ΦΟΥΚΟΥΟΚΑ 2023: 21ος ο Μάρκος στα 800μ ελεύθερο

by Παναγιώτης Βότσης

Στο τρίτο του αγώνισμα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ο Δημήτρης Μάρκος είχε βελτιωμένη εμφάνιση σε σχέση με τις δύο προηγούμενες, ακόμα κι αν η κούραση στα τελευταία μέτρα του στέρησε το ρεκόρ.

Τερμάτισε τέταρτος στη δεύτερη από τις τέσσερις προκριματικές σειρές σε χρόνο 7:55.72 και σε σύνολο 38 αθλητών κατέκτησε την 21η θέση. Ο χρόνος του δεν είναι ο καλύτερος φετινός καθώς έχει κολυμπήσει στο χειμερινό σε 7:54.93, δεν παύει όμως να είναι ένας αξιόλογος χρόνος και ο τέταρτος καλύτερος της καριέρας του (7:52.60, 7:53.07 και 7:54.93 οι τρεις καλύτεροι).

Μέχρι τα 600μ τα περάσματά του ανά 50μ ήταν κάτω από 30″ και μάλιστα πέρασε τα 400μ στο 3:54.60, στην συνέχεια όμως βγήκε η κούραση και έπεσε ο ρυθμός του στο 30 μεγάλο – 30 μικρό με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να κάνει έναν καλύτερο χρόνο. Ο αθλητής του Αλέξανδρου Μοράρη έχει πλέον μπροστά του ένα ακόμα αγώνισμα, τα 1500μ ελεύθερο το Σάββατο 29/7, και έχει δύο μέρες ξεκούρασης στο ενδιάμεσο.

Η οκτάδα του τελικού έκλεισε στο πολύ γρήγορο 7:45.80 και την καλύτερη επίδοση του γύρου την σημείωσε ο προ δύο ημερών Αυστραλός παγκόσμιος πρωταθλητής των 400μ ελεύθερο Σάμιουελ Σορτ με 7:40.90, τη 18η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών και κοντά στο φετινό του 7:40.39.