Φερεντσβάρος και Όρβοσι στον τελικό του πρωταθλήματος Ουγγαρίας!

Η Φερεντσβάρος και η Όρβοσι είναι οι ομάδες που θα διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή Ουγγαρίας για το 2022, καθώς αμφότερες επικράτησαν των Βάσας (15-14 πεν., 9-9 κ.δ.) και Σόλνοκ (13-9) και προκρίθηκαν από τους πρώτους κι όλας ημιτελικούς.

Το σύστημα στην Ουγγαρία υποδεικνύει ότι η ομάδα που θα φτάσει πρώτη τους επτά βαθμούς έναντι της αντιπάλου της στα παιχνίδια των πλέι οφ (3 βαθμοί η νίκη, 1 η ισοπαλία), προκρίνεται. Η Φερεντσβάρος και η Όρβοσι είχαν ήδη τέσσερις από την κανονική διάρκεια έναντι των αντιπάλων τους και θέλανε απλώς μία νίκη, την οποία και πετύχανε, για να επιβεβαιώσουν τη θέση τους στον τελικό.

Η Σόλνοκ κατάφερε να τερματίσει δεύτερη, πίσω από τη Φερεντσβάρος, στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και έτσι στον μοναδικό τελικό που διεξήχθη, είχε πλεονέκτημα έδρας. Η Όρβοσι παρ’ όλα αυτά προηγήθηκε αρχικά με 3-0, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν τέσσερις φορές στο παιχνίδι και συγκεκριμένα σε 4-4, 5-5, 6-6 και 7-7. Λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, δύο γκολ του Βινς Βίγκβαρι και ένα του Τσατσόβσκι έβαλαν τους φιλοξενούμενους μπροστά με 10-7, διαφορά που ήταν αποφασιστική σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού. Στην τελευταία περίοδο η Όρβοσι κράταγε σταθερά το προβάδισμα, αυξάνοντάς το σε 12-8 λίγο πριν το τέλος και εξασφαλίζοντας την νίκη. Παράλληλα, η ομάδα του Ντάνιελ Βάργκα πήρε μία άτυπη ρεβάνς για τις περσινές ήττες στους τελικούς με την Σόλνοκ, τόσο στο Euro Cup όσο και στο πρωτάθλημα.

ΣΟΛΝΟΚ – ΟΡΒΟΣΙ 13-9

Σκόρερ:

Σόλνοκ (Ζίβκο Γκότσιτς): Άνχιαλ 2, Νάγκι Α. 2, Κόβατς Γκ. 2, Πέτο 1, Κόναρικ 1, Γιάνσικ Ντ. 1

Όρβοσι (Ντάνιελ Βάργκα): Βίγκβαρι Βιν. 4, Τσατσόβσκι 3, Μπούριαν 3, Μάνχερτζ 2, Σάλαμον 1

Συνολικοί βαθμοί: 1-7

Η Φερεντσβάρος αντιμετώπισε πολύ δυσκολότερο έργο απέναντι στην Βάσας, καθώς από το 3-0 που βρέθηκε μπροστά στην πρώτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν και ισοφάρισαν σε 3-3 έως το ημίχρονο. Στη συνέχεια του παιχνιδιού, οι ομάδες πήγαιναν δίπλα – δίπλα συνεχώς, με τη διαφορά να μην είναι ποτέ μεγαλύτερη από ένα γκολ. Η Φερεντσβάρος βρέθηκε να προηγείται με 7-6 στην τελευταία περίοδο, και έπειτα πήρε ξανά προβάδισμα με 8-7 αλλά και 9-8. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ο Μπέντο ισοφάρισε σε 9-9 και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι. Χρειάστηκαν να χτυπηθούν σύνολο δεκαέξι πέναλτι για να βγει νικητής, με τον Σόμα Βόγκελ να αποδεικνύεται φύλακας «άγγελος» για μία ακόμα φορά στην διαδικασία, σταματώντας τρεις εκτελέσεις! Στο νικητήριο πέναλτι ευστόχησε ο Μερκούλοφ, που έδωσε και την πρόκριση στον τελικό.

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ – ΒΑΣΑΣ 15-14 (9-9 Κ.Δ.)

Σκόρερ:

Φερεντσβάρος (Ζολτ Βάργκα): Βάμος 3+2, Μερκούλοφ 2+2, Φέκετε 2+1, Ούμποβιτς 1, Βίγκβαρι Βεν. 1, Βάργκα 0+1

Βάσας (Σλόμπονταν Νίκιτς): Μπάτορι 3+1, Ζάτμαρι 1+2, Έρντελγι 1+1, Μπέντο 2, Μπργκούλιαν 1+1, Ραντέλοβιτς 1

Συνολικοί Βαθμοί: 7-1

Οι τελικοί θα διεξαχθούν στις 7, 18 και 21 (αν χρειαστεί) Μαΐου. Πρωταθλήτρια αναδεικνύεται η πρώτη ομάδα που θα φτάσει στις δύο νίκες.