Ήταν «Δικέφαλος» όνομα και πράμα στη ΜΑΤΣΑΡΑ με τον Υδραϊκο

by Μάνος Φυρογένης

Από το τελευταίο Σαββατοκύριακο του Οκτώβρη και με τους Ιάπωνες να έχουν μπει για τα καλά στο ροτέισον του Καραμάνη και να… οργώνουν τη δεξιά πλευρά, ο Υδραϊκός εμφανίζεται στο νερό άλλη ομάδα.

Απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ όμως που είναι ικανός για να κοιτάξει στα μάτια Πανιώνιο και Βουλιαγμένη (το απέδειξε στις τελευταίες δύο στροφές) αυτό δεν είναι πάντα αρκετό. Το bradefer στη Γλυφάδα είχε μεγάλο νικητή το «Δικέφαλο» (8-9), ο οποίος «σφιχταγκαλιάζει» την 3η θέση του Β’ ομίλου.

Η διακύμανση του αγώνα

Με σφιχτές άμυνες και το μυαλό στα… μετόπισθεν ξεκίνησε ο αγώνας με τον Υδραϊκό να παίρνει κεφάλι με τον Ρομπόπουλο από τα δύο μέτρα και να διπλασιάζει τα τέρματά του με τον Κατσαγούνο με πέναλτι από παράβαση που κέρδισε ο Σουζούκι από πάσα του Λιαπάκη.

Οι Θεσαλλονικείς τα είχαν βρει σκούρα στην αρχή με το press που γινόταν ενίοτε ζώνη των νησιωτών να αποδίδει καρπούς και τον Μητράκη να κατεβάζει ρολά.

Στη δεύτερη περίοδο άνοιξε κάπως το παιχνίδι με τον Κούπμαν να το παίρνει πάνω του (3-3) αφού πρώτα ο Ξυλάς είχε μειώσει με υπέροχη ενέργεια. Ο Υδραϊκός όμως πήρε και πάλι δυο γκολ διαφορά με Κατσαγούνο και Χατζηκυριακάκη σε διπλό παίκτη παραπάνω για το 5-3 του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με κερδισμένο πέναλτι από τον Κεχαλάρη σε πολύ έξυπνη πάσα του Νταλάπα, το οποίο όμως ο Ντέλιτς δεν μετέτρεψε σε γκολ και ο Κατσαγούνος τιμώρησε το «Δικέφαλο» στην επόμενη φάση στον παίκτη παραπάνω για το 6-3.

Οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν και πάλι ποινή την οποία αυτή τη φορά ο Κούπμαν εκμεταλλεύτηκε για το τρίτο του προσωπικό τέρμα. Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να κερδίζουν αποβολές τις οποίες όμως δεν μετέτρεπαν με μεγάλη συχνότητα σε γκολ και οι προσωπικές ενέργειες ήταν εκείνες που «έλαμπαν». Όπως αυτή του Κεχαλάρη με ένα πανέμορφο σουτ στα 3:46 που βρήκε στο δοκάρι και στο βάθος της εστίας του Μητράκη για το 6-5.

Το παιχνίδι είχε ανοίξει, η κούραση ήταν εμφανής κυρίως για τον Υδραϊκό που δεν είχε καθαρό μυαλό και ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στα ίσα με πέναλτι του Τζέσε Κούπμαν το οποίο κέρδισε ο Ξυλάς στο δοκάρι σε μια κόντρα από ασίστ του Ολλανδού.

Η τελευταία κρίσιμη περίοδος ξεκίνησε με… νεύρα. Ο Χατζηστεφάνου μάτωσε στο φρύδι από μαρκάρισμα του Ξυλά και αντικαταστάθηκε για του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες, με τον Ξυλά να χρεώνεται αποβολή με αντικατάσταση γεγονός που έκανε έξαλλο τον έφορο του ΠΑΟΚ που δέχτηκε κόκκινη κάρτα.

Ένα ακόμα παραπάνω για τους νησιώτες δεν αύξησε την επιθετική τους συγκομιδή για να έρθει η ολική ανατροπή στην αμέσως επόμενη φάση με πανέξυπνο σουτ του αρχηγού.

Η επιθετική αφλογιστία του Υδραϊκού (διήρκησε 10 λεπτά) έλαβε τέλος με γκολ στην κόντρα. Από τα δεξιά ο Σουζούκι πέρασε στο νερό στον Χαραλαμπόπουλο ο οποίος σκόραρε για το 7-7. ΜΑΤΣΑΡΑ στη Γλυφάδα.

Η ένταση είχε αυξηθεί όσο το ματς – με τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον – πήγαινε προς την ολοκλήρωσή του. Ο Χατζηκυριακάκης παρότι η κυκλοφορία στον παραπάνω δεν ήταν καλή, σκόραρε από την κορυφή για το 8-7 για να κερδίσει και ο «Δικέφαλος» αποβολή, την οποία εκμεταλλεύτηκε με τη δεύτερη ο Πολυμέρης Προσινικλής. Η πίεση στην άμυνα του ΠΑΟΚ είχε ανέβει στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σιορδίλης ήταν εκεί όποτε τον χρειάζονταν οι συμπαίκτες του και ο Τσολακούδης με ένα μεγάλο γκολ έβαλε και πάλι μπροστά τους Θεσσαλονικείς.

Οκτάλεπτα: 2-0, 3-3, 1-3, 2-3.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Νίκος Καραμάνης): Κατσινούλας, Κατσαγούνος 3, Τακάτα, Γκαράνης, Χατζηκυριακάκης 2, Σουζούκι 1, Μπλάνης, Ρομπόπουλος 1, Χαζτηστεφάνου, Λιαπάκης, Χαραλαμπόπουλος 1, Ζώρζος, Μητράκης, Κανελλόπουλος, Μουρατίδης.

ΠΑΟΚ DOMUS ERGO (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Νταλάπας, Λασκαρίδης, Προσινικλής Ν. 1, Καπράγκος, Κεχαλάρης 1, Τσολακούδης 1, Ξυλάς 1, Ντέλιτς, Προσινικλής, Π. 1, Κούπμαν 4, Κουγιούνης, Σιορδίλης, Σάλεχ, Καρατζάς.

Διαιτητές: Μπιράκης, Πολυχρονόπουλος