Ήταν «Θρύλος» και προκρίθηκε στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός – Εύκολη επικράτηση επί του Πανιωνίου

Σημαντική νίκη με 13-6 πέτυχε ο Ολυμπιακός επί του μαχητικού Πανιωνίου στο «Π.Καπαγέρωφ», και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι προσπαθώντας να καθαρίσει από νωρίς την υπόθεση πρόκριση, και έτσι και έκανε. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 9-4 με τους Νεοσμυρνιώτες, οι οποίοι διανύουν την καλύτερη σεζόν των τελευταίων χρόνων, να μην μπορούν να αντιδράσουν στην πίεση και την ποιότητα των ερυθρόλευκων. Η εικόνα του παιχνιδιού ήταν παρόμοια και στο δεύτερο ημίχρονο και οι «Πειραιώτες» πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Φουντούλης με 3 γκολ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 13-6

Οκτάλεπτα: 3-2, 6-2, 3-1, 1-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γραμματικός 1, Γκίλλας 1, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 3, Γούβης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος, Χρυσοσπάθης, Φιλίποβιτς 2, Σύρμας, Μαθιόπουλος.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης 1, Μπουζαλάς, Ζουρίδης, Σπούνερ 1, Νταλάπας, Καλαϊτζής 1, Μουρατίδης, Παπάκος, Μοσκόφ 1, Δήμου Τάκης 2, Καπετανάκης, Καζάκος, Μοσχοβέλης, Μαυράκης.

Διαιτητές: Μπιράκης, Κωνσταντινίδης

Αλυτάρχης: Γιώργος Χριστοφοράτος