Φοβερό διπλό του ΝΟ Χανίων στη Γλυφάδα!

Με ένα τρομερό ντέρμπι ξεκίνησαν το 2023 ο ΑΝΟ Γλυφάδας και ο ΝΟ Χανίων, με τους Κρητικούς να παίρνουν μια πολύ μεγάλη νίκη εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών.

ΑΝΟΓ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 10-11

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Μάνθου Βουλγαράκη έφθασε τους 12 βαθμούς, ενώ η Γλυφάδα του Γιάννη Κατρουζανάκη παρέμεινε στους 14, μια αγωνιστική πριν το φινάλε του 1ου γύρου.

Το πρώτο οκτάλεπτο ήταν κλειστό με τους Χανιώτες να είναι οι μόνοι που σκόραραν, ενώ το ημίχρονο έληξε στο 2-4 υπέρ των Κρητικών, οι οποίοι στη συνέχεια έφθασαν έως το 4-8, πριν σημάνει αντεπίθεση διαρκείας για τον ΑΝΟΓ, που μείωσε με σερί σε 7-8. Στη συνέχεια, ο ΝΟΧ προηγήθηκε με 7-9 και 8-10 περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος, για να μειώσουν οι γηπεδούχοι σε 9-10 με δύο λεπτά να απομένουν. Στο φινάλε, τα Χανιά προηγήθηκαν με 9-11 και o ΑΝΟΓ κατάφερε μόνο να μειώσει στο τελικό 10-11.

Από τον ΑΝΟΓ απουσίαζε ο Μιχάλης Τσαταλιός, ενώ για τον ΝΟΧ δεν αγωνίστηκε ο νεοαποκτηθείς, Μάριος Χατζηκυριακάκης.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα, ήταν ο Γρηγόρης Γιαννόπουλος, ο οποίος σκόραρε έξι (!) γκολ, ενώ για τους νικητές από τρία έκαστος πέτυχαν οι Αποστολάκης, Χαριτάκης και Σολεϊμάνιπακ.

Στο φύλλο αγώνος αναφέρεται επίσης ότι στο 4ο οκτάλεπτο, στο 3:25 ο Μπατάκης, αφού είχε αποχωρήσει με τρεις ποινές, αντίκρισε κόκκινη κάρτα καθώς απευθύνθηκε προς τον διαιτητή, ενώ κόκκινη αντίκρισε και ο βοηθός του ΝΟ Χανίων, Ευάγγελος Βλαζάκης, στο 1:43 για έντονη διαμαρτυρία όρθιος σε απόφαση των διαιτητών.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 10-11

Οκτάλεπτα: 0-1, 2-3, 1-4, 7-3.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Γιάννης Κατρουζανάκης): Κουρούβανης Δ., Ηλιόπουλος Αλ., Σαρτζετάκης 2, Γκαρντιγιάν, Δαμιανός Φιλ., Χαλυβόπουλος Ιπ., Γιαννόπουλος 6, Παπαποστόλου, Πούρος 1, Φωτόπουλος, Αγκόρτσας 1, Ηλιόπουλος Ν., Χριστοφιδέλης, Δαμιανός Αν.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Μάνθος Βουλγαράκης): Λεβεντάκης, Παππάς, Πολύζος, Μητράκης, Αγιωργούσης, Μπατάκης, Αποστολάκης 3, Χαριτάκης 3, Ντα Σίλβα 1, Σολεϊμάνιπακ 3, Σπάχιτς, Μαζοκοπάκης 1, Κουτρουλάκης, Νικολαΐδης, Μαραγκουδάκης.

Διαιτητές: Μοίραλης, Πολυχρονόπουλος

Αλυτάρχης: Δήμητρα Ασιλιάν