«Ευρωπαίος» Υδραϊκός σε ματς πραγματικό θρίλερ!

ΑΠΊΣΤΕΥΤΟ ματς διεξήχθη στον Άλιμο, με τον Υδραϊκό τελικά να βγαίνει νικητής με 8-7 έναντι του ΠΑΟΚ στην τρίτη μεταξύ τους αναμέτρηση για την 5η θέση και να κερδίζει την έξοδο στο Euro Cup για την ερχόμενη σεζόν.

Το παιχνίδι ήταν από τα μεγαλύτερα ντέρμπι της χρονιάς, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι το σκορ και ο ΠΑΟΚ, με πρωτοστάτη τον Νίκολα Μιλάρντοβιτς που σημείωσε τα πέντε από τα εφτά γκολ της ομάδας του, κατάφερε να προηγηθεί αρκετές φορές. Το σκορ μέχρι και το τελευταίο λεπτό ήταν 7-7, και όλα έδειχναν πως η σπουδαία αναμέτρηση θα οδηγούνταν στα πέναλτι. Τα τελευταία τριάντα δευτερόλεπτα είχαν το μεγαλύτερο ενδιαφέρον της αναμέτρησης, παρ’ όλα αυτά, όπου ο Υδραϊκός κατάφερε με το γκολ του Άγγελου Φώσκολου να πάρει αυτή την πολύ αγχωτική νίκη, σε ένα τέρμα όπου υπήρξαν πολύ έντονες διαφωνίες από την πλευρά του ΠΑΟΚ για την συγκεκριμένη φάση.

Οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου ολοκλήρωσαν μία άκρως επιτυχημένη χρονιά, κατάφεραν να κρατήσουν μία από τις δυνατότερες έδρες στην σεζόν, νικώντας αντιπάλους όπως ο Πανιώνιος και το Περιστέρι, και τερματίζουν στην έκτη θέση του πρωταθλήματος. Για την ομάδα του Μάκη Βολτυράκη, από την άλλη, εξαιρετικό παιχνίδι έκανε σήμερα εκτός από τον Φώσκολο που πέτυχε το γκολ της «σωτηρίας» και ο Μανώλης Πρέκας.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΟΚ 8-7

Η διακύμανση του αγώνα…

Η πρώτη περίοδος έληξε μόλις 1-1, ύστερα από γκολ των Φώσκολου και Κεχαλάρη για τις ομάδες τους. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, χρεώθηκε επιθετικό στον Υδραϊκό, όπου κέρδισε το σπριντ, στην πρώτη επίθεση και σε κόντρα ο Μιλάρντοβιτς έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ με 2-1. Αργότερα, ο Θαλασσινός έκλεψε την μπάλα στην άμυνα και κέρδισε αποβολή στην κόντρα, με τον ίδιο να βγάζει ασίστ στον Πρέκα που ισοφάρισε σε 2-2. Σε νέο παραπάνω, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Αϊβαλιώτη σε μονομαχία και κατέληξε σε κόρνερ, ενώ στην επαναφορά ο Αλμύρας δεν κατάφερε να σκοράρει με μπάσιμο. Με πολύ έξυπνο σουτ στην επόμενη επίθεση, ο Άντζιτς σημείωσε το 3-2 από δεξιά, στο 3:47 πριν το ημίχρονο. Ο Κεχαλάρης πολύ γρήγορα ισοφάρισε σε 3-3 σε παραπάνω που κέρδισε ο ίδιος, με ωραίο διαγώνιο σουτ από αριστερά. Στο 2:06 της περιόδου, ο Αλμύρας δέχθηκε αποβολή που κέρδισε ο Κούπμαν και ο Θοδωρής Χατζηθεοδώρου κάλεσε τάιμ άουτ. Μία πάσα στο δεύτερο δοκάρι ήταν λάθος, όμως αμέσως μετά ο Μιλάρντοβιτς σε κόντρα 1-0 έδωσε προβάδισμα 4-3 ενάμισι λεπτό πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Στα τελευταία 37 δευτερόλεπτα, ο Κεχαλάρης αποβλήθηκε στην κόντρα και ο Μάκης Βολτυράκης πήρε το πρώτο του τάιμ άουτ, με το 4-4 του ημιχρόνου να έρχεται με έναν «κεραυνό» του Πρέκα στα τελευταία 9 δευτερόλεπτα.

Το τρίτο μέρος της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Γιάνκοβιτς να κερδίζει το σπριντ και τον Φώσκολο ποινή, όμως τον Κεχαλάρη να κλέβει την πάσα από τον Μπλάνη και έπειτα τον Σγουρίδη να κερδίζει αποβολή στα 2μ και τον Μιλάρντοβιτς να σκοράρει για το 5-4 υπέρ του ΠΑΟΚ. Σε επόμενη φάση με τις ομάδες στα ίσα, ο Γιάνκοβιτς είδε το ξεκόλλημα του Φώσκολου στον φουνταριστό και ο δεύτερος σημείωσε το 5-5, στο 5:34 της τρίτης περιόδου. Το προβάδισμα 6-5 για τον Υδραϊκό ήρθε από σουτ του Αλμύρα στον παραπάνω, το οποίο και παρέμεινε μέχρι το τελευταίο λεπτό της περιόδου. Εκεί, ενώ οι ομάδες ήταν στα ίσα πέντε με πέντε, ο Άντζιτς αποβλήθηκε με αντικατάσταση, ο Γαλανίδης απέκρουσε το πρώτο σουτ από τον ΠΑΟΚ και η μπάλα κατέληξε στα χέρια του, όμως δέχθηκε πίεση από τον Πολυμέρη Προσινικλή και προσπάθησε να δώσει την μπάλα δίπλα σε κάποιον συμπαίκτη του. Ο παίκτης του ΠΑΟΚ σχεδόν έκοψε την πάσα του, το τέρμα ήταν άδειο και η μπάλα κατέληξε στον αέρα, πριν την προλάβει ο Μιλάρντοβιτς με ένα «χαστούκι». Το γκολ δεν επιτεύχθηκε, παρ’ όλα αυτά, καθώς η μπάλα κύλησε στο νερό μέχρι την γραμμή του τέρματος και ο Υδραϊκός πρόλαβε να την πιάσει και να κερδίσει φάουλ υπέρ του. Έτσι, το 6-5 παρέμεινε υπέρ των γηπεδούχων στη λήξη της περιόδου.

Ο Γιάνκοβιτς κέρδισε και το τελευταίο σπριντ της αναμέτρησης και το 7-5 υπέρ του Υδραϊκού σημειώθηκε άμεσα από τον Αλβέρτη με μακρινό σουτ. Σχεδόν πέντε λεπτά πριν τη λήξη, ο Σγουρίδης κέρδισε αποβολή στον φουνταριστό και ο Μιλάρντοβιτς μείωσε σε 7-6. Η ισοφάριση ήρθε από τον ίδιο στο 4:21 πριν από το τέλος, κάνοντας το 7-7 από αριστερά. 2:17 πριν από τη λήξη, ο Κεχαλάρης κέρδισε αποβολή από τον Θαλασσινό σε προσπάθεια για εξάμετρο και ο Θοδωρής Χατζηθεοδώρου κάλεσε το δεύτερο του τάιμ άουτ. Στον παίκτη λιγότερο βγήκαν δύο συνεχόμενα μπλοκ και στη συνέχεια ο Μάκης Βολτυράκης κάλεσε και αυτός το δεύτερο του τάιμ άουτ στο παιχνίδι. Ο Αϊβαλιώτης απέκρουσε το σουτ του Μπλάνη και το 7-7 παρέμεινε έως το τελευταίο λεπτό. Στα τελευταία 9 δευτερόλεπτα, τα οποία και έκριναν το παιχνίδι, ο Αλβέρτης έδωσε ασίστ στον Φώσκολο, η μπάλα έφτασε όμως στη γραμμή του τέρματος και ο ίδιος σε ριμπάουντ σημείωσε το 8-7, σε πολύ έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς του ΠΑΟΚ για βούλιαγμα στη συγκεκριμένη φάση. Στην τελευταία φάση, ο Κεχαλάρης κέρδισε αποβολή στην περιφέρεια, όμως ένα σουτ του Κούπμαν κατέληξε στα μπλοκ και το παιχνίδι πήγε στον Υδραϊκό, ενώ υπήρχαν και πάλι διαμαρτυρίες ότι ο παίκτης που αποβλήθηκε δεν αποχώρησε και συνέχισε να μαρκάρει τον επιτιθέμενο, το οποίο κατά κανόνα είναι πέναλτι. Τίποτα δεν υποδείχθηκε και το ματς έληξε 8-7 υπέρ των γηπεδούχων.

Τα 8λεπτα: 1-1, 3-3, 2-1, 2-2

ΥΔΡΑΙΚΟΣ (Μάκης Βολτυράκης): Γαλανίδης, Παζαίτης, Θαλασσινός, Κοκκινάκης, Πρέκας 2, Αλμύρας 1, Μπλάνης, Γιάνκοβιτς, Φώσκολος 3, Άντζιτς 1, Αλβέρτης 1, Παρτσόγλου

ΠΑΟΚ DOMUS ERGO (Θόδωρος Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Μηλάς, Προσινικλής Ν., Μαρινάγης, Κεχαλάρης 2, Μιλάρντοβιτς 5, Σγουρίδης, Μπαγκλατζής, Προσινικλής Πολ., Κούμπαν, Κουγιούνης, Μανθογιάννης, Τόττης, Σάλεχ

Διαιτητές: Νίκος Μπουδραμής, Χρήστος Κουρτίδης

Αλυτάρχης: Δημήτρης Γαλήνας