Γιαννοπούλου – Διαμαντοπούλου στο #AQF24 για την ανατρεπτική νίκη της Εθνικής στην πρεμιέρα του World Cup στην Αθήνα (VID)!

by Δέσποινα Μπαλαχτάρη

Με τρεις ακόμη βαθμούς να φέρνουν την Εθνική μας … μισό βήμα πριν τους φιναλίστ του World Cup στο Λονγκ Μπιτς, οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου έδειξαν ψυχή και υπομονή στην πολύ ανεβασμένη και ανταγωνιστική Κίνα των Παυλίδη-Χατζηδάκη-Σαλάχα και παρά το νωθρό ξεκίνημα στο πρώτο ημίχρονο και το μειονέκτημα του 6-2 και του 7-3, η Ελλάδα κατάφερε να πάρει μια παλικαρίσια νίκη με 13-11.

Με την Νικόλ Ελευθεριάδου να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα (5 τέρματα), αλλά και όλες τις παίκτριες να δείχνουν επιμονή και ψυχή σε κάθε άμυνα – ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο – το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα φτάνει πλέον στους 6β και ουσιαστικά έχει εξασφαλίσει σε μεγάλο μέρος την πρόκριση στο Super Final, αρκεί φυσικά να μην ηττηθεί από την Αυστραλία (που επικράτησε 10-7 στο Ρότερνταμ) με περισσότερα από τρία γκολ.

Μιλώντας στην κάμερα του #Aquafeed24 μετά το πέρας της συναρπαστικής αναμέτρησης στην πρεμιέρα της διοργάνωσης στο κολυμβητήριο της ΣΣΕ, η Αθηνά Γιαννοπούλου και η Χρυσή Διαμαντοπούλου αναφέρθηκαν στην εξέλιξη του αγώνα και τα στοιχεία που οδήγησαν στην ανατροπή στο 3ο και 4ο οκτάλεπτο την Ελλάδα: