Η Ρόμα κυπελλούχος Ιταλίας στις γυναίκες για το 2022!

Η Ρόμα είναι η νέα κάτοχος του κυπέλλου Ιταλίας, καθώς επιβλήθηκε με 6-4 της Πάντοβα στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης που διεξήχθη στην Όστια! Οι παίκτριες του Μάρκο Καπάννα κατάφεραν σε ένα παιχνίδι με φοβερές άμυνες και πολύ έντονες μονομαχίες να κατακτήσουν το δεύτερο κύπελλο στην ιστορία του συλλόγου, μετά το 2019. Παράλληλα, αυτή ήταν και μια άτυπη ρεβάνς για την ήττα στο ιταλικό πρωτάθλημα στις 12 Μαρτίου, με την Πάντοβα να μετράει στο κύπελλο την απουσία τόσο της Αυστραλέζας Ελ Άρμιτ, όσο και του προπονητή Στέφανο Ποστερίβο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ρανάλλι να σκοράρει εις διπλούν και την Ρόμα να βρίσκεται μπροστά με 2-0, πριν η Μπορίσοβα με την Κεϊρόλο ισοφαρίσουν για την ομάδα της Βενετίας. Η Άιχελμπεργκερ στο τέρμα ήταν εξαιρετική και δεν δέχθηκε άλλο γκολ στην πρώτη περίοδο. Η Ρόμα ήταν αρκετά κακή στην παίκτρια παραπάνω, είχε μόλις 1/5 εύστοχες προσπάθειες έως το ημίχρονο, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Πάντοβα, η οποία με εύστοχο πέναλτι της Λάουρα Μπάρζον βρέθηκε μπροστά με 3-2 πριν την λήξη του πρώτου μισού της αναμέτρησης. Σαν να μην έφτανε αυτό, η Ρανάλλι δέχθηκε την τρίτη της ποινή μόλις στο 13ο λεπτό και αποχώρησε οριστικά από το παιχνίδι.

Η τρίτη περίοδος είχε πάνω κάτω ίδια εξέλιξη, έως ότου η Τζουστίνι να ισοφαρίσει για την Ρόμα σε 3-3, ενώ η ομάδα της ιταλικής πρωτεύουσας ήταν καλύτερη στην άμυνα, περιόρισε την Γκοτάρντο και την Μπορίσοβα και δεν τις άφησε να σκοράρουν, βγάζοντας και 3/3 άμυνες στην παίκτρια λιγότερο. Η Γκαλάρντι έδωσε ξανά προβάδισμα 4-3 στην Ρόμα στη λήξη του χρόνου επίθεσης, με το οποίο και έληξε η τρίτη περίοδος. Το προβάδισμα δύο γκολ ήρθε από την Ταμπάνι στις αρχές της τελευταίας περιόδου, με την Πάντοβα να μειώνει σε 5-4 με την Μίλλο στον παραπάνω, αλλά την Λα Ρόκε να διαμορφώνει το τελικό 6-4. Στον εναπομείναντα χρόνο, η Πάντοβα κέρδισε αποβολές, τις οποίες δεν εκμεταλλεύτηκε, ενώ ούτε η Ρόμα ήταν ιδαίτερα αποτελεσματική στην επίθεση. Έτσι, η Πάντοβα απώλεσε το πρώτο της κύπελλο από την αρχή της διοργάνωσης, έχοντας κατακτήσει τα υπόλοιπα τρία.

ΠΛΕΜΠΙΣΙΤΟ ΠΑΝΤΟΒΑ – SIS ΡΟΜΑ 4-6

Πλεμπισίτο Πάντοβα (Τρέβισαν): Τεάνι, Μπάρζον 1, Γκοττάρντο, Μπορίσοβα 1, Κεϊρόλο 1, Κασσόν, Μίλλο 1, Ντάριο, Τόγκνον, Μεγκιάτο, Τσεντάνι, Γκρίγκολον

SIS Ρόμα (Καπάννα): Άιχελμπεργκερ, Κοκιέρε, Γκαλάρντι 1, Αβένιο, Τζουστίνι 1, Ρανάλλι 2, Πικότσι, Ταμπάνι 1, Ναρντίνι, Ντι Κλαούντιο, Στόραι, Λα Ρόκε 1, Μπραντιμάρτε

Την τρίτη θέση κατέκτησε η Οριζόντε, επικρατώντας στον  μικρό τελικό της Βερόνα με 12-10. Μεγάλη πρωταγωνίστρια της ομάδας της Μαρτίνα Μιτσέλι ήταν η Σέρβα Βούκοβιτς, πετυχαίνοντας πέντε γκολ, αλλά και η Αυστραλέζα Μπροντ Χάλιγκαν, σκοράροντας δύο.