Ήττα για το ΓΣ Περιστερίου απέναντι στο έμπειρο Αννόβερο

Πάλεψε για ένα ημίχρονο αλλά δε τα κατάφερε ο ΓΣ Περιστερίου απέναντι στο πιο έμπειρο Αννόβερο. Το συγκρότημα του Κώστα Λούδη ηττήθηκε με 15-9 από το γερμανικό σύλλογο για την 3η αγωνιστική του προκριματικού ομίλου του Euro Cup που διεξάγεται στο Μαυροβούνιο και έμεινε στους δύο βαθμούς. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα των δυτικών προαστίων που πλέον επικεντρώνεται στη βραδινή αναμέτρηση απέναντι στην ισπανική Τεράσα (23/9, 21:00).

Αννόβερο – ΓΣ Περιστερίου 15-9

Στο αγωνιστικό κομμάτι το Αννόβερο μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 χάρη σε τέρματα των Μπάσιτς με πέναλτι που νίκησε τον Χόλαντ παρά την προσπάθεια του να αποκρούσει τη μπάλα αλλά και του Τζέσκι από την περιφέρεια. Παρόλα αυτά ο ΓΣ Περιστερίου μείωσε σε 2-1 με τον Διονύση Καρούντζο στα ίσα στο 4:31 του πρώτου οκταλέπτου αλλά οι Γερμανοί είχαν την απάντηση με τον Μιλάρντοβιτς σε παίκτη παραπάνω. Εν συνεχεία η ομάδα των δυτικών προαστίων μείωσε εκ νέου σε απόσταση βολής (3-2) και πάλι με το Διονύση Καρούντζο σε παίκτη παραπάνω, όμως το Αννόβερο πήρε ξανά «αέρα» δύο τερμάτων με τον Γκάνσεν σε παραπάνω από τη θέση 3.

Στη δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Κώστα Λούδη κατάφερε να μείωσε τρεις φορές στο γκολ (4-3, 5-4, 6-5) αλλά οι Γερμανοί είχαν τις απαντήσεις και διατήρησαν το προβάδισμα. Ο ΓΣ Περιστερίου έκανε το 4-3 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντανίλο Άτζιτς αλλά η απάντηση του Αννόβερο ήταν άμεση με το Λόζινα από το φουνταριστό. Εν συνεχεία οι Άγγελος Φώσκολος σε διπλό παραπάνω από το πρώτο δοκάρι (5-4) και Θανάσης Χρυσοσπάθης με ωραίο σουτ από τη θέση 3 (6-5) αντίστοιχα αλλά ενδιάμεσα ο Γκάνσεν σε παραπάνω έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων (6-4). Οι Γερμανοί με ένα σερί 3-0 ανέβασαν τη διαφορά στα τέσσερα (9-5) τέρματα με εκφραστές τους Μπάσιτς 2 και Μπένιτς για να μειώσει σε 9-6 ο Ντανίλο Άτζιτς στο 0:03 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο οκτάλεπτο το Αννόβερο δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο ΓΣ Περιστερίου με αποτέλεσμα να ανεβάσει την διαφορά στα πέντε τέρματα (13-8) με τους Άγγελο Φώσκολο και Διονύση Καρούντζο να πετυχαίνουν τα τέρματα της ομάδας του Κώστα Λούδη σε παίκτη παραπάνω. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς τα πάντα είχαν κριθεί. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τη μικρή παραγωγικότητα σε σχέση με το υπόλοιπο παιχνίδι.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του ΓΣ Περιστερίου ήταν ο Διονύσης Καρούντζος που σημείωσε τρία τέρματα, ενώ από δύο πρόσθεσαν οι Ντανίλο Άτζιτς, Άγγελος Φώσκολος και ένα οι Μανώλης Πρέκας και Θανάσης Χρυσοσπάθης.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 5-4, 4-2, 2-1

ΓΣ Περιστερίου (Κώστας Λούδης): Αναγνώστου, Άτζιτς 2, Τοράκης, Πρέκας 1, Μπεριστιάνος, Κουκουμάκης, Μπιτσάκος Χ., Καρούντζος 3, Φώσκολος 2, Χρυσοσπάθης 1, Παπαδημητρίου, Μπιτσάκος Αν., Χόλαντ