Πραγματοποιήθηαν οι κληρώσεις του πρώτου προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ και του Euro Cup, με τη συμμετοχή του Απόλλωνα στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση και της ΑΕΚ και του Περιστερίου στο Euro Cup, για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Ο Απόλλωνας του Νίκου Δεληγιάννη έπεσε στον όμιλο της Ποντγκόριτσα με αντιπάλους την Όρβοσι, τη Γιαντράν Σπλιτ, της Γιάντραν Χέρτσεγκ Νόβι, της Σίντεζ Καζάν και της λιθουναϊκής Ζάιμπας και της ΕΝΚΑ. Αναμφίβολα, ένας πολύ δύσκολος όμιλος για την ελληνική ομάδα.

Champions League, Qualification – Round 1 22-26 Σεπτεμβρίου:

Group A – Savona (ITA): RN Savona (ITA), CN Terrassa (ESP), Montpellier Water Polo (FRA), Primorac Kotor (MNE), AZS UW WP Warsaw (POL), Vitoria Guimaraes (POR)

Group B – Podgorica (MNE): OSC Budapest (HUN), Jadran Split (CRO), Apollon Smyrnis (GRE), Jadran Herceg Novi (MNE), Sintez Kazan (RUS), EVK Zaibas (LTU), Enka Istanbul (TUR)

Προκρίνονται στον 2ο προκριματικό γύρο οι 4 πρώτες ομάδες κάθε ομίλου, εκεί όπου βρίσκεται ήδη ο ΝΟ Βουλιαγμένης μαζί με τις: 

HAVK Mladost ZAGREB (CRO)
CN BARCELONA (ESP)
CN NOISY LE SEC (FRA)
VOULIAGMENI NC (GRE)
SZOLNOKI VSC (HUN)
AN BRESCIA (ITA)
CSM ORADEA (ROU)
VK Crvena Zvezda BELGRADE (SRB)

Οι ομάδες που έχουν wild card και βρίσκονται ήδη στους Ομίλους: 

VK Jug Adriatic osiguranje DUBROVNIK (CRO)
CN MARSEILLE (FRA)
CNA BARCELONETA (ESP)
Wasserfreunde Spandau 04 BERLIN (GER)
Waspo89 HANNOVER (GER)
Olympiacos SFP PIRAEUS (GRE)
Dinamo TBILISI (GEO)
FTC BUDAPEST (HUN)
Steaua BUCHAREST (ROU)
Pro RECCO (ITA)
VK Novi BEOGRAD (SRB)
SPD Radnicki KRAGUJEVAC (SRB)


Όσον αφορά το Euro Cup, το Περιστέρι του Κώστα Λούδη θα ταξιδέψει στις Συρακούσες και η ΑΕΚ του Δημήτρη Μάζη στο Νόβι Σαντ.

Euro Cup, Qualification – Round 1 30 Σεπτεμβρίου με 1 Οκτωβρίου

Group A – Sibenik (CRO) Shturm Ruza (RUS), Solaris Sibenik (CRO), Carouge Geneve (SUI), St Andreu (ESP), Telimar Palermo (ITA)

Group B – Siracusa (ITA) GS Peristeriou (GRE), Team Strasbourg (FRA), Ludwigsburg 08 (GER), CC Ortigia (ITA)

Group C – Utrecht (NED) VK Sabac (SRB), ASC Duisburg (GER), Vasas Budapest (HUN), EN Tourcoing (FRA), UZSC Utrecht (NED)

Group D – Novi Sad (SRB) BVSC Zuglo (HUN), CN Sabadell (ESP), Vojvodina Novi Sad (SRB), AE Konstantinoupoleos (GRE)

Οι πρώτες δύο ομάδες προκρίνονται.

Facebook Comments