Φουλ του… μεταλλίου η Ελλάδα στην πρεμιέρα της Γλασκόβης!

Με δύο χρυσά, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα ολοκληρώθηκε η πρεμιέρα στο Διεθνές Μίτινγκ κολύμβησης στη Γλασκόβη, την Παρασκευή (24/5), με τους αθλητές μας να δείχνουν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση.

Στα 1500μ. ελεύθερο, ο Δημήτρης Νέγρης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 15:11.19, πραγματοποιώντας ατομικό ρεκόρ, ενώ στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε και ο Ευάγγελος Μακρυγιάννης στα 200μ ύπτιο, με χρόνο 1:59.36. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Παναγιώτης Μπολάνος τερμάτισε στην τρίτη θέση με 2:03.10, ενώ στα 200μ μεικτή ατομική, η Νικολέτα Παυλοπούλου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ της με 2:16.22. Ο Νίκος Ντάνος, στο ίδιο αγώνισμα, τερμάτισε 6ος με χρόνο 2:07.54 και ο Δανιήλ Γκιουρτζίδης, ο οποίος έλαβε μέρος στον μικρό τελικό, τερμάτησε 1ος και 11ος συνολικά, με 2:09.72.

Οι αγώνες συνεχίζονται το Σάββατο (25/5) και ολοκληρώνονται (26/5).

Μετά την ολοκλήρωση της πρώτης ημέρας, ο προπονητής Νίκος Γέμελος ανέφερε: “Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις επιδόσεις των αθλητών σήμερα, καθώς κατέκτησαν τέσσερα μετάλλια, ενώ παράλληλα έκαναν και ατομικά ρεκόρ. Συνεχίζουμε με τον ίδιο ρυθμό και τις υπόλοιπες ημέρες”.