ΦΟΥΚΟΥΟΚΑ 2023: Φορτσάτη η Εθνική Ανδρών που ζεσταίνεται ενόψει… ΗΠΑ για την πρωτιά – Εύκολα το 2/2!

Συνεχίζει με αέρα… 2/2 η «Επίσημη Αγαπημένη» που περιμένει πλέον στην γωνία τις ΗΠΑ για το 3ο και τελευταίο ματς των Ομίλων του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, όπου θα κρίνει την πρωτιά και την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης! Με τον ομοσπονδιακό τεχνικό, Θοδωρή Βλάχο, να ξεκουράζει τον Γιάννη Φουντούλη και τον Δημήτρη Σκουμπάκη από την 13άδα της αναμέτρησης με το Καζακστάν, η Εθνική Ανδρών δεν βρήκε καμία δυσκολία στο να επιβάλλει τον ρυθμό της και να κυριαρχήσει από τα πρώτα λεπτά, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έριξε ρυθμούς και διατήρησε την ήδη μεγάλη διαφορά της έως το εμφατικό 18-2!

Εντυπωσιάζοντας με εξαιρετικές δημιουργίες στην κόντρα και στον παίκτη παραπάνω, ενώ παράλληλα η ελληνική άμυνα πίεσε σε αποτελεσματικό βαθμό τους συγκριτικά πιο αδύναμους Καζακστανούς, η Εθνική μας έδειξε ωραία ενέργεια στο νερό με τους Ζερδεβά και Τζωρτζάτο να μοιράζονται τον χρόνο στην γαλανόλευκη εστία δεχόμενοι μόλις ένα τέρμα ο καθένας τους. Από τρία γκολ μέτρησαν οι Νικολαΐδης, Κάκαρης και Αργυρόπουλος, ενώ συνολικά οι Έλληνες διεθνείς σημείωσαν 9 κλεψίματα στην άμυνα, 3/3 πέναλτι και 13/25 (52%) αποτελεσματικότητα στα σουτ.

3η και τελευταία αναμέτρηση για τον Όμιλο της Ελλάδας, την Παρασκευή 07:30 (ώρα Ελλάδος) κόντρα στις ΗΠΑ.

ΕΛΛΑΔΑ – ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ 18-2

Τα οκτάλεπτα: 6-1, 5-0, 4-1, 3-0

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Χαλυβόπουλος 1, Γκιουβέτσης 2, Γκίλλας 3, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος – Κανανακάκης 2, Αλαφραγκής, Κάκαρης 3, Νικολαΐδης 3, Καλογερόπουλος 2, Τζωρτζάτος.

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: Μπαλφανμπάγιεφ, Τσόι, Κάνις, Μάρκοβιτς, Άρτιουχ, Μπελούσοφ, Σακένοφ, Βουκσάνοβιτς, Αχμέτοφ 1, Ρουντάι 1, Λαμάγιεφ, Σονζίγκιτοφ, Ματόλινετς.