Ημιτελικός… υπόδειγμα και 1-1 η Βουλιαγμένη!

Πάθος, ένταση, πανηγυρισμοί, σπουδαία γκολ. Το δεύτερο παιχνίδι ανάμεσα στην Βουλιαγμένη και στην Γλυφάδα περιλάμβανε όλα τα στοιχεία που πρέπει να έχει ένας ημιτελικός πρωταθλήματος, όπως αυτός που διεξήχθη στο κατάμεστο, από φιλάθλους και των δύο ομάδων, κολυμβητήριο του Λαιμού.

Η ομάδα της Άντι Μελιδώνη κατάφερε να αποσπάσει μία συγκλονιστική νίκη με 13-11 στην έδρα της και έτσι οι δύο ομάδες θα διεκδικήσουν την πρόκριση τους στον τελικό της Α1 γυναικών στο τρίτο παιχνίδι της σειράς στο κολυμβητήριο «Αντώνης Δημητρόπουλος» την Τετάρτη.

Ο ΝΟΒ κατάφερε να μπει μπροστά έως 7-3 και αργότερα με 9-4, έχοντας κορυφαία παίκτρια την Βασιλική Διαμαντοπούλου που σημείωσε τέσσερα γκολ, με την Αθηνά Γιαννοπούλου να είναι επίσης εξαιρετική, πετυχαίνοντας τρία. Η Κοτσιώνη ήταν απίστευτη στο τέρμα, έκανε τρομερές επεμβάσεις, ενώ τόσο η Γκανγκλ όσο και η Καρύτσα ήταν επίσης εξαιρετικές. Αδιαμφισβήτητη πρωταγωνίστρια του αγώνα, η οποία έκανε το καλύτερο ίσως παιχνίδι της καριέρας της, ήταν η Παναγιώτα Νίνου, η οποία εκτός των πέντε γκολ που πέτυχε κέρδισε ένα πολύ σημαντικό πέναλτι και έκανε τρομερή οργάνωση στην κόντρα.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 13-11

Η διακύμανση του αγώνα…

Η Γλυφάδα κέρδισε το πρώτο σπριντ της αναμέτρησης, ενώ υποδείχθηκε επιθετικό στην πρώτη της επίθεση και στη συνέχεια η Γκανγκλ απέκρουσε το σουτ της Πάτρα στην επίθεση της Βουλιαγμένης. Η Γιαννοπούλου στην κόντρα άνοιξε στο 6:40 το σκορ, κάνοντας το 1-0 με διαγώνιο σουτ στην εστία της Γκανγκλ. Από την ίδια θέση, η Διαμαντοπούλου σκόραρε για το 2-0, ενώ η ίδια με εντυπωσιακό ψηλοκρεμαστό πέτυχε και το 3-0 ξανά από την ίδια θέση. Το πρώτο γκολ του ΑΝΟΓ ήρθε από την Γρηγοροπούλου, η οποία στο 4:46, αφού κέρδισε την ποινή στα 2μ, μείωσε σε 3-1. Μετά από αρκετές χαμένες επιθέσεις, η Σάντα στην κόντρα έδωσε ξανά προβάδισμα τριών γκολ στην Βουλιαγμένη, σκοράροντας για το 4-1 με διαγώνιο σουτ. Έπειτα, η ομάδα του Θοδωρή Ανδρεάκου κέρδισε ξανά αποβολή, όμως η Κοτσιώνη επενέβη εντυπωσιακά στην προσπάθεια της Παναγιώτας Νίνου να μειώσει από το πρώτο δοκάρι και η πρώτη περίοδος έληξε 4-1.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Ειρήνη Νίνου να κερδίζει 2/2 στα σπριντ, όμως τα μπλοκ της Βουλιαγμένης να είναι πολύ καλά, με το 5-1 για τις γηπεδούχες να έρχεται πολύ γρήγορα στον παραπάνω με σκαστό σουτ της Χυδηριώτη. Η Σάντα προσπάθησε να σκοράρει από την ίδια θέση, ένα ψηλοκρεμαστό όμως κατέληξε άουτ και η Γρηγοροπούλου κέρδισε αποβολή στην κόντρα, με την Φουντωτού να μειώνει σε 5-2. Η Γλυφάδα γύρισε την άμυνα ανάμεσα σε πρες, κάτι το οποίο την βοήθησε αρκετά στο να κλέβει την μπάλα, καθώς η Κούλχαας έπαιζε αρκετά καλή άμυνα στον φουνταριστό. Στα μέσα της περιόδου, η Γρηγοροπούλου και η Πάτρα δέχθηκαν διπλή αποβολή, όμως χρεώθηκε επιθετικό στην επίθεση της Βουλιαγμένης, ενώ ούτε ο ΑΝΟΓ ευστόχησε σε παραπάνω. Το 6-2 ήρθε από την Πάτρα, η οποία με σκορ στην λήξη του χρόνου έδωσε ξανά προβάδισμα τεσσάρων γκολ 2:14 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, η Καλαϊτζή αποβλήθηκε στην κόντρα και ο Θοδωρής Ανδρεάκος κάλεσε το πρώτο τάιμ άουτ της ομάδας του. Η Φουντωτού κατάφερε να μειώσει σε 6-3 με μακρινό σουτ, με μόλις 51 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη του πρώτου μισού της αναμέτρησης. Μετέπειτα, η Γκίλλα αποβλήθηκε στην περιφέρεια, και έξι μόλις δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο, η Τανκέεβα κέρδισε πέναλτι, στο οποίο η Ριτζ ευστόχησε για το 7-3 του ημιχρόνου.

Η Ριτζ κέρδισε το πρώτο σπριντ για την Βουλιαγμένη στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με την Εύα Καρύτσα να έχει περάσει κάτω από τα δοκάρια της Γλυφάδας και να αποκρούει ένα ψηλοκρεμαστό στην πρώτη επίθεση. Η Γρηγοροπούλου στη συνέχεια κέρδισε πέναλτι, με την Ειρήνη Νίνου να ευστοχεί μειώνοντας σε 7-4. Παρ’ όλα αυτά, η Βουλιαγμένη δεν άργησε να ανακτήσει το προβάδισμα των τεσσάρων γκολ, καθώς η Χυδηριώτη πέτυχε αμέσως το 8-4 με σουτ από τα δεξιά. Στην άμυνα που ακολούθησε, η Κοτσιώνη επενέβη ξανά εξαιρετικά και μάλιστα δύο φορές, αρχικά σε σουτ της Ειρήνης Νίνου, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ, και έπειτα σε προσπάθεια της ίδιας να κερδίσει πέναλτι με ανάποδη τρίπλα, κλέβοντας την μπάλα από τα χέρια της. Η Γιαννοπούλου στην κόντρα σημείωσε το δεύτερο προσωπικό της γκολ, κάνοντας το 9-4, ενώ η Παναγιώτα Νίνου στο πρώτο δοκάρι απάντησε άμεσα, μειώνοντας σε 9-5. Η ίδια, με εντυπωσιακό μακρινό σουτ, έφερε τη διαφορά μετά από αρκετή ώρα στα τρία γκολ ξανά, πετυχαίνοντας το 9-6 με μακρινό σουτ και στην αμέσως επόμενη επίθεση κέρδισε πέναλτι στην κόντρα, υπό έντονες διαμαρτυρίες του πάγκου της Βουλιαγμένης και ενώ νωρίτερα η Βάσω Μαυρέλου είχε δεχθεί κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία. Η Κοντογιάννη ευστόχησε για το 9-7, όμως με πολύ έξυπνο σουτ η Αθηνά Γιαννοπούλου μεγάλωσε ξανά το προβάδισμα του ΝΟΒ, γράφοντας το 10-7. Στα τελευταία 46 δευτερόλεπτα, η Γρηγοροπούλου πήρε ένα απρόσμενο ριμπάουντ στο δεύτερο δοκάρι, όμως η Κοτσιώνη έδιωξε σε κόρνερ το σουτ της Αντωνιάδη. Στην επαναφορά, η πρωταγωνίστρια του αγώνα Παναγιώτα Νίνου κατάφερε να μειώσει σε 10-8, με την μπάλα να περνάει οριακά μέσα από τα χέρια της Κοτσιώνη. Πολύ γρήγορα, η Διαμαντοπούλου απάντησε και εκείνη σημειώνοντας το τρίτο προσωπικό της γκολ, ολοκληρώνοντας την τρίτη περίοδο με 11-8 υπέρ του ΝΟΒ.

Το τελευταίο μέρος της αναμέτρησης ξεκίνησε με την Βουλιαγμένη να ισοφαρίζει στα σπριντ, όμως από ένα επιθετικό να χρεώνεται στις δύο ομάδες στις δύο πρώτες επιθέσεις της περιόδου. Η Βουλιαγμένη είχε χάσει ήδη την Χυδηριώτη και την Ριτζ με τρεις αποβολές και στις αρχές της περιόδου η Άντι Μελιδώνη κάλεσε το πρώτο της τάιμ άουτ. Ακόμη ένα επιθετικό δόθηκε, και η τρομερή Παναγιώτα Νίνου μείωσε την διαφορά στα δύο γκολ, με το τέταρτο της γκολ να φέρνει το σκορ στο 11-9! Έχοντας μπει σχεδόν στα τέσσερα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, η ένταση είχε ανέβει αρκετά και οι αποβολές μοιράζονταν ευκολότερα, με τόσο το 12-9 της Διαμαντοπούλου, όσο και το 12-10 της Φουντωτού μετά να έρχονται σε παίκτρια παραπάνω. 3:33 πριν την λήξη, η Γλυφάδα κέρδισε άλλη μία αποβολή και ο Θοδωρής Ανδρεάκος κάλεσε το δεύτερο του τάιμ άουτ. Η Κοτσιώνη έκανε μία ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ απόκρουση σε ενέργεια της Κούλχαας, ενώ ούτε τα μπλοκ του ΑΝΟΓ επέτρεψαν στον ΝΟΒ να ανεβάσει την διαφορά. Αυτό όμως δεν εμπόδισε δύο λεπτά πριν το τέλος, την ασταμάτητη σήμερα Παναγιώτα Νίνου να μειώσει με το πέμπτο της τέρμα στο γκολ, με τον πίνακα του σκορ να δείχνει το 12-11! Καθώς, όμως, ο ΝΟΒ ήταν αποφασισμένος για το παιχνίδι, η Σάντα στην κόντρα έδωσε ξανά το προβάδισμα των δύο γκολ, με το 13-11 να γίνεται σχεδόν στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Η Άντι Μελιδώνη κάλεσε λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα το δεύτερο της τάιμ άουτ, η Βουλιαγμένη χρεώθηκε επιθετικό, και το παιχνίδι έληξε με μία απόκρουση της Κοτσιώνη στο σουτ της Κοντογιάννη στην τελευταία επίθεση του ΑΝΟΓ.

Όπως σημειώθηκε στο φύλλο αγώνα: «Στο τρίτο οκτάλεπτο αποβλήθηκε λόγω διαμαρτυρίας σε απόφαση των διαιτητών η βοηθός προπονητή του ΝΟΒ, Β. Μαυρέλου. Στο τέταρτο οκτάλεπτο διακόπηκε ο αγώνας για ένα λεπτό καθώς ανάψανε πυρσούς και καπνογόνα στην εξέδρα και πέταξαν νερά στον πάγκο της Γλυφάδας».

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ  – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ I REPAIR 13-11

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 3-2, 4-5, 2-3

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Αντιόπη Μελιδώνη): Κοτσιώνη, Καϊάφα, Χυδηριώτη 2, Μουστακαρία, Γιαννοπούλου 3 Ριντζ 1, Τανκέεβα, Μαρία Πάτρα 1, Καλαϊτζή, Διαμαντοπούλου 4, Σάντα 2, Αγγελίδη, Ειρήνη Πάτρα, Καλογεροπούλου, Ανδρεάδη..

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ I-REPAIR (Θοδωρής Ανδρεάκος): Γκανγκλ, Παναγιώτα Νίνου 5, Γκίλλα, Θωμοπούλου, Γρηγοροπούλου 1, Ειρήνη Νίνου 1, Αντωνιάδη, Κολιτσοπούλου, Κούλχας, Φουντωτού 3, Γαλιατσάτου, Κοντογιάννη 1, Καρύτσα, Κατσώνη, Κανελλοπούλου.

Διαιτητές: Κουρτίδης, Μαρκοπούλου

Αλυτάρχης: Λάμπρος Μιχαηλίδης