Ήρθε η δεύτερη νίκη παρά την κόπωση για την Βουλιαγμένη!

by Δέσποινα Μπαλαχτάρη

Ντουέτο… νικών για την Βουλιαγμένη στα Προκριματικά της Ευρωλίγκας!

Συνεχίζει αήττητη τις εμφανίσεις της στην LEN Euroleague η γυναικεία ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης, η οποία μέσα σε μόλις 5 ώρες έδωσε δύο εξαιρετικούς αγώνες με τον απολογισμό της Παρασκευής 19/11 να περιλαμβάνει μια ισοπαλία με την Πάντοβα (7-7) και μία νίκη επί της γερμανικής Σπαντάου, με 15-13.

Η ομάδα της Αντιόπης Μελιδώνη μπορεί να κληρώθηκε σε δύσκολο Όμιλο (Γκρουπ Γ’), ωστόσο το ταξίδι της στο Βερολίνο με στόχο την πρόκριση στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, δείχνει να… αποδίδει καρπούς μέχρι στιγμής.

Η διακύμανση του αγώνα…

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Άντι Μελιδώνη να εμπιστεύεται την Ειρήνη Πάτρα αυτή την φορά κάτω από τα δοκάρια, ενώ πολύ γρήγορα ήρθε το πρώτο γκολ για την Βουλιαγμένη σε παίκτρια παραπάνω, από την Τανκέεβα (1-0, 07:23). Η Σπαντάου επέλεξε την άμυνα ζώνης, όμως η Βουλιαγμένη έβρισκε αρκετές λύσεις από την φουνταριστό, κερδίζοντας αποβολές στην διάρκεια του αγώνα. Στα 05:29 η γερμανική ομάδα σκόραρε για πρώτη φορά, ισοφαρίζοντας σε 1-1 με την φουνταριστό της, Σαλούμ. Στην αμέσως επόμενη επίθεση, οι γερμανίδες κέρδισαν την αποβολή και πήραν το προβάδισμα, γράφοντας το 2-1, με εύστοχο σουτ της Γκλάσερ (04:32). Η Μαρία Πάτρα που στην προηγούμενη φάση αποβλήθηκε, πήρε το… «αίμα» της πίσω, ισοφαρίζοντας σε 2-2 από το σημείο του πέναλτι (04:19). Η Βουλιαγμένη επέμενε επιθετικά, με δυνατά σουτ από την περιφέρεια, όμως για αρκετά λεπτά δεν έβρισκε δίχτυα, με την Μπεντ να αποκρούει ή να στέλνει σε κόρνερ. Το προβάδισμα για τον ΝΟΒ με 3-2 ήρθε στα 01:04 πριν την λήξη του πρώτου μέρους, έπειτα από ωραία ατομική προσπάθεια της Γιαννοπούλου, από το εξτρέμ.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Βουλιαγμένη ξανά πρώτη στην επίθεση, κερδίζοντας και την αποβολή, όπου η Μαρία Πάτρα «ξαναχτυπά» με σουτ από την περιφέρεια αυτή την φορά, γράφοντας το 4-2 (07:25). Έπειτα από μια σειρά άστοχων επιθέσεων με παίκτρια παραπάνω και για τις δύο ομάδες, η Σάντα σκόραρε το πρώτο της γκολ, για το 5-2 στα 05:29. Την διαφορά για την γερμανική ομάδα μείωσε η Κλάιν για το 5-3 στα 04:47 με εύστοχο σουτ σε παίκτρια παραπάνω. Η απάντηση ήρθε άμεσα από την Διαμαντοπούλου, με δυνατό σουτ από τα 6μ, γράφοντας το double-score 6-3 στα 03:48 πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Μεταγενέστερα, η Σπαντάου κέρδισε πέναλτι το οποίο εύστοχα εκτέλεσε η γνωστή φουνταριστός, Μπάρμπαρα Μπόικα, για το 6-4 στα 03:12. Έπειτα από άψογη κυκλοφορία η Μουστακαρία σημείωσε το πρώτο της γκολ στην αναμέτρηση, διευρύνοντας και πάλι την διαφορά στα 3 τέρματα, με το 7-4 (02:50). Περίπου 2 λεπτά πριν το ημίχρονο, ο γερμανός τεχνικός κάλεσε τάιμ άουτ προκειμένου να οργανώσει την επίθεση με παίκτρια παραπάνω για την Σπαντάου, ωστόσο μια λάθος πάσα έστειλε ξανά τον ΝΟΒ στην επίθεση, όπου και οι Ελληνίδες κέρδισαν πέναλτι! Στα 01:12 η Διαμαντοπούλου βρήκε ξανά δίχτυα, γράφοντας το 8-4, το οποίο γρήγορα μετατράπηκε σε 9-4 από την Ριτζ στην κόντρα όπου και έτσι έληξε το 2ο οκτάλεπτο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Σπαντάου αυτή την φορά στην επίθεση, η οποία κέρδισε την αποβολή με την Μπόικα, ενώ η Γκλασέρ μείωσε σε 9-5 (07:20). Στα 06:41 η Μαρία Πάτρα αποβλήθηκε με αντικατάσταση, ενώ λίγο νωρίτερα το περιθώριο των 3 ποινών εξάντλησε και η Ριτζ. Η Σπαντάου βρήκε εν τέλει δίχτυα ξανά με την Γκλασέρ, η οποία έγραψε το 9-6 στα 06:28, ενώ λίγο αργότερα (04:11), οι γερμανίδες σκόραραν ξανά για το 9-7 με την Χαρτβιγκ, σε παίκτρια παραπάνω. Η απάντηση για την Βουλιαγμένη ήρθε άμεσα από την Σάντα να ευστοχεί από το δεύτερο δοκάρι σε παίκτρια παραπάνω για το 10-7. Η ένταση στο παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα αυξημένη, με αρκετές αποβολές και δυνατές μάχες, όμως το προβάδισμα του ΝΟΒ διευρύνθηκε ξανά από την Μουστακαρία με το 11-7 (02:11). Το 3ο μέρος του αγώνα έληξε με την Σάντα να σκοράρει το 3ο της γκολ στην αναμέτρηση, γράφοντας το 12-7 με δυνατό σουτ από την περιφέρεια, όμως η Βόσσεμπεργκ πρόλαβε να απαντήσει για το 12-8 στην λήξη του 3ου οκταλέπτου.

Το τελευταίο οκτάλεπτο του αγώνα βρήκε τον ΝΟΒ ξανά στην επίθεση και μάλιστα με παίκτρια παραπάνω, όπου η Μουστακαρία έκανε χατ-τρικ στα 07:16 για το 13-8. Η Μπόικα προσπαθούσε να κλονίσει την άμυνα της Βουλιαγμένης, ωστόσο παρά τις ποινές υπέρ της Σπαντάου, οι Γερμανίδες δεν έβρισκαν δίχτυα. Στα 07:07 η Γιαννοπούλου αποβλήθηκε, συμπληρώνοντας το περιθώριο των 3 αποβολών, με την Μπόικα να εκτελεί εύστοχα το αντίστοιχο πέναλτι, μειώνοντας σε 13-9. Αμέσως η τεχνικός του ΝΟΒ κάλεσε τάιμ άουτ, ωστόσο η οργανωμένη επίθεση των Ελληνίδων δεν οδήγησε σε γκολ. Λίγο αργότερα (06:59) η Τανκέεβα βρήκε δίχτυα με δυνατό σουτ από το εξτρέμ, γράφοντας το 14-9. Οι Γερμανίδες απάντησαν μεταγενέστερα με την Βόσεμπεργκ να σκοράρει το 2ο της γκολ, σε παίκτρια παραπάνω για το 14-10 (04:30) η ίδια έκανε το δικό της χατ-τρικ, λίγο αργότερα στα 03:59 (14-11). Οι Γερμανίδες μείωσαν ακόμα περισσότερο, με το 14-12 να έρχεται από την Ντάικε, η οποία σκόραρε δύο φορές στα τελευταία 3 λεπτά, σημειώνοντας και το 14-13 (00:33). Η αναμέτρηση ωστόσο έληξε με την Βουλιαγμένη να αναδεικνύεται νικήτρια με 15-13, αφού η Μουστακαρία σκόραρε το 5ο της γκολ λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

ΣΠΑΝΤΑΟΥ – ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 13 – 15

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-6, 4-3, 5-3

ΣΠΑΝΤΑΟΥ (Μάρκο Σταμ): Μπεντ, Βόσεμπεργκ 3, Γκράντις, Ντάικε Τ., Κλάιν 1, Ντάικε Γκ. 2, Χάρτβιγκ 1, Γκλάσερ 3, Χόζουα, Μπόικα 2, Κρούκενμπεργκ, Σαλούμ 1, Όλντενμπουργκ

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Άντι Μελιδώνη): Κοτσιώνη, Καϊάφα, Χυδηριώτη, Μουστακαριά 5, Γιαννοπούλου 1, Ριτζ 1, Τανκέεβα 2, Πάτρα Μ. 2, Ανδρεάδη, Διαμαντοπούλου 2, Σάντα 1, Αγγελίδη, Πάτρα Ε.