Ευρωπαίος ο ΠΑΟΚ με ανατροπή!

Στον αγώνα που έκρινε το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο για φέτος, ο ΠΑΟΚ κατάφερε με ανατροπή να επικρατήσει στον Άλιμο επί του Υδραϊκού και απέκτησε δικαίωμα συμμετοχής στο Euro Cup της νέας σεζόν.

Η ομάδα του Πάνου Βέργου, αγωνίστηκε χωρίς καθοδήγηση, καθώς ο έμπειρος προπονητής ήταν τιμωρημένος με κόκκινη και παρότι ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με ένα σερί στο φινάλε ανέτρεψε τα δεδομένα κατά τη διάρκεια της τελευταίας περιόδου και άφησε την ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη εκτός πεντάδας.

Υδραϊκός – ΠΑΟΚ 8-9

Μένει να αποδειχθεί αν ο «Δικέφαλος» θα χρησιμοποιήσει το ευρωπαϊκό εισιτήριο την επερχόμενη σεζόν, καθώς αρκετές ελληνικές ομάδες φθάνουν στην πηγή ετησίως, ωστόσο εν συνεχεία δεν δηλώνουν συμμετοχή για οικονομικούς λόγους.

Ο Υδραϊκός μπήκε φουριόζος, παρά την απουσία του Φώτη Μπλάνη και προηγήθηκε με 3-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και 5-3 στο ημίχρονο. Η πρώτη επιχείρηση ισοφάρισης του ΠΑΟΚ ήταν στην 3η περίοδο, όπου οι παίκτες του Βέργου έκαναν το 6-6, ωστόσο οι γηπεδούχοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 7-6.

Εκεί, όλα τα δεδομένα ανατράπηκαν, με τον ΠΑΟΚ να κάνει επιμέρους 3-1 για να πάρει αυτός την 5η θέση, αφήνοντας εκτός Ευρώπης τον Υδραϊκό, ο οποίος πέρυσι είχε συμμετάσχει στο Euro Cup, διοργανώνοντας και όμιλο στον Άλιμο.

Οκτάλαπτα 3-0, 2-3, 2-3, 1-3.

Υδραϊκός (Δημήτρης Κραβαρίτης): Φλέγκας, Καζάζης, Μιτελούδης 1, Κοκκινάκης, Πρέκας 3, Καλαργυρός, Χονδροκούκης 1, Αργυρόπουλος Κ. 1, Στελλάτος 1, Τσαχειλίδης 1, Ίρβινγκ, Μαντής, Ρουμάνης.

ΠΑΟΚ: Τζωρτζάτος, Σαρησάββας, Ζάτοβιτς, Κόχειλας, Κουλούρης, Νάνος, Κεχαλάρης 1, Καρούντζος 2, Παυλίδης Χ. 1, Σολεϊμάνιπακ, Χαραλαμπόπουλος 3, Μουρατίδης 2, Μανθογιάννης, Τάτσης, Βοζίκης.