Ισοπαλία στην Ισπανία – Ελλιπής αλλά νικήτρια η Μπρέσια με την Γιαντράν!

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου στο Τσάμπιονς Λιγκ!

Μπορεί ο Ολυμπιακός να εμφανίστηκε πλήρης απέναντι στην Ραντνίτσκι και να επιβλήθηκε των Σέρβων με 11-7 στο Παπαστράτειο κολυμβητήριο, όμως ο κορονοϊός χτύπησε την…πόρτα των υπόλοιπων ομάδων του Α’ ομίλου, με αποτέλεσμα να απουσιάζουν σημαντικότατοι παίκτες σε δυνατά παιχνίδια. Παρ’ όλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» συνεχίζουν να βρίσκονται δεύτεροι στον όμιλο στους 16 βαθμούς, με την Ραντνίτσκι να παραμένει έβδομη με 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΡΑΝΤΝΙΤΣΚΙ ΚΡΑΓΚΟΥΓΙΕΒΑΤΣ 11-7

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Μπίγιατς, Γραμματικός,Γκίλλας, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 3, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης 3, Φιλίποβιτς 2, Χρυσοσπάθης, Κολόμβος 1, Ζερδεβάς

Ραντνίτσκι Κραγκούγιεβατς (Ούρος Στεβάνοβιτς): Μιλουτίνοβιτς, Μπράνκοβιτς, Στανόγιεβιτς 1, Γιάνκοβιτς 1, Τσουκ 3, Ραντούλοβιτς, Ουκρόπινα, Πλιέβαντσιτς, Τόχολι, Μίλιτσιτς 1, Λούκιτς 1, Βρλιτς, Τοντορόβσκι

Το κορυφαίο ντέρμπι της αγωνιστικής διεξήχθη στην Ισπανία ανάμεσα στην Μπαρτσελονέτα και την Νόβι Μπέογκραντ του Άγγελου Βλαχόπουλου και φαίνεται ότι η ισοπαλία είναι η… μοίρα των Ισπανών στην έδρα τους, με το ματς να λήγει 12-12 με γκολ στην εκπνοή του χρόνου από μεριά της Νόβι, όπως ακριβώς είχε γίνει δηλαδή και με την Φερεντσβάρος! Η άμυνα των δύο ομάδων ήταν αδιαπέραστη στην πρώτη περίοδο, με τον Γκογκόφ να ανοίγει τελικά το σκορ με το 1-0 στο 1:05 της περιόδου. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 5-5, με το δίδυμο Γκρανάδος – Μουνιαρίθ να επιστρέφει και τους δύο «εκτελεστές» να σημειώνουν από δύο γκολ ο καθένας στην δεύτερη περίοδο και τον Περόνε να προσθέτει ένα. Η τρίτη περίοδος έληξε με την Μπαρτσελονέτα να προηγείται 8-7, το οποίο έφτασε να γίνει έως και 10-7 στην τελευταία περίοδο, με γκολ των Ντε Τόρο και του απίστευτου σήμερα Γκρανάδος στην κόντρα! Ο Ντούσαν Μάντιτς πρόλαβε να μειώσει σε 10-8 με 6:20 να απομένουν για την λύση, αλλά ο Γκρανάδος συνέχισε να παίρνει το παιχνίδι πάνω του και με εύστοχο πέναλτι στο 6:05 η διαφορά ανέβηκε πάλι στα τρία γκολ και στο 11-8. Ο αρχηγός της Νόβι συνέχισε να λέει το «όχι» στην νίκη των Ισπανών και με γκολ ξανά στο 4:56 έφερε το σκορ στο 11-9, με τον έτερο πρωταγωνιστή του αγώνα Στραχίνια Ράσοβιτς, που σημείωσε πέντε γκολ να μειώνει στο 11-10. Η αναμέτρηση από εκεί και πέρα ήταν μονομαχία Γκρανάδος – Στραχίνια Ράσοβιτς, με τον Ισπανό «μπομπέρ» αρχικά να κάνει στο 2:47 το 12-10 από την περιφέρεια και τον χρυσό ολυμπιονίκη του Τόκιο να απαντά άμεσα στην επόμενη επίθεση για το 12-11. Στα 23 δευτερόλεπτα για το τέλος και με την Νόβι να παίζει παίκτη παραπάνω, ο ίδιος έσωσε τον βαθμό για την ομάδα του από το πρώτο δοκάρι, σημειώνοντας το πέμπτο του γκολ και αποτελώντας μαζί με τον Γκρανάδος τους αδιαμφισβήτητους πρωταγωνιστές σε αυτό το μεγάλο ντέρμπι. Άξια αναφοράς είναι η επιστροφή του Αλμπέρτο Μουνιαρίθ στην αγωνιστική δράση, σημειώνοντας μάλιστα δύο γκολ στο εν λόγω παιχνίδι, με τον Πινέδο να μην αγωνίζεται στο τέρμα των Ισπανών, ενώ από την Νόβι απουσίαζαν ο Γκόικο Πιέτλοβιτς, ο Νίκα Σουσιασβίλι και ο Νίκολα Γιάκσιτς.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΕΤΑ – ΝΟΒΙ ΜΠΕΟΓΚΡΑΝΤ 12-12

Μπαρτσελονέτα (Έλβις Φάτοβιτς): Μπρούτσε, Φάμερα, Γκρανάδος 5, Μουνιαρίθ 2, Ντε Τόρο 1, Λαρούμπε, Παβιγιάρ, Φερνάντεζ 1, Ασένσιο 2, Περόνε 1, Μπιέλ, Μπούστος, Αγκιρρέ

Νόβι Μπέογκραντ (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Βλάχοβιτς, Ράσοβιτς Σ. 5, Μάντιτς 3, Τόμιτς, Βούτσινιτς 1, Πιέτλοβιτς Ντ., Γκογκόφ 1, Μαρτίνοβιτς, Πέρκοβιτς, Βλαχόπουλος 2, Ντράσοβιτς, Ράσοβιτς Β., Κοΐμπρα

Μόνη βρίσκεται, μετά την ισοπαλία της Νόβι με την Μπαρτσελονέτα, στην τρίτη θέση του ομίλου η Φερεντσβάρος, επικρατώντας εύκολα της Ντιναμό Τιφλίδας με 14-7. Οι Γεωργιανοί πρόβαλαν αντίσταση για δύο οκτάλεπτα, αλλά οι παίκτες του Ζολτ Βάργκα βρήκαν ρυθμό και με τον Νεμάνια Ούμποβιτς και τον Ζίλλαρντ Γιάνσικ να πρωτοστατούν με τρία γκολ ο καθένας, έφτασαν σε ένα ακόμη τρίποντο, που τους φέρνει πλέον στους 13 βαθμούς στον όμιλο. Για τους νικητές δεν αγωνίστηκε ο Ντένες Βάργκα.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΤΙΦΛΙΔΑΣ – ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ 7-14

Ντιναμό Τιφλίδας (Ντέγιαν Στανόγιεβιτς): Τκεσελασβίλι, Ντάντβανι 1, Γκιοργκάντζε, Μπιτάντζε, Γέλατσα, Αντεϊσβίλι 1, Σάριτς, Ντζικτσιαρένκα 1, Μέσκι, Βάσιτς 4, Αχβλεντιάνι, Γκβετάντζε

Φερεντσβάρος (Ζολτ Βάργκα): Ζάκονι, Γκάμπορ 1, Νγίρι, Μερκούλοφ, Βάμος 2, Ούμποβιτς 3, Φέκετε 1, Βίγκβαρι 1, Νέμετ, Μόλναρ 1, Γιάνσικ 3, Νταμόντε 2, Βόγκελ

Με μεγάλες και σημαντικές απουσίες διεξήχθη το παιχνίδι ανάμεσα στην Μπρέσια και την Γιαντράν Σπλιτ στην Ιταλία, με τον Αλεσάντρο Μπόβο να κατεβαίνει σχεδόν με τους μισούς παίκτες του και να παίρνει μία νίκη στο τέλος με 6-5 έναντι των Κροατών. Ο κορονοϊός χτύπησε άσχημα την γειτονική χώρα Ιταλία σε σημείο μάλιστα να υπάρξει διακοπή του πρωταθλήματος για σχεδόν έναν μήνα, με αρκετούς παίκτες να έχουν βρεθεί θετικοί στον ιό, ανάμεσα τους και αρκετοί της πρωταθλήτριας Ιταλίας. Συγκεκριμένα, η Μπρέσια στερήθηκε τις υπηρεσίες του Γεωργιανού αριστερόχειρα και εκ των κορυφαίων σκόρερ Μπόρις Βαπένσκι, του παικταρά Βιντσένζο Ρεντζούτο, του Καναδού φουνταριστού Νίκολας Μπίκαρι, του Τζιάκοπο Αλεσιάνι αλλά και του νεαρού πορτιέρο Τομάσο Τζιανάζα. Η Γιαντράν, από την άλλη, αγωνίστηκε χωρίς τον βασικό τερματοφύλακα Λούκα Πόντρουγκ, αλλά και τον αρχηγό Άντελο Σέτκα. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 2-2 έως το ημίχρονο και 3-3 στην λήξη της τρίτης περιόδου, με το 3-4 να έρχεται από τον Ντέλιτς 5:44 πριν τη λήξη, αλλά την Μπρέσια να απαντά με ένα σερί 3-0 στις τρεις επόμενες επιθέσεις με τους Λουόνγκο, Ντι Σόμα και Ντόλτσε και να προηγείται 6-4 με σχεδόν τέσσερα λεπτά να απομένουν. Το μόνο που κατάφεραν οι Κροάτες ήταν να μειώσουν σε 6-5 με τον Στόγιανατς 47 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

ΜΠΡΕΣΙΑ – ΓΙΑΝΤΡΑΝ ΣΠΛΙΤ 6-5

Μπρέσια (Αλεσάντρο Μπόβο): Τεσάνοβιτς, Ντόλτσε 2, Πρεσιούτι Κ., Ριβέτι, Λάζιτς, Μπαλζαρίνι , Τζιανάζα Μ., Λουόνγκο 1, Ντι Σόμα 3, Τζίτο

Γιαντράν Σπλιτ (Μίλε Σμόντλακα): Μπούριτς, Κράγκιτς, Τσάγκαλι, Γιάνκοβιτς, Πέικοβιτς, Μπούκιτς 1, Καρκόφ 2, Ντέλιτς 1, Ντόμπουντ, Στόγιανατς 1, Ντούζεβιτς, Άνιτς