Ευρωπαίος Παναθηναϊκός: ΤΕΡΑΣΤΙΟ διπλό στην Ουγγαρία επί της Χόνβεντ

Πρώτη νίκη στους ομίλους του EuroCup και τι νίκη! Λύγισε τη Χόνβεντ μέσα στο σπίτι της ο Παναθηναϊκός που πήρε οκτώ γκολ από τους Παπανικολάου και Παπασηφάκη.

by Μάνος Φυρογένης

Πο πο πο ένας Παναθηναϊκός…

Οι «πράσινοι» έκαναν σεφτέ στον 4ο όμιλο του EuroCup μετά την ήττα στα σημεία από τη Μπαρτσελόνα στην πρεμιέρα στο Σεράφειο και το έκαναν με… στόμφο. Το «τριφύλλι» πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα στην Ουγγαρία (12-11 την Χόνβεντ) και έβαλε το πρώτο τρίποντο στο σακούλι.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο Παναθηναϊκός έμεινε κάτι παραπάνω από ζωνταντός στη διεκδίκηση της πρόκρισης ενώ αν λυγίσει την Σάμπατς στο Σεράφειο στις 31/10 – επόμενη αγωνιστική – θα γύρει την πλάστιγγα προς το μέρος τους.

Παπασηφάκης και Παπανικολάου ήταν θαυμάσιοι σκοράροντας από 4 γκολ ο καθένας.

Από το ξεκίνημα έδειξαν τις διαθέσεις τους οι «πράσινοι» που προηγήθηκαν με 1-3 όμως η Χόνβεντ ισορρόπησε γρήγορα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου. Εκεί οι Ούγγροι εκμεταλλεύτηκαν τις ποινές (πέναλτι) της ομάδας του Δημήτρη Μάζη και ξεμάκρυναν με 9-7. Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός δεν έμεινε με τα χέρια σταυρωμένα.

Με δύο γρήγορα γκολ του Παπασηφάκη που το πήρε πάνω του, το «τριφύλλι» ισοφάρισε και μέσα σε 1μιση λεπτό πέρασε και μπροστά στο τέλος της τελευταίας περιόδου. Χόνβεντ και Παναθηναϊκός μπήκαν στο τελευταίο λεπτό ισόπαλοι (11-11) αφού ο ασταμάτητος Παπανικολάου είχε ισοφαρίσει, 1’42” για το φινάλε.

Η άμυνα βγήκε, ο Παναθηναϊκός κέρδισε την τρίτη ποινή του Βάντοβικς και το τάιμ άουτ του Μάζη έπιασε τόπο. Μετά από εξεραιτική κυκλοφορία, η μπάλα κατέληξε στον Ράσοιβιτς από δεξιά που δεν λάθεψε και έβαλε μπροστά τους «πράσινους».

Η Χόνβεντ έπαιξε και εκείνη με παίκτη παραπάνω (3η αποβολή Παπανικολάου), ο Ριστίσεβιτς όμως ήταν εκεί για να στείλει τη μπάλα κόρνερ και να πάρει σπουδαίο διπλό ο Παναθηναϊκός.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-3, 3-4, 2-2