Final 8, Κύπελλο Ελλάδας: Μεγάλη πρόκριση για τον Απόλλωνα στα ημιτελικά μέσω της «ρωσικής» ρουλέτας κόντρα στον οικοδεσπότη ΝΟ Βουλιαγμένης!

Ραντεβού κόντρα στον ΓΣ Περιστερίου για μια θέση στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης!

Σε ένα τρομερό τρίτο προημιτελικό που τα είχε όλα ο Απόλλωνας Σμύρνης πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Final 8 του Κυπέλλου Ανδρών καθώς επικράτησε με 12-9 στα πέναλτι του ΝΟ Βουλιαγμένης σε μια διοργάνωση που πραγματοποιείται στο κολυμβητήριο του Λαιμού στη Βουλιαγμένη. Αντίπαλος του συνόλου του Νίκου Δεληγιάννη ο ΓΣ Περιστερίου στον αυριανό ημιτελικό (10/5, 18:00) που θα δώσει το εισιτήριο για το μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης αφού προηγήθηκε με 6-3 στα μέσα του τρίτου οκταλέπτου, όμως το σύνολο του Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς με ένα σερί 5-0 πήρε τα ηνία για πρώτη φορά (8-6) αλλά ο Απόλλωνας έδειξε χαρακτήρα και έστειλε το παιχνίδι στη «ρωσική» ρουλέτα των πέναλτι! Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μανώλης Σολανάκης που σημείωσε τρία τέρματα, ενώ καταλυτική ήταν η παρουσία του Στέφανου Γαλανόπουλου σ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Απόλλων Σμύρνης – ΝΟ Βουλιαγμένης 12-9 πεν (8-8 κ.δ.)

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Απόλλωνας Σμύρνης απώλεσε την πρώτη επίθεση σε παίκτη παραπάνω μετά από ποινή που δέχθηκε ο Γούντεχντ, ενώ ο Στέφανος Γαλανόπουλος έκανε την πρώτη επέμβαση στο ματς. Στο 6:34 το σύνολο του Νίκου Δεληγιάννη άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ από τον Σουσιασβίλι από τη περιφέρεια. Ο Απόλλωνας Σμύρνης κέρδισε αποβολή με τον Μανώλη Σολανάκη αλλά ο ΝΟΒ έκλεψε άμεσα τη μπάλα, ενώ η μπάλα γλίστρησε από τα χέρια του Νίκου Κουρούβανη σε προσπάθεια να σουτάρει από τη περιφέρεια. Ο ΝΟ Βουλιαγμένης έχασε την ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα αλλά ο Στέφανος Γαλανόπουλος σταμάτησε το σουτ, όμως μετά από υπόδειξη του VAR το γκολ του Σπάχιτς μέτρησε καθώς η μπάλα είχε περάσει τη νοητή γραμμή του τέρματος. Τρία λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου οκταλέπτου ο Αλαμάνος έδωσε το προβάδισμα (2-1) με εξαιρετική κίνηση στα δύο μέτρα, ενώ στο 2:10 ο Μάριος Καπότσης ισοφάρισε σε 2-2 με αριθμητικό πλεονέκτημα. Στο 1:34 το σύνολο του Νίκου Δεληγιάννη πήρε εκ νέου τα ηνία (3-2) με τέρμα του Γιάννη Τόττη στο παραπάνω, ενώ στην εκπνοή ο Απόλλωνας Σμύρνης έβγαλε σπουδαία άμυνα στο παίκτη λιγότερο.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο τερματοφύλακες είχαν την μερίδα του λέοντος αλλά ο ΝΟ Βουλιαγμένης ισοφάρισε σε 3-3 χάρη σε τέρμα του Δημήτρη Χατζή αλλά ο Μανώλης Σολανάκης κέρδισε πέναλτι από τον Ανδρέα Αλμύρα, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Μπογκντάνοβιτς για το 4-3. Η ομάδα του Λαιμού δεν έχει καταφέρει να βρει τις επιθετικές λύσεις καθώς έχει πέσει πάνω στο φοβερό Στέφανο Γαλανόπουλο που έχει πραγματοποιήσει σωτήριες επεμβάσεις. Στο 1:49 ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος απέκρουσε σε κόρνερ την προσπάθεια του Χονδροκούκη, ενώ στη συνέχεια οι παίκτες του Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς έβγαλαν την άμυνα. Στα 46 δευτερόλεπτα ο Νίκος Δεληγιάννης κάλεσε τάιμ άουτ σε μια ακόμη εξαιρετική ομαδική αντίδραση από την «Ελαφρά Ταξιαρχία», ενώ στα 26 δευτερόλεπτα ο Μανώλης Σολανάκης με φοβερό τέρμα από τα δύο μέτρα διεύρυνε το προβάδισμα στα δύο τέρματα (5-3).

Στις αρχές του τρίτου οκταλέπτου και μετά από εξέταση της φάσης στο VAR, οι διαιτητές απέβαλαν με αντικατάσταση των Ούμποβιτς σε μια φάση που ο ΝΟ Βουλιαγμένης ήταν στην επίθεση και μάλιστα είχε κερδίσει αποβολή. Αναμφίβολα μια σημαντική απώλεια για την ομάδα του Λαιμού. Στο 5:12 ο Απόλλωνας Σμύρνης συνέχισε το σερί αφού ο Μανώλης Σολανάκης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση έκανε το 6-3! Η απάντηση της Βουλιαγμένης ήταν άμεση με το δεύτερο γκολ του Μάριου Καπότση. Μεγάλο μπλοκ του Σπάχιτς σε σουτ του Αλαμάνου από τη θέση 3, ενώ ο Μάριος Καπότσης με τρομερό εξάμετρο μείωσε σε 6-5 βάζοντας τον ΝΟΒ πολύ γρήγορα στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Στο 2:28 ο Μπογκαντάνοβιτς έκανε σκαστό σουτ από τη θέση 4 αλλά το σουτ κατέληξε άουτ σε μια επίθεση που ο Απόλλωνας κέρδισε αποβολή με τον Μανώλη Σολανάκη. Δύο λεπτά πριν το φινάλε του οκταλέπτου ο Αριστείδης Χαλυβόπουλος έφερε το παιχνίδι στα ίσα (6-6) μετά από ένα σερί 3-0 του ΝΟΒ. Στο 1:07 ο Αλέξανδρος Αλαμάνος έχασε μοναδική ευκαιρία από πλεονεκτική θέση να δώσει εκ νέου τα ηνία στον Απόλλωνα.

Στη τελευταία κρίσιμη περίοδο οι δύο ομάδες σπατάλησαν από μια επίθεση να πάρουν τα ηνία, ενώ τις υψηλές πτήσεις συνέχισε ο Στέφανος Γαλανόπουλος όπως και ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο όπως και όλο το σύνολο του Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς. Στο 5:09 ο Δημήτρης Χατζής με φοβερό τελείωμα στην εκπνοή της επίθεσης έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του (7-6), ενώ στη συνέχεια ο ίδιος έκλεψε τη μπάλα μετά από ομαδική άμυνα. Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε ο Αριστείδης Χαλυβόπουλος με δυνατό σουτ από τη θέση 3 έκανε το 8-6, όμως ο Μανώλης Σολανάκης με το τρίτ του προσωπικό τέρμα μείωσε σε 8-7 και έβαλε τέλος στο μεγάλο σερί του ΝΟΒ που είχε φτάσει στο 5-0 μετά το 6-3 του Απόλλωνα! Στο 2:59 ο Αλέξανδρος Αλαμάνος έφερε το παιχνίδι στα ίσα (8-8) σε ένα τρομερό παιχνίδι από τις δύο ομάδες. Στο 1:02 ο Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ για να οργανώσει μια από τις πιο κομβικές επιθέσεις του προημιτελικού. Στα 36 δευτερόλεπτα ο Στέφανος Γαλανόπουλος απέκρουσε το σουτ του Στάθη Καλογερόπουλου και ο Νίκος Δεληγιάννης κάλεσε το δικό τάιμ άουτ για τη τελευταία επίθεση του αγώνα. Ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος απέκρουσε το σουτ του Σουσιασβίλι, ενώ στη συνέχεια ο διεθνής Γεωργιανός έβγαλε την άμυνα σε προσπάθεια του Στάθη Καλογερόπουλου και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι!