάδες της Ευρώπης, μένει μόνο να δούμε αν θα επιβεβαιωθεί σήμερα, αντιμετωπίζοντας την Νόβι Μπέογκραντ του Άγγελου Βλαχόπουλου, που έχει ήδη προκριθεί ως διοργανώτρια, η αν θα έχει να περιμένει άλλη μία αγωνιστική για το τρίποντο της αδιαμφισβήτητης πρόκρισης!

Η Όρβοσι έδωσε μέσα στην Ιταλία ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι. Ισοφάριζε γκολ – γκολ στην πρώτη περίοδο, με την Ρέκο να προηγείται στη λήξη της 5-4, ενώ οι Ιταλοί ξέφυγαν λίγο στο ημίχρονο με προβάδισμα 9-6. Στην τρίτη περίοδο οι Ούγγροι πλησίασαν δύο φορές στο γκολ, μία στο 10-8 και μία στο 12-10 της περιόδου, ενώ πάλεψαν πολύ και στην τέταρτη περίοδο, όπου ξεκίνησε με γκολ του Ζαλάνκι για το 13-10. Η Όρβοσι μείωσε με τον Τσατσόβσκι στα δύο γκολ, και παρ’ ότι ο Ζαλάνκι σκόραρε και πάλι για το 14-11, η ομάδα του Ντάνιελ Βάργκα παρέμεινε ζωντανή μειώνοντας σε 14-12 με τον Χάραϊ σχεδόν τρία λεπτά πριν το τέλος. Η νίκη κλείδωσε στα τελευταία δύο λεπτά, όταν δύο γκολ από τους Ζαλάνκι και Ντι Φούλβιο μετέτρεψαν το σκορ σε 16-12. Ο Ζαλάνκι πλήγωσε αρκετά τους συμπατριώτες του, σημειώνοντας έξι γκολ απέναντί τους, και η Ρέκο εξασφάλισε την πρόκριση για να υπερασπιστεί τον τίτλο του πρωταθλητή!

ΠΡΟ ΡΕΚΟ – ΟΡΒΟΣΙ 17-14

Προ Ρέκο (Σάντρο Σούκνο): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 2, Ζαλάνκι 6, Μαρίνι, Γιάνγκερ, Κανέλλα 3, Πρεσιούτι Ν. 1, Χάλλοκ, Ίβοβιτς 1, Βελόττο 3, Αϊκάρντι 1, Λόντσαρ, Νέγκρι

Όρβοσι (Ντάνιελ Βάργκα): Λιβάι, Ζίλαντι, Μάνχερτζ 4, Βάρναι, Άρανι, Τσατσόβσκι 4, Ντάλλα, Τοθ 2, Βίγκβαρι 1, Μπιούριαν 2, Μπούντσουχ, Χάραι 1

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά εξασφάλισε και η πανίσχυρη Μαρσέιγ την πρόκρισή της στο Φάιναλ 8, επικρατώντας σχετικά εύκολα του Αννόβερο με 14-7 στη Γερμανία. Η πρώτη περίοδος έληξε ισόπαλη 2-2, οι Γάλλοι πήραν άμεσα όμως προβάδισμα με 5-2 στο ημίχρονο, παρέμειναν συνεχώς μπροστά σε όλο το δεύτερο μισό της αναμέτρησης και στα τελευταία δέκα λεπτά προηγούνταν συνέχεια πέντε γκολ και πάνω. Η ομάδα του Μίλος Σκεπάνοβιτς έχει ίσως την πιο ανοδική πορεία σε σχέση με την περσινή σεζόν, και δεν αποκλείεται να διεκδικήσει την είσοδο στον τελικό, η κάτι περισσότερο. Το Αννόβερο, από την άλλη, δεν απέχει πολύ από την τέταρτη του ομίλου Όρβοσι, με τους Ούγγρους να έχουν 13 βαθμούς και τους Γερμανούς 11.

ΑΝΝΟΒΕΡΟ 98 – ΜΑΡΣΕΙΓ 7-14

Αννόβερο 98 (Κάρστεν Σεεχάφερ): Σένκελ, Κόρουσιτς 1, Μάτσαν, Ρεάλ 2, Μπργκούλιαν Ντ., Ράντοβιτς, Μούσλιμ, Ναγκάεβ, Ρότερμουντ, Μπργκούλιαν Μ., Σούτζε 1, Βίνκελχορστ 1, Γκοτζ

Μαρσέιγ (Μίλος Σκεπάνοβιτς): Λάζοβιτς, Βανπεπερστράτε, Κρουσιγιά 3, Σπάιτς, Πρλαΐνοβιτς 3, Βερνό Τ. 2, Ιζντίνσκι 1, Μπουέ, Βερνό Ρ. 1, Κοβάτσεβιτς 3, Βουκίτσεβιτς 1, Μποντέγκας, Χοφχάνισιαν

Τρομερή εμφάνιση έκανε η Σπαντάου του Δημήτρη Νικολαΐδη, η οποία διέλυσε την Στεάουα με 16-5. Ο Έλληνας φουνταριστός ήταν εξαιρετικός στο παιχνίδι, κατάφερε και σημείωσε δύο γκολ και κέρδισε μία αποβολή απέναντι στους Ρουμάνους, που είναι πλέον εκτός συναγωνισμού για την πρόκριση. Οι Γερμανοί από νωρίς προηγήθηκαν 6-2 στο ημίχρονο, έφτασαν τα οχτώ γκολ διαφορά στην τρίτη περίοδο (12-4), ενώ στην τελευταία περιόρισαν την Στεάουα στο ένα γκολ, και πέτυχαν άλλα τέσσερα. Αν και απομένουν λίγες αγωνιστικές και δύσκολα παιχνίδια, η Σπαντάου δεν είναι μακριά από το Αννόβερο και την Όρβοσι, φτάνοντας τους δέκα βαθμούς.

ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ – ΣΠΑΝΤΑΟΥ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ 5-16

Στεάουα Βουκουρεστίου (Ορέλιαν Γκεοργκέσκου): Ντράγκουσιν, Ρόμπου, Νέγκρεαν, Φούλεα 1, Αντίπα, Νεάμτου, Μουντράζιτζα, Γκεοργκέσκου 1, Ιούντεαν, Οάντα 2, Γκίμπαν, Γκοάντα 1, Σταν

Σπαντάου Βερολίνου (Πέταρ Κοβάτσεβιτς): Μπάκσα, Νικολαΐδης 2, Μπόζιτς, Τσουκ 3, Τκατς, Γιούνγκλινγκ, Κίρου 3, Ντέντοβιτς 1, Σταμ 3, Κόλοντ 2, Ρέστοβιτς 2, Πέριτσας, Βέρνετ

Θυμίζουμε ότι πολύ καλή εμφάνιση έκανε και η «ελληνική» Γιουγκ, επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα με 17-11, με τον Αλέξανδρο Παπαναστασίου να σημειώνει πέντε γκολ και τον Κώστα Κάκαρη με τον Στέλιο Αργυρόπουλο να προσθέτουν από δύο ο καθένας. Οι Έλληνες και ο Κόμπεστσακ βρίσκονται μία ανάσα μακριά από το Φάιναλ 8 και πολύ δύσκολα πέφτουν από την τρίτη θέση του ομίλου, έχοντας 21 βαθμούς, οκτώ μακριά από την τέταρτη Όρβοσι.

ΓΙΟΥΓΚ ΝΤΟΥΜΠΡΟΒΝΙΚ – ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 17-11

Γιουγκ Ντουμπρόβνικ (Βιέκοσλαβ Κόμπεστσακ): Πόπαντιτς, Ζβόνο, Φάτοβιτς 2, Στάχορ 2, Γιόκοβιτς 1, Παπαναστασίου 5, Τομάσοβιτς, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 2, Κόλακ, Κάκαρης 2, Μπένιτς, Ζούβελα 3, Γιούρισιτς

Ερυθρός Αστέρας (Ντέγιαν Σάβιτς): Μίσοβιτς, Τάνκοσιτς 1, Ντούρντιτς 1, Μάρκοβιτς, Σούμποτιτς 1, Μιλόγιεβιτς 1, Πιέσιβατς, Μπασάρα 3, Τρτοβιτς, Βουκίτσεβιτς 1, Γκάγιτς 3, Σμίλιεβιτς, Ιβάνοβιτς