ΦΟΥΚΟΥΟΚΑ 2023: Η ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΤΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ ΔΟΥΔΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ!

Νικήτρια και απόλυτα εύστοχη στην «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι η Ολλανδία του Έλληνα τεχνικού, Ευάγγελου Δουδέση – είναι για δεύτερη φορά στην ιστορία της Παγκόσμια Πρωταθλήτρια!

Μετά από 32 χρόνια οι «Οράνιε» στην κορυφή του κόσμου!

Επιμένοντας στην άμυνα ζώνης τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο οκτάλεπτο, η Ολλανδία του Ευάγγελου Δουδέση παρουσίασε υψηλή αποτελεσματικότητα στην παίκτρια παραπάνω, με 5/8 και ένα βραχύ προβάδισμα με 4-3 στα πρώτα οκτώ λεπτά, το οποίο ωστόσο ανατράπηκε πλήρως στην συνέχεια, αφού η Λάουρα Άαρτς «πληγώθηκε» δις από πέναλτι της Έλενα Ρουίθ και πολύ δυνατό τελείωμα της Μάικα Γκαρθία σε παραπάνω. Αν και βρέθηκαν πίσω με 6-4, οι Οράνιε βρήκαν λύσεις με τις Βαν Ντε Κρατς και Τζούστρα για το 6-6 του ημιχρόνου, με τις Ισπανίδες από την άλλη να μετρούν 2/3 παραπάνω ενώ η Μαρτίνα Τέρε σημείωσε δυο εξαιρετικές επεμβάσεις σε εξ επαφής τελειώματα της Ολλανδίας.

Με άπιαστο τέρμα της Φόρκα στην κόντρα στις πρώτες φάσεις του δεύτερου ημιχρόνου, η Ισπανία πέρασε ξανά μπροστά με 7-6, ωστόσο η Μπριτζίτ Σλίκινγκ τοποθετήθηκε άψογα στην εκπνοή του παραπάνω για τις Ολλανδές του Δουδέση και με παράλληλη κίνηση ισοφάρισε σε 7-7, ενώ στα 01:44 πριν την ολοκλήρωση του 3ου μέρους η Φαν ντερ Σλοτ πανηγύρισε το 8-7 για την Ολλανδία με δυνατό διαγώνιο σε παραπάνω. Η μεγάλη ευκαιρία των Ρόχας με διπλό παραπάνω σταμάτησε στα χέρια της Άαρτς σε πολύ κρίσιμο σημείο, όπου με 37″ στο χρονόμετρο ο Ευάγγελος Δουδέσης κάλεσε τάιμ άουτ, το οποίο μετουσιώθηκε σε γκολ από την Μάαρτε Κιένινγκ για το 9-7 και την πρώτη… διαφορά στο +2 για την Ολλανδία.

Το πολύ μακρινό σουτ της Φαν Ντε Κράατς από δεξιά πέρασε οριακά από τα χέρια της Μαρτίνα Τέρε και το 10-7 για τις Οράνιε ήρθε στα 06:31 πριν την λήξη, με τις Ισπανίδες να βγάζουν άμεσα αντίδραση, αφού η Πάουλα Κρέσπι ανέλαβε να μειώσει σε 10-8 και 10-9 μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, ενώ η Μπέα Ορτίθ ήταν εκείνη που ισοφάρισε στα 04:29 σε παραπάνω για το 10-10 (τρεις ποινές η Γουλβς)! Η Σλίκινγκ έβαλε ξανά μπροστά τις Οράνιε με άπιαστο σουτ από την κορυφή σε παίκτρια παραπάνω (11-10), όμως η Τζούντιθ Φόρκα δεν άφησε περιθώριο και έφερε ξανά το ματς στα ίσα με 11-11! Στα 01:55 η Λίκε Ρόγκε με «κρύο αίμα» εκτέλεσε από σχεδόν τα 8μ για το 12-11, στην δεξιά γωνία της Τέρε, κάτω από το μπλοκ με απίστευτη τροχιά και οξυδέρκεια, όμως με δυο διαδοχικά τάιμ άουτ του Μίκι Όκα και οργανωμένο παραπάνω των Ρόχας, η Τζούντιθ Φόρκα λύτρωσε την Ισπανία και ισοφάρισε σε 12-12 στα τελευταία 15″, στέλνοντας την υπόθεση του Χρυσού στα πέναλτι!