Ήττα για την Εθνική από την Κίνα

Η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών γνώρισε την ήττα από την Κίνα με 8-7, στην πρεμιέρα του τουρνουά στο Ντουναϊσβάρος, το Σάββατο (4/1).

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα, με την Κίνα να παίρνει προβάδισμα 2 τερμάτων στο ημίχρονο (4-2). Τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση προσπάθησαν να μπουν και πάλι στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, όμως δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν και γνώρισαν την ήττα με 8-7 στις λεπτομέρειες.

Την Κυριακή (5/1) η Ελλάδα αντιμετωπίζει τη Γαλλία (18.00 ώρα Ελλάδας), ενώ κλείνει τις υποχρεώσεις της τη Δευτέρα (6/1) κόντρα στην οικοδέσποινα Ουγγαρία (20.00 ώρα Ελλάδας).

Πρώτη σκόρερ της Ελλάδας ήταν η Μαργαρίτα Πλευρίτου με 3 τέρματα, ενώ υπενθυμίζεται ότι ο Γιώργος Μορφέσης έχει στη διάθεση του μόλις μια τερματοφύλακα, καθώς η Χρυσή Διαμαντοπούλου είναι τραυματίας και αγωνίστηκε η Μαρίνα Κοτσιώνη, καθώς όπως σας ενημερώσαμε από το Σάββατο η Ιωάννα Σταματοπούλου έμεινε στην Αθήνα λόγω γαστρεντερίτιδας.

ΚΙΝΑ – ΕΛΛΑΔΑ 8-7

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-1, 2-3, 2-2

Κίνα: Πενγκ, Γουάνγκ Ξ., Μέι, Ξιόνγκ, Νιου 3, Λιου Z, Λιου Γ., Γουάνγκ Χ. 3, Ζανγκ Λ. 2, Ζανγκ Ν., Τσεν, Ζανγκ Ζ. 2, Σεν

Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Διαμαντοπούλου Χ., Πρωτοπαπά, Διαμαντοπούλου Β., Ελευθεριάδου 1, Πλευρίτου Μ. 3, Πάτρα, Μυριοκεφαλιτάκη, Μπενέκου Αλ., Κώτσια 1, Νίνου, Πλευρίτου Ελ. 2, Ξενάκη, Κοτσιώνη