Ήττα στις λεπτομέρειες για την Εθνική Νέων Ανδρών – Έφτασε μία ανάσα από την ανατροπή της χρονιάς!

Μία συγκλονιστική «μάχη» έδωσε η Εθνική Νέων Ανδρών απέναντι στη Σερβία χάνοντας με 13-12 στις λεπτομέρειες απέναντι σε μία σπουδαία ομάδα.

Όμως, δεν είναι μόνο το σκορ αλλά το πολύ περισσότερο το γεγονός ότι οι διεθνείς του Ηλία Μαχαίρα και του Μάκη Λυκούδη παρά το γεγονός ότι έφτασαν να είναι πίσω στο σκορ με 4 τέρματα (8-4), και «κυνηγούσαν» στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα, έκαναν μία απίθανη αντεπίθεση, έδειξαν απίστευτο σθένος, ψυχική δύναμη και ποιότητα ανατρέποντας εξ’ ολοκλήρου την εις βάρος τους κατάσταση φτάνοντας στο 1 λεπτό πριν το τέλος να περνάνε μπροστά. Πραγματικά λεπτομέρειες έκριναν το αποτέλεσμα, όμως στη «μεγάλη εικόνα» η ομάδα ήταν φοβερή και έφτασε μια ανάσα από μία από τις καλύτερες ανατροπές της χρονιάς. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με τέσσερα τέρματα ήταν ο φοβερός Βαγγέλης Πούρος που ήταν και από τους… κινητήριους μοχλούς της ελληνικής αντεπίθεσης!

Η δεύτερη αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών στην Ποντγκόριτσα βρήκε την Εθνική Ομάδα να αντιμετωπίζει την ισχυρή Εθνική Σερβίας. Οι Σέρβοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι βρίσκοντας τρία γρήγορα τέρματα. Ο Νίκος Γκίλλας ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 από το σημείο του πέναλτι στο 6:13 αλλά οι Μάρας και Ντιμιτρίγιεβιτς έκαναν το 2-1 και το 3-1 αντίστοιχα. Η «γαλανόλευκη» βρήκε απάντηση όμως με πολύ όμορφο γκολ στον παραπάνω με τον Μπουζαλά 3:26 κάνοντας το 3-2. Μάλιστα έπειτα από ένα λεπτό οι Έλληνες παίκτες βρήκαν την ισοφάριση με τον Νίκο Γκίλλα να σκοράρει το δεύτερο τέρμα του αυτή τη φορά μάλιστα σε διπλό παραπάνω. Οι Σέρβοι τελικά πήγαν στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου προηγούμενοι με 4-3 χάρη σε γκολ του Ουρόσεβιτς στα 34′ πριν τη λήξη. Τα τελευταία 30 δεύτερα όμως ήταν τρομερά αφού ο Γκίλλας σκόραρε ξανά με φοβερό εξάμετρο στα 7′ πριν τη λήξη για το 4-4 όμως η Σερβία απάντησε με τον ίδιο τρόπο στην εκπνοή.

Το δεύτερο οκτάλεπτο ξεκίνησε με τη Σερβία να σκοράρει εκ νέου στην εκκίνηση με τον Μπόγκνταν Γκαβρίλοβιτς να κάνει το 6-4. Στη συνέχεια όμως η ομάδα του Ηλία Μαχαίρα έχασε κάποιες ευκαιρίες για να μειώσει και στη συνέχεια οι Σέρβοι βρήκαν σκορ φτάνοντας στο 8-4 με Ουρόσεβιτς και Ντιμιτρίγιεβιτς. Ωστόσο στα 17′ πριν τη λήξη ο Ανδρέας Αλμύρας βρήκε δίχτυα στον παραπάνω φέρνοντας τη διαφορά στα τρία τέρματα.

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου η Ελλάδα μείωσε σε 8-6 με πολύ όμορφο γκολ από τον Νίκολα Καστρινάκη όμως Ντιμιτρίγιεβιτς στον παραπάνω έκανε το 9-6. Οι Έλληνες παίκτες όμως έκαναν τη δική τους αντεπίθεση σε εκείνο το σημείο και αρχικά μείωσαν με τον Πούρο στον παραπάνω στο 6:29 και με τον Κανδανολέων από το φουνταριστό να γυρίζει και να σκοράρει στο 4:29 για το 9-8. Οι Σέρβοι βρήκαν σκορ μετά από ώρα με τον Κόγιτς να κάνει το 10-8 σε μία άμεση εκτέλεση από τα δεξιά. Η Εθνική κέρδισε αποβολή στο 1:34 με τον Ανδρέα Αλμύρα να «κεραυνοβολεί» για το 10-9, φέρνοντας την Ελλάδα ξανά σε απόσταση αναπνοής.

Το πρώτο γκολ στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού σημείωσε ο Γκαβρίλοβιτς έπειτα από γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και τελείωμα της φάσης για το 11-9. Η Ελλάδα μπήκε όμως και πάλι για καλά στο παιχνίδι χάρη στο πολύ έξυπνο γκολ του Πούρου ο οποίος με τον τερματοφύλακα εκτός εστίας σκόραρε για το 11-10. Και έπεται και συνέχεια αφού βγήκε η άμυνα στο λιγότερη και στη συνέχεια σε μία τρομερή κόντρα ο Πούρος ξανά έφυγε στην κόντρα μόνος του κέρδισε αποβολή και στη συνέχεια τελείωσε τη φάση για το 11-11. Η αποβολή κερδίθηκε και οι απίθανοι Έλληνες έφτασαν σε μία τεράστια ανατροπή με τον Πούρο να σκοράρει ξανά για το 12-11 έπειτα από τάιμ άουτ του Ηλία Μαχαίρα. Οι Σέρβοι απάντησαν άμεσα με τον Μπρεσκάνσκι για το 12-12. Η Σερβία βρήκε ξανά γκολ στον παραπάνω στα 26′ πριν το τέλος για το 13-12 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΕΛΛΑΔΑ – ΣΕΡΒΙΑ 12-13

Τα οκτάλεπτα: 4-5, 1-3, 4-2, 3-3

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Καρακούρος, Μπουζαλάς 1, Τόττης, Μπιτσάκος Ανδ., Αλμύρας 2, Καστρινάκης 1, Γκίλλας 3, Σπάχιτς, Μυρίλος, Πούρος 4, Μπιτσάκος Χρ., Κανδανολέων 1, Ηλιόπουλος.

ΣΕΡΒΙΑ: Πάικοβιτς, Μάρας 1, Ντιμιτρίτσεβιτς 3, Γκάτζιτς, Κόγιτς 1, Γκαβρίλοβιτς 2, Γιαούκοβιτς, Ουρόσεβιτς 2, Μαρτίνοβιτς 2, Μπρενσκάνσκι 1, Στάνιτς, Κοβάτσεβιτς 1, Βιρίγεβιτς.

Στον άλλον αγώνα της 2ης αγωνιστικής του Γ’ Ομίλου η Γερμανία νίκησε 18-6 τη Ρουμανία. (Χθες αργά το βράδυ Σερβία – Γερμανία 15-9).

Η Βαθμολογία (2 αγ.): 1. Σερβία 6, 2. Ελλάδα 3, 3. Γερμανία 3, 4. Ρουμανία 0.

Έτσι, η Ελλάδα αντιμετωπίζει, πλέον, αύριο Τρίτη (20/9) στις 10:00 το πρωί (ώρα Ελλάδας) τη Γερμανία, ουσιαστικά σε έναν αγώνα για τη 2η θέση του Ομίλου.