ΦΟΥΚΟΥΟΚΑ 2023: Η ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΤΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ ΔΟΥΔΕΣΗ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ!

Η Ολλανδία του Ευάγγελου Δουδέση συνεχίζει ακάθεκτη, θα διεκδικήσει το Χρυσό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Φουκουόκα και ήδη εξασφάλισε την πρόκρισή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, αφού στον ημιτελικό κόντρα στην Ιταλία επικράτησε 9-8!

Κυρίαρχη από τα πρώτα λεπτά με καλύτερη αποτελεσματικότητα στα τελειώματα της, η ομάδα του Ευάγγελου Δουδέση έφτασε να προηγείται με 5-2 δια χειρός Σλίκινγκ (07:50, 20 οκτάλεπτο), ενώ στην πορεία άντεξε στην αντεπίθεση της Σετερόσα, η οποία έφτασε μόλις στο 6-5 με τέρμα της Μαρλέτα 02:50 πριν το ημίχρονο σε παίκτρια παραπάνω. Οι Οράνιε διατήρησαν το προβάδισμά τους και παρέμεναν μπροστά, με την Λίκκε Ρόγκε να ευστοχεί σε πέναλτι στο 02:20 του τρίτου μέρους για το… +2 (8-6) σε κρίσιμο σημείο. Αργότερα, η Κέιτι Λιν Τζούστρα διαμόρφωσε το 9-7 σε παίκτρια παραπάνω στα 05:45, με την Μπετίνι να μειώνει σε 9-8 στα 01:57 πριν την λήξη, ενώ στα τελευταία 4″ η ίδια απείλησε για την ισοφάριση σε παραπάνω, τα μπλοκ σταμάτησαν το σουτ της Ιταλίδας, με το ριμπάουντ της Ταμπάνι στην εκπνοή να αποκρούεται επίσης! Απίστευτη η τελευταία άμυνα της Ολλανδίας.

Μετά το Χάλκινο μετάλλιο του 2022 στο Παγκόσμιο της Βουδαπέστης, το οποίο σηματοδότησε την νέα εποχή των… Οράνιε στο διεθνές στερέωμα υπό την καθοδήγηση του Έλληνα τεχνικού, η Ολλανδία έρχεται να διεκδικήσει επί ίσοις όροις την κορυφή την διοργάνωση της Φουκουόκα, συμμετέχοντας έτσι στον 6ο τελικό στην ιστορία της (Χρυσό το 1991, Ασημένιο μετάλλιο το 1986, 1994, 1998, 2015).

ΙΤΑΛΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ 8-9

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 3-2, 2-2, 1-1