Ήττα στις λεπτομέρειες για την Εθνική Νεανίδων – Καταπληκτικό παιχνίδι στην Ιτέα!

Για την τρίτη αγωνιστική του Πύθια Καπ το #AQF24 βρέθηκε ξανά στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Ιτέας και παρακολούθησε την αναμέτρηση ανάμεσα στην Ελλάδα και τις ΗΠΑ. Η Εθνική Νεανίδων ηττήθηκε πραγματικά στις λεπτομέρειες με 12-11 σε ένα παιχνίδι το οποίο έκανε τους πάντες να κρατάνε την αναπνοή τους. Πολλά όμορφα γκολ, μονομαχίες και συνολικά ένα πολύ γεμάτο παιχνίδι.

Το παιχνίδι…

Το πρώτο οκτάλεπτο της αναμέτρησης ξεκίνησε με την Αμερική να ξεκινάει δυναμικά και να παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην αναμέτρηση με τις διεθνείς μας να δυσκολεύονται αρχικά να βρουν σκορ, ελέω της πολύ καλής αμερικανικής άμυνας. Στη συνέχεια όμως ήρθαν οι λύσεις στην ελληνική επίθεση είτε με σουτ από την περιφέρεια ιδιαίτερα με την Χριστίνα Σιούτη, είτε με καλές επιλογές στον παίκτη παραπάνω. Σε πολλά σημεια του παιχνιδιού η «γαλανόλευκη» άμυνα ήταν υποδειγματική. Το ημίχρονο έληξε με τις ΗΠΑ να προηγούνται με 6-4 από ένα γκολ σε παίκτρια παραπάνω και ενώ το παιχνίδι είχε φτάσει προηγουμένως στο γκολ με ένα σερί 2-0 για την ομάδα της Ευτυχίας Καραγιάννη.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε σχεδόν την ίδια μορφή, με την Ελλάδα να πιέζει να φτάσει σε απόσταση αναπνοής την Αμερική. Και οι δύο ομάδες στηρίχθηκαν στην πολύ προσεγμένη τους άμυνα. Η διαφορά έμεινε για πολλή ώρα στα 2 γκολ, ωστόσο ένα μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ της Τζόνσον έστειλε το παιχνίδι στα 3 τέρματα διαφορά, 10-7. Η Χριστίνα Σιούτη απάντησε άμεσα με δυνατό σουτ από την περιφέρεια κάνοντας το 10-8 ενω τη συνέχεια έδωσε η Φωτεινή Τριχά με ένα πολύ όμορφο προσωπικό γκολ μείωσε σε 10-9. 2:28 πριν το τέλος η Αμερική έκανε το 11-9, όμως η Στεφανία Σάντα με ένα φοβερό σουτ από την περιφέρεια έστειλε ξανά το ματς σε απόσταση αναπνοής. Οι ΗΠΑ όμως βρήκαν τη λύση ξανά και έκαναν το 12-10 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Η Ελλάδα κατάφερε στο τέλος να μειώσει σε 12-11 αλλά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι παραπάνω.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 3-3, 3-3, 4-3.

ΕΛΛΑΔΑ (Ευτυχία Καραγιάννη): Καραγιάννη, Σάντα 2, Καλογεροπούλου, Σιούτη 2, Τσιμάρα Ευφρ. 1, Χαλδαίου 2, Τορνάρου, Κουρέτα, Ανδρεάδη, Τριχά 4, Λασκαρίδου, Γκοτζιά, Κωνσταντοπούλου.

ΗΠΑ (Ε.Ρ.Μπαμάτο): Κάρπεντερ, Γκαντζανίγκα 1, Ρόσι, Άουσμους 2, Χάνκτους, Τζόνσον 2, Στράικερ 2, Φλιν 3, Μπονταγκβίντι, Σνάιπερ, Χίλι 1, Γουόκντεντ 1, Στιλ.

Σε άλλο παιχνίδι: Ουγγαρία-Ολλανδία 12-10