Ισοφάρισε τις νίκες στα πέναλτι η Γιαντράν – «Σόου» Αργυρόπουλου στο δεύτερο ματς!

Το 1-1 στην σειρά των τελικών του κροατικού πρωταθλήματος έκανε η Γιαντράν Σπλιτ, επικρατώντας της Γιουγκ των Ελλήνων με 16-14 (11-11 κ.δ.) στη διαδικασία των πέναλτι, και έτσι θα υπάρξει και τέταρτη αναμέτρηση στην μάχη για τον τίτλο. Πρωταθλήτρια, αναδεικνύεται η ομάδα που θα σημειώσει πρώτη τρεις νίκες.

Η ομάδα του Κόμπεστσακ μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι και βρέθηκε να προηγείται μέχρι και 4-1 στην  αρχή, με την Γιαντράν να επιστρέφει εντυπωσιακά και με ένα σερί 5-0 να μπαίνει μπροστά έως και 6-4, με το ημίχρονο να λήγει 6-5 χάρη σε γκολ του Λόρεν Φάτοβιτς. Το προβάδισμα επανήλθε στα δύο γκολ, με την ομάδα του Μίλε Σμόντλακα να βρίσκεται μπροστά με 7-5 με ένα τρομερό γκολ του Μπούριτς, αλλά τον Τόνι Πόπαντιτς έπειτα να είναι τρομερός στο τέρμα, και την Γιουγκ με γκολ του Αργυρόπουλου και του Γιόκοβιτς να ισοφαρίζει σε 7-7. Ο Ντέλιτς έδωσε εκ νέου προβάδισμα 8-7 στη Γιαντράν, με τον Γιόκοβιτς να ισοφαρίζει και πάλι, ενώ στο νέο προβάδισμα από τον Μπούριτς, ο Στέλιος Αργυρόπουλος σκόραρε, με την τρίτη περίοδο να λήγει 9-9.

Ο Σέτκα με τον Τσάγκαΐ στις αρχές της τελευταίας περιόδου έβαλαν ξανά μπροστά την Γιαντράν με 11-9, δύο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα όμως η Γιουγκ πρόλαβε να ισοφαρίσει στο τελικό 11-11 με άλλα δύο γκολ από τους Φάτοβιτς και τον τρομερό Αργυρόπουλο. Στα πέναλτι, σκόραραν για την Γιαντράν οι Σέτκα, Κάρκοφ, Μπούτιτς, Ντόμπουντ, Κράγκιτς, κάνοντας το 5/5, ενώ ο Μάρτσελιτς απέκρουσε την εκτέλεση του Φάτοβιτς, με τους Παπαναστασίου, Γιόκοβιτς και Αργυρόπουλο να σκοράρουν.

ΓΙΟΥΓΚ ΝΤΟΥΜΠΡΟΒΝΙΚ – ΓΙΑΝΤΡΑΝ ΣΠΛΙΤ 14-16 (11-11 κ.δ.)

Γιουγκ Ντουμπρόβνικ (Βιέκοσλαβ Κόμπεστσακ): Πόπαντιτς, Βουκόγιεβιτς Ι., Φάτοβιτς 2, Μπουρντιέλεζ, Γιόκοβιτς 2, Παπαναστασίου 1, Τομάσοβιτς, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 4, Κρζιτς, Κάκαρης, Μπένιτς 1, Ζούβελα 1, Γιούρισιτς, Ζβόνο

Γιαντράν Σπλιτ (Μίλε Σμόντλακα): Μάρτσελιτς, Μπούριτς 4, Κράγκιτς 1, Τσάγκαϊ 1, Μπούτιτς, Πέικοβιτς, Μπούκιτς 1, Κάρκοφ, Ντέλιτς 2, Ντόμπουντ, Σέτκα 1, Ντούζεβιτς 1, Άνιτς, Ντόντοτζα

Το τρίτο παιχνίδι θα διεξαχθεί στο Σπλιτ την Παρασκευή 20 Μαΐου.

Το χάλκινο μετάλλιο και την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ του χρόνου κατέκτησε η Μλάντοστ, η οποία επικράτησε στο τρίτο παιχνίδι της Σόλαρις με 9-8 και έκανε το 2-1 στη σειρά στον μικρό τελικό.