Ιόλη Μπενέκου στο Aquafeed24: «Δεν σταματήσαμε να παλεύουμε με την Κατάνια – Χτίζουμε χαρακτήρα σαν ομάδα μέσα από αυτήν την ήττα»!

Η έμπειρη αμυντικός του «Αυτοκράτορα» μίλησε στο Aquafeed24 για την ευρωπαϊκή Πρεμιέρα-ντέρμπι του Εθνικού και τις λεπτομέρειες που στέρησαν την νίκη στο ματς με την Οριζόντε.

Ο Εθνικός Πειραιά ξεκίνησε δυναμικά αλλά όχι νικηφόρα τις εμφανίσεις του στα Προκριματικά της Ευρωλίγκας γυναικών, γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα στο Πόρτο και τον Δ’ Όμιλο από την Οριζόντε Κατάνια με 15-14, το βράδυ της Πέμπτης 18/11, ενώ το πρωί της Παρασκευής πέτυχε την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση κόντρα στη Πασένσε με σκορ 25-4.

Η ομάδα του Μάρκο Μίτσιτς πάλεψε και κοίταξε στα μάτια την ισχυρή ιταλική ομάδα, με την αγωνία να χτυπάει «κόκκινο», ενώ το επιμέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο κατέληξε εντελώς ισορροπημένο (4-4, 4-4), δείγμα του υψηλού ανταγωνισμού! Το πρώτο παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες για τον «Αυτοκράτορα», ο οποίος θα συνεχίσει την προσπάθειά του την Παρασκευή 19/11, διεκδικώντας ένα εκ των τριών εισιτηρίων για την επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η αμυντικός του Εθνικού και αδερφή της επίσης «κυανόλευκης» φουνταριστού (Άλκηστις Μπενέκου), Ιόλη Μπενέκου, μίλησε αποκλειστικά στο Aquafeed24 για το πρώτο δυνατό παιχνίδι του «Αυτοκράτορα» στην Ευρώπη, κάνοντας ταυτόχρονα έναν γενικό απολογισμό του αγώνα κόντρα στην Οριζόντε Κατάνια, αλλά και για το άνετο πρωϊνό κόντρα στην Πασένσε.

«Αρχικά ήταν μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση για την ομάδα μας σε πρώτο παιχνίδι. Το σκορ είναι γενικότερα υψηλό, μιας και οι δύο ομάδες δεχτήκαμε πολλά και εύκολα γκολ. Παλεύαμε να σκοράρουμε και αμέσως μετά δεχόμασταν ένα γρήγορο γκολ ξανά… πιστεύω αυτό μας κόστισε αρκετά. Είχαμε επίσης μια κακή συνεννόηση στον παίκτη λιγότερο με τα μπλοκ μας και σίγουρα ήταν ένα πάρα πολύ κουραστικό παιχνίδι. Γενικότερα θεωρώ ότι παίξαμε καλή άμυνα, αλλά μας κόστισαν τα μικρά ατομικά λάθη που κάναμε η καθεμία μας και η κόπωση που φάνηκε από ένα σημείο και μετά. Ήταν μια δυνατή αναμέτρηση και οι δύο ομάδες ανταγωνιστήκαμε σκληρά μέχρι τέλους, αυτό άλλωστε αποδεικνύεται και από το σκορ που ήταν πολύ κοντά σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά και την υψηλή ένταση που επικρατούσε»,  ανέφερε χαρακτηριστικά η Ιόλη Μπενέκου και πρόσθεσε:

«Είμαστε όμως αρκετά ευχαριστημένες από την απόδοσή μας, παρά την ήττα μας, γιατί πραγματοποιήσαμε μια πολύ καλή εμφάνιση. Θα συνεχίσουμε τις προσπάθειές μας με επόμενη αντίπαλο μια ιστορική ομάδα, την Σαμπαντέλ, η οποία βεβαία παρουσιάζεται ριζικά ανανεωμένη, όπως και ο Εθνικός άλλωστε. Κάναμε ένα καλό ξεκίνημα με τον δυνατό πρώτο αγώνα που παίξαμε κι αυτό θα βοηθήσει στα επακόλουθα παιχνίδια, ιδιαίτερα με την Σαμπαντέλ που θα είναι και το πιο δύσκολο. Στον αγώνα με την Κατάνια ξεκινήσαμε άσχημα δεχόμενες πολλά γκολ… ωστόσο δεν σταματήσαμε να παλεύουμε, ισοφαρίσαμε, ανατρέψαμε το σκορ και χτίσαμε χαρακτήρα μέσα από αυτή την αναμέτρηση. Είναι πολύ βασικό για εμάς ότι “επιστρέψαμε” στην διάρκεια του αγώνα και δεν κατρακύλησε η διαφορά, όπως συμβαίνει πολύ συχνά. Συνολικά, το παιχνίδι χάθηκε στις λεπτομέρειες… στο χαμένο πέναλτι μας, σε ατομικά λάθη και στην ασυνεννοησία.

Το παιχνίδι με την Πασένσε ήταν μια καλή προπόνηση και συγκεντρωνόμαστε για το απόγευμα, όπου αντιμετωπίζουμε τη Σαμπαντέλ (21:00 – LEN.eu), μια δυνατή ομάδα, με πολλές ξένες παίκτριες και υψηλή ποιότητα».