Φορτσάτος ΠΑΟΚ! (VID)

Πρώτη νίκη το 2021 για την ομάδα του ΠΑΟΚ και δεύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα, με την ομάδα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου να επικρατεί 13-7 του ΝΟ Χίου, φθάνοντας τους 7 βαθμούς στην Α1 ανδρών στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Με αυτό το αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς προσπέρασαν την ομάδα του Γιώργου Ντόσκα βαθμολογικά, καθώς η Χίος παρέμεινε στους έξι βαθμούς.

ΠΑΟΚ – ΝΟ Χίου 13-7

Παρότι δέχθηκε σοκ στα πρώτα λεπτά από τη Χίο, ο ΠΑΟΚ γύρισε το διακόπτη χάρη σε ένα τάιμ άουτ του Θ.Χατζηθεοδώρου και από εκείνο το σημείο, κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, βγάζοντας ενέργεια και πετυχαίνοντας πολλά τέρματα στην κόντρα, για να φθάσει στους τρεις βαθμούς.

Συγκεκριμένα, η Χίος μπήκε εντυπωσιακά στη δύσκολη έδρα του ΠΑΟΚ και έκανε 0-3 σερί στο πρώτο οκτάλεπτο, αναγκάζοντας τον Θοδωρή Χατζηθεοδώρου να καλέσει τάιμ άουτ, από το οποίο προήλθε ξέσπασμα των γηπεδούχων με δικό τους 3-0 σερί και ισοφάριση του σκορ, παίζοντας παράλληλα έντονο πρες παντού.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο ρυθμός έπεσε εμφανώς για τις δύο ομάδες, κάτι απόλυτα φυσιολογικό, ενώ το πρώτο γκολ ήρθε σε κόντρα από τον Νάνο και ασίστ Σαρησσάβα. Αμέσως μετά, ύστερα από κλέψιμο, ο Γρηγόρης Γιαννόπουλος στην κόντρα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μπροστά με 5-3 στο ημίχρονο, έχοντας σερί 5-0.

Τρίτο οκτάλεπτο και ο ΠΑΟΚ άρχισε να υπερισχύει σε «ανάσες» της ομάδας του Γιώργου Ντόσκα, με τον Ραντόγεβιτς στο ξεκίνημα να φεύγει σε νέα κόντρα και να γράφει το 6-3 σε τετ α τετ με τον Χόλαντ, ενόσω ο Σιορδίλης στο τέρμα είχε εξαιρετική απόδοση.

Στην επόμενη φάση, ο πολύπειρος Γιάννης Γαβαλάς κέρδισε πέναλτι και την εκτέλεση ανέλαβε ο ταλαντούχος Γκίλλας για να μειώσε σε 6-4 και να βάλει τέλος στο σερί των Θεσσαλονικιών. Ακολούθησε χαμένη ευκαιρία του Γιάννη Παπάκου για τον ΠΑΟΚ, με τον Πατρινό φουνταριστό να προέρχεται από σοβαρό τραυματισμό στο χέρι, όμως στην επόμενη φάση ο Ράντονιτς έπαιξε καλή άμυνα στα 2μ., έφυγε στην κόντρα και σκόραρε από τη δεύτερη γραμμή της αντεπίθεσης για το 7-4 του ΠΑΟΚ.

Η απάντηση του ΝΟΧ ήρθε με πολύ όμορφο παραπάνω, με τον Γκίλλα εκ νέου να βλέπει τον κενό διάδρομο στο τέρμα του Σιορδίλη και μείωσε σε 7-5, ωστόσο ο Σγουρίδης από φανταστική ασίστ του Γιαννόπουλου έκανε ένα υπέροχο γύρισμα στα 2μ. και έγραψε το 8-5 για τον ΠΑΟΚ αμέσως μετά. Λίγο αργότερα, η μπάλα έκανε το χατήρι του Ραντόγεβιτς, ο οποίος σούταρε και πέτυχε το 9-5, 1:30 πριν το τέλος της 3ης περιόδου, με τη μπάλα να χτυπάει στην πλάτη του Χόλαντ και να καταλήγει στα δίχτυα.

Μάλιστα, ο ΠΑΟΚ βρήκε ακόμη ένα γκολ με τον Γιάννη Κεχαλάρη σε παίκτη παραπάνω, με πολύ ωραίο σουτ στην απέναντι γωνία, γράφοντας το 10-5.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με μια κούρσα του Γκίλλα από τη μια άκρη της πισίνας στην άλλη, με τον νεαρό Χιώτη να σκοράρει ξανά για το 10-6 του ΝΟΧ. Παρ’όλα αυτά, με ένα πολύ δυνατό σουτ σε παίκτη παραπάνω, ο Γρηγόρης Γιαννόπουλος εκ νέου, έγραψε το 11-6 για τον ΠΑΟΚ.

Εν συνεχεία, ο Γκίλλας κέρδισε πέναλτι για την ομάδα του Ντόσκα, αλλά ο Νάκος Σιορδίλης απέκρουσε το πέναλτι του νεαρού αθλητή. Μάλιστα, ο Ραντόγεβιτς με ένα μακρινό σουτ υπό πίεση σκόραρε για το 12-6, με τον Χόλαντ να κάνει λανθασμένη εκτίμηση.

Στα τελευταία λεπτά, ο πολύπειρος Κανδιόγλου μείωσε σε 12-7, ενώ ο Ράντονιτς με πανέμορφη λόμπα έγραψε το 13-7.

ΠΑΟΚ – ΝΟ ΧΙΟΥ 13-7.

Οκτάλεπτα: 3-3, 2-0, 3-2, 3-2.

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Σιορδίλης, Σαρησάββας, Ραντόγεβιτς 3, Προσινικλής, Μαρινάγης, Κεχαλάρης 1, Γιαννόπουλος 3, Σγουρίδης 1, Παπάκος, Προσινικλής Π., Ράντονιτς 3, Κουγιούνης, Μανθογιάννης, Νάνος 2, Νικολαϊδης.

ΝΟ ΧΙΟΥ (Γιώργος Ντόσκας): Χόλαντ, Μιμίδης Στ. 2, Γούρας, Γδύσης 1, Παππάς, Γκίλλας 3, Κανδιόγλου, Μόκκας, Μαρουλάς, Παπαδόπουλος Γ., Καλαργυρός 1, Γαβαλάς Ι.

Διαιτητές: Καρούλης, Αγγελίδης

Αλυτάρχης: Γιάννης Ελευθεριάδης