Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΜΕ ΜΠΛΕ!!! Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΥΡΩΠΗΣ!

ΕΘΝΙΚΑΡΑ ΣΤΟ ΠΑΠΑΣΤΡΑΤΕΙΟ! ΕΦΕΡΕ ΤΟ LEN TROPHY ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ!

Ο «Αυτοκράτορας» αντεπιτέθηκε, η ΕΘΝΙΚΑΡΑ είναι ξανά στην κορυφή της Ευρώπης! Ο Εθνικός υπέταξε τη Ντουναϊσβάρος στήνοντας κανονικό πάρτι στο Παπαστράτειο, συντρίβοντας την με 14-9 και είναι μετά από 12 χρόνια εκεί που πραγματικά ανήκει, στην κορυφή! Τα κορίτσια της Αντιγόνης Ρουμπέση συνέχισαν το έργο της προηγούμενης Παρασκευής στην Ουγγαρία και έγραψαν το όνομα τους με χρυσά γράμματα στην βιβλίο της ελληνικής υδατοσφαίρισης. Σε ένα κατάμεστο Παπαστράτειο κόσμος και παίκτριες έγιναν ένα και όλα με έμοιαζαν με παραμύθι, αλλά δεν ήταν! Ήταν η αλήθεια που έγραψαν τα κορίτσια μόνα τους και έκαναν περήφανους τους πάντες. Το μαγικό φετινό τους ευρωπαϊκό ταξίδι τελείωσε με τον τρόπο που ο καθένας ονειρεύεται. Με μία κούπα να πανηγυρίζεται μέσα στο αγωνιστικό σπίτι της ομάδα, αγκαλιά με το λαό του Εθνικού που από την αρχή έδωσε τον παλμό του παιχνιδιού.

Οι «κυανόλευκες» είχαν ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα με ένα επιμέρους 4-0, ενώ οι Μαγγυάρες βρήκαν δυνατό μπλόκο και στην άμυνα, ειδικά στην πρώτη περίοδο, η οποία έληξε 5-1. Όταν οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να πλησιάσουν στην δεύτερη περίοδο με δύο συνεχόμενα γκολ της Ζίλαγκι, το πάθος των παικτριών του Εθνικού «μίλησε» και με ένα ακόμα σερί 4-0 το σκορ ήταν 10-4 μετά τα μέσα τρίτης περιόδου! Το υπόλοιπο παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, το τρόπαιο είχε έρθει και ήταν μη ανατρέψιμο μετά και το 12-8 της Ουγγαρίας.

Η Άσλεϊ Τζόνσον πραγματοποίησε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της, απέδειξε για μία ακόμα φορά γιατί λέγεται η καλύτερη τερματοφύλακας του κόσμου, ενώ η Καρολίνα Ιωάννου στην άμυνα φουνταριστού θύμισε… Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς!

Η διακύμανση του αγώνα…

Η Στεφανία Χαραλαμπίδη κέρδισε το πρώτο σπριντ της αναμέτρησης, όμως η Ντουναϊσβάρος έβγαλε την άμυνα και κέρδισε αποβολή στην επίθεσή της. Η Άσλει Τζόνσον δεν επέτρεψε στην Ζέλακ να σκοράρει από το πρώτο δοκάρι και στο 6:41 γράφτηκε το 1-0 από την Άλκηστη Μπενέκου με τρομερό γύρισμα στα 2μ! Η Καρολίνα Ιωάννου δέχθηκε την πρώτη της ποινή, όμως τα μπλοκ ήταν ψηλά και πάλι οι Μαγυάρες δεν σκόραραν στον παραπάνω! Ύστερα ο Εθνικός κέρδισε μία αποβολή στην κόντρα και μία στην επίθεσή του και με δύο παίκτριες παραπάνω η Καρολίνα Ιωάννου σκόραρε για το 2-0 στο 4:41! Η εκπληκτική Τζόνσον πραγματοποίησε τρεις σερί καταπληκτικές αποκρούσεις μέσα σε δύο λεπτά και ο «Αυτοκράτορας» κέρδισε ακόμη έναν παραπάνω, τον οποίο η Κοντονή με υπέροχο σουτ μετέτρεψε στο 3-0 στο 2:18!

Μία ακόμη εξαιρετική άμυνα βγήκε και η Στεφανία Χαραλαμπίδη κατάφερε να κερδίσει και πάλι αποβολή, με την Καρολίνα Ιωάννου με ασίστ της Μπάκοτς στο πρώτο δοκάρι να πετυχαίνει το καταπληκτικό 4-0 στο 1:20! Οι Μαγγυάρες κατάφεραν να κερδίσουν πέναλτι ένα λεπτό πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου με γύρισμα της Παλ στα δύο μέτρα, με την Ζίλαγκι να ευστοχεί με το πρώτο γκολ της ομάδας της μειώνοντας σε 4-1. Το σερί αποβολών του Εθνικού συνεχίστηκε, και η Πάρκες στο δεύτερο δοκάρι με τρομερή ασίστ της Χαραλαμπίδη έκανε το 5-1 της πρώτης περιόδου!

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Ζίλαγκι να κερδίζει το σπριντ για την Ντουναϊσβάρος και την Τζόνσον να αποκρούει και πάλι στην πρώτη επίθεση των φιλοξενούμενων! Παρ’ όλα αυτά, η Ιόλη Μπενέκου δέχθηκε στην επόμενη άμυνα την δεύτερή της ποινή και στο 6:37 η Γκάρντα μείωσε σε 5-2. Η Άλκηστη Μπενέκου σύντομα κέρδισε αποβολή στα 2μ, και η Ελληνιάδη έδωσε και πάλι «αέρα» τεσσάρων γκολ, με το 6-2 να σημειώνεται στο 5:23. Πολύ έξυπνα η Ζίλαγκι μείωσε σε 6-3, από πολύ δύσκολη γωνία αριστερά, ενώ η ίδια λίγο αργότερα στο πρώτο δοκάρι έφερε την διαφορά στα δύο γκολ, με το 6-4 να γράφεται στο 2:40 πριν το ημίχρονο.

Ο Εθνικός είχε κερδίσει, στο μεταξύ κάποιες αποβολές, αλλά δεν είχε εύστοχες προσπάθειες στον παραπάνω. 1:19 πριν τη λήξη του πρώτου μισού, η Ιωάννα Χαραλαμπίδη με το πρώτο προσωπικό της γκολ ανέβασε ξανά τη διαφορά, αυτή τη φορά σε 7-4. Με 42 δευτερόλεπτα να απομένουν για το ημίχρονο, ο Πειραιάς άρχισε να έχει ήδη «άρωμα» ευρωπαϊκής κούπας, και η Καρολίνα Ιωάννου σημειώνοντας… χατ τρικ έβαλε τον Εθνικό με 8-4 μπροστά, με το οποίο και έληξε το ημίχρονο.

Η Ζίλαγκι κέρδισε το δεύτερό της σπριντ στην 3η περίοδο, αλλά ο Εθνικός με δύο συνεχόμενες υποδειγματικές άμυνες της Ρακιντζή, όπως ήταν και της Ιωάννου νωρίτερα, δεν δέχθηκε κάποιο γκολ στα πρώτα δύο λεπτά της περιόδου, με τις δύο Ελληνίδες αμυντικές σήμερα να αποτελούν κορυφαίο δίδυμο! Η Ρακιντζή δέχθηκε έπειτα την πρώτη της ποινή, όμως η Τζόνσον παρέμεινε «βράχος» και στην κόντρα σημειώθηκε το 9-4 στο 5:13, με συνεργασία του… διδύμου Χαραλαμπίδη και την Ιωάννα να σκοράρει με ασίστ της Στεφανίας! Η Καρολίνα Ιωάννου συνέχισε να κλέβει τις πάσες στον φουνταριστό, ενώ έγινε λάθος στην επίθεση του Εθνικού και η Γκουρισάτι έφυγε κόντρα, όμως η Άσλεϊ Τζόνσον, παρότι η μπάλα πέρασε πάνω από το κεφάλι της, την πρόλαβε πριν καταλήξει εντός εστίας.

Μετέπειτα, στο 3:02 της περιόδου, η Ελληνιάδη από δεξιά σημείωσε το 10-4 και σχεδόν ένα λεπτό αργότερα οι δύο κορυφαίες παίκτριες της Ντουναϊσβάρος, Γκουρισάτι και Ζίλαγκι, μείωσαν σε 10-5 με συνεργασία τους στο δεύτερο δοκάρι και την περιφέρεια (το γκολ η Γκουρισάτι). Η ΕΘΝΙΚΑΡΑ δεν επηρεάστηκε, στο 1:33 η Άλκηστις Μπενέκου με ακόμα ένα τελείωμα στον φουνταριστό, «έγραψε» το 11-5, και ουσιαστικά το τρόπαιο είχε έρθει, καθώς η Ντουναϊσβάρος έπρεπε να σκοράρει έντεκα συνεχόμενα γκολ! Στα δύο τελευταία δευτερόλεπτα της περιόδου, η Μούτσι σημείωσε το 11-6 με το οποίο και έληξε.

Οκτώ λεπτά πριν το… τρόπαιο, η Ζίλαγκι πήρε ένα ακόμα σπριντ και η Μαχιέ μείωσε γρήγορα σε 11-7. Με 6:25 να απομένουν, η Χόρβαθ αποβλήθηκε με αντικατάσταση για βιαιοπραγία και η Αντιγόνη Ρουμπέση κάλεσε τάιμ άουτ. Και τότε… ΓΚΟΟΟΛ! Η Στεφανία Χαραλαμπίδη έκανε το 12-7 στο 6:03, όλα είχαν τελειώσει, εκτός από τους πανηγυρισμούς στην κερκίδα του Παπαστράτειου! Ασταμάτητη, η Άσλεϊ Τζόνσον στο 4:26 έκανε άλλη μία τρομερή απόκρουση σε παίκτρια λιγότερο, η Χατζηκυριακάκη κέρδισε αποβολή στην κόντρα και η Πάρκες και πάλι στο δεύτερο δοκάρι σημείωσε στο 3:45 το 13-7 υπέρ του Εθνικού!

Με την Ελένη Σωτηρέλη να έχει περάσει πλέον κάτω από τα δοκάρια, ο Εθνικός έβγαλε μία ακόμα τρομερή άμυνα και στη συνέχεια χρεώθηκε επιθετικό, με την Γκουρισάτι να κερδίζει πέναλτι στη συνέχεια και την Γκάρντα να μειώνει σε 13-8, το οποίο δεν είχε καμία απολύτως σημασία πλέον. Τρία λεπτά πριν το τέλος και την κούπα, ο Εθνικός κέρδισε αποβολή, αλλά δεν αύξησε άλλο την διαφορά, ούτε κατάφερε η Ντουναϊσβάρος να μειώσει όμως, με την Σωτηρέλη να αποκρούει ωραία στην άμυνα. Ένα λεπτό για την κούπα και η Γκουρισάτι μείωσε σε 13-9, η Πάρκες όμως ήθελε να λήξει εντυπωσιακά τον τελικό απέναντι στις συμπατριώτισές της, και κέρδισε πέναλτι. Η Άλκηστις Μπενέκου με το τρίτο προσωπικό της γκολ ευστόχησε, για να γραφτεί το 14-9 που θα μείνει για πάντα στην ιστορία ως το σκορ που αναδείχθηκε ο «Αυτοκράτορας» κυπελλούχος Ευρώπης για δεύτερη φορά στην ιστορία του!

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΤΟΥΝΑΪΣΒΑΡΟΣ 14-9

Εθνικός (Αντιγόνη Ρουμπέση): Σωτηρέλη, Ιωάννου 3, Χαραλαμπίδη Ι. 2, Ελληνιάδη 2, Κοντονή 1, Πάρκες 2, Χατζηκυριακάκη, Μπενέκου Α. 3, Ρακιντζή, Χαραλαμπίδη Στ. 1, Μπενέκου Ι., Μπάκοτς, Τζόνσον

Ντουναϊσβάρος (Αττίλα Μίχοκ): Μάτσκο, Ζίλαγκι 3, Σάιμπεν, Γκουρισάτι 2, Χόρβαθ, Μαχιέ 1, Ζάμπο, Γκάρντα 2, Μούτσι 1, Σομογκίβαρι, Παλ, Ζέλακ, Μπούις