Ήττα στις λεπτομέρειες στην ευρωπαϊκή επιστροφή του Παναθηναϊκού!

Με το αριστερό μπήκε ο Παναθηναϊκός στις υποχρεώσεις του στο LEN Euro Cup στην επιστροφή του συλλόγου στα ευρωπαϊκά κύπελλα. Το συγκρότημα του Δημήτρη Μάζη ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 8-7 από την οικοδέσποινα Πρίμορατς Κότορ στο Μαυροβούνιο στη πρεμιέρα των προκριματικών της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Πλέον το «τριφύλλι» επικεντρώνεται για την 2η αγωνιστική του ομίλου απέναντι στο ΓΣ Περιστερίου στον ελληνικό «εμφύλιο» (22/9, 21:00).

Πρίμορατς Κότορ – Παναθηναϊκός 8-7

Η οικοδέσποινα Πρίμορατς Κότορ προηγήθηκε με 1-0 χάρη σε τέρμα του Πέταρ Τσέτκοβιτς μετά από τρία λεπτά παιχνιδιού ενώ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 χάρη σε τέρμα του Γιάννη Αγκόρτσα σε συνθήκες κόντρας με σουτ από τη θέση 4 στο 2:41 της πρώτης περιόδου. Οι Μαυροβούνοι πήγαν εκ νέου το προβάδισμα (2-1) με τέρμα του Ντάρσκο Μπργκούλιαν σε παίκτη παραπάνω. Στη δεύτερη περίοδο η Πρίμορατς Κότορ έχασε πέναλτι στη πρώτη επίθεση της καθώς ο Ριστίσεβιτς απέκρουσε το σουτ Νίκολα Μάρκοβιτς αλλά έκανε το 3-1 με δυνατό σουτ του Μάρκο Μασιτς. Παρόλα αυτά η ομάδα του Δημήτρη Μάζη μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας μείωσε σε 3-2 με τον Δημήτρη Σγουρίδη από τη θέση του φουνταριστού στο 4:30 και ισοφάρισε σε 3-3 με τρομερό σουτ του Γιάννη Αγκόρτσα σχεδόν από το κέντρο της πισίνας! Καμία από τις δύο ομάδες δε κατάφερε να πάρει το προβάδισμα παρά το γεγονός ότι έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μαυροβούνιοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα (4-3) με τον Μάρκο Μάσιτς στα ίσα στο 5:40 της τρίτης περιόδου, ενώ το «τριφύλλι» βρήκε απάντηση και πάλι με τον Γιάννη Αγκόρτσα που έφτασε στα τρία προσωπικά τέρματα με τρομερό σουτ από τη θέση 3. Παρόλα αυτά η Πρίμορατς Κότορ πήρε εκ νέου τα ηνία (5-4) χάρη σε τέρμα του Μάρκο Γκόπτσεβιτς με σουτ από τη θέση 2. Στις αρχές της τελευταίας περιόδου οι γηπεδούχοι έκαναν το 6-4 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πέταρ Τσέτκοβιτς και ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στα τρία τέρματα (7-4) με τον Νεμάνια Βίτσο. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 7-5 και πάλι με τον Γιάννη Αγκόρτσα σε διπλό παίκτη παραπάνω. Στα μισά του οκταλέπτου ο Ριστίσεβιτς απέκρουσε και δεύτερο πέναλτι μετά από παράβαση που υπέπεσε ο ίδιος. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε απόσταση αναπνοής (7-6) χάρη σε υπέροχη λόμπα του Δημοσθένη Δερμιτζάκη από τη θέση 3 στο 1:54, ενώ δέχθηκε κίτρινη κάρτα ο Δημήτρης Μάζης. Παρόλα αυτά η Πρίμορατς Κότορ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων (8-6) με τον Ντάρσκο Μπργκούλιαν με τον Γιάννη Αγκόρτσα να χρεώνεται την τρίτη του ποινή, ενώ ο Δημοσθένης Δερμιτζάκης με τρομερό σουτ από την περιφέρεια στο 0:52 πριν τη λήξη του αγώνα διαμόρφωσε το 8-7. Ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία στη τελευταία φάση του παιχνιδιού να ισοφαρίσει αφού έχασε κόντρα με τον Στίβενσον που ανέκοψε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Αξίζει να σημειωθεί ότι σε μεγάλη μέρα βρέθηκε ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού Ριστίσεβιτς που πραγματοποίησε αρκετές επεμβάσεις, δύο εξ’ αυτών . Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Δημήτρη Μάζη ήταν ο Γιάννης Αγκόρτσας που σημείωσε τέσσερα τέρματα, ενώ δύο τέρματα πρόσθεσε ο Δημοσθένης Δερμιτζάκης.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 1-2, 2-1, 3-3

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Μάζης): Ριστίτσεβιτς, Δευτεραίος, Κανδανολέων , Ζερβουδάκης, Νικολαΐδης, Στίβενσον, Μπραΐμης, Σγουρίδης 1, Χατζηγούλας , Δερμιτζάκης Δ. 2, Αγκόρτσας 4 , Αλβέρτης, Κρατημένος