Η Σόλνοκ Κυπελλούχος Ευρώπης με «φύλακα άγγελο» τον Νάγκι!

Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, η Όρβοσι κατάφερε να φθάσει τον 2ο τελικό του Euro Cup ως τη διαδικασία των πέναλτι, αλλά ο Βίκτορ Νάγκι αποδείχθηκε πολύ αποφασισμένος για να αφήσει τη Σόλνοκ χωρίς τρόπαιο και με τρεις διαδοχικές αποκρούσεις πέναλτι έδωσε την κούπα στην ομάδα του! Αυτός είναι ο πρώτος ευρωπαϊκός τίτλος της Σόλνοκ μετά το Τσάμπιονς Λιγκ του 2017!
Για 24 λεπτά, τίποτα δεν προμήνυε ότι η Όρβοσι του Ντάνιελ Βάργκα θα κάνει την ανατροπή, αναλογιζόμενοι το αβαντάζ τριών γκολ της πρώτης αναμέτρησης της Σόλνοκ. Η επίθεση της Όρβοσι δεν είχε καλή ισορροπία, έχασε μια χούφτα ευκαιρίες σε παίκτη παραπάνω, ενώ η Σόλνοκ έδειχνε αυτοπεποίθηση. Ωστόσο…

Με τέσσερα λεπτά να απομένουν για τη λήξη και το σκορ στο 8-8, ο Τοτ σκόραρε σε παίκτη παραπάνω, ο Έρντελι σκόραρε στο 3:09 το 5ο προσωπικό του γκολ, ενώ στη συνέχεια η Σόλνοκ έχασε παίκτη παραπάνω με τον Χάραι να γράφει το 11-8 στο 1:44. Η Σόλνοκ δεν σούταρε καν στο τελευταίο της παραπάνω, ενώ ο Χάραι έχασε μεγάλη ευκαιρία για την Όρβοσι με γυριστό που έσωσε ο Νάγκι και έστειλε τον αγώνα στα πέναλτι.

Εκεί, ο σπουδαίος Ούγγρος τερματοφύλακας έσωσε τρία διαδοχικά πέναλτι και η Σόλνοκ κατέκτησε το πρώτο της Euro Cup!

Ελληνική παρουσία με Μπουδραμή

Στον επαναληπτικό τελικό του Euro Cup είχε την τιμή να σφυρίξει ο Έλληνας διεθνής διαιτητής Νίκος Μπουδραμής (φωτο κάτω) και μάλιστα με επιτυχία, μαζί με τον Ιταλό Φίλιππο Γκόμεζ.