Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Γυναικών πόλο: Την έκπληξη η Κροατία, εύκολα στους «4» Ουγγαρία και Ισπανία!

Συμπληρώθηκε το παζλ των ημιτελικών στο Ζάγκρεμπ, με τις Ισπανία, Κροατία και Ουγγαρία να πλαισιώνουν το σύνολο της Ευτυχίας Καραγιάννη!

by Κώστας Παππάς

Φοβερές μάχες γίνονται στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Γυναικών στο Ζάγκρεμπ, με τις εκπλήξεις να συνεχίζονται και την Πέμπτη (29/8). Αναφερόμαστε φυσικά στην πρόκριση – έκπληξη της οικοδέσποινας Κροατίας επί της Ολλανδίας (9-7), που αποτελούσε εκ των μεγάλων φαβορί για τα μετάλλια. Μάλιστα, η χθεσινή μέρα ήταν ιστορική για την Κροατία, καθώς προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Υδατοσφαίρισης U19 Γυναικών και η άνοδος της κροατικής γυναικείας υδατοσφαίρισης είναι ένα φαινόμενο που πρέπει να αναλυθεί, ειδικότερα εάν καταφέρει να έχει διάρκεια σε μεγάλες πορείες τα επόμενα χρόνια.

Μετά από ένα σκληρό και ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, που έληξε με σκορ 4-4, οι αθλήτριες της Κροατίας κατάφεραν να βρουν τα δίχτυα δύο φορές μέσα σε 69 δευτερόλεπτα. Και οι δύο επιτεύχθηκαν από εντυπωσιακά σουτ από την αριστερή πτέρυγα, που ήταν αρκετά για να αποσυντονίσουν τις Ολλανδές. Καθώς ο αγώνας εξελισσόταν, φάνηκε ότι είχαν χάσει τη ψυχραιμία τους στην επίθεση και δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα των γηπεδούχων. Μέσα σε τρία λεπτά, βρέθηκαν πίσω με τρία γκολ καθώς η Jelena Butic σκόραρε ένα γκολ από αντεπίθεση για το 7-4, και αυτή η εκτίναξη της Κροατίας με 3-0 άφησε το σημάδι της ενώ δεν σημειώθηκε κανένα γκολ στα εναπομείναντα πέντε λεπτά – κάτι που ήταν προς όφελος της οικοδέσποινας. Οι Ολλανδές επιχείρησαν να μειώσουν, αλλά δεν είχαν άλλο χρόνο και το 9-7 ήταν γεγονός.

Στους υπόλοιπους αγώνες, η Ουγγαρία ήταν η πρώτη που προκρίθηκε στα ημιτελικά με μια πειστική νίκη 16-9 επί του Ισραήλ, αν και η ηττημένη ομάδα του ζευγαριού έδωσε μια καλή μάχη και κατάφερε να προκαλέσει μικρούς πονοκεφάλους στις Μαγυάρες στη δεύτερη περίοδο.

Η Ισπανία είχε ακόμα λιγότερα προβλήματα στον αγώνα εναντίον της Γαλλίας. Οι κάτοχοι του τίτλου προηγήθηκαν με 7-0 μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου, ενώ οι Γαλλίδες έχασαν έξι ευκαιρίες στον παίχτη παραπάνω. Στη συνέχεια σκόραραν για πρώτη φορά μετά από 13:04 λεπτά και πρόσθεσαν άλλο ένα σύντομα, αλλά η Alba Munoz σκόραρε ένα όμορφο γκολ με προσωπική ενέργεια για το 8-2 στο ημίχρονο. Η Ισπανία δεν χαλάρωσε καθόλου στην τρίτη περίοδο και αφού σκόραρε οκτώ γκολ σε δεκαέξι λεπτά, πρόσθεσε έξι στα επόμενα οκτώ ενώ δεν άφησε το πόδι από το γκάζι στην τέταρτη περίοδο φτάνοντας στα 20 γκολ παίρνοντας έτσι την πρόκριση στα ημιτελικά για πέμπτη συνεχόμενη φορά.

Όσο για τον αγώνα της Ελλάδας με την Ιταλία, τα κορίτσια της Ευτυχίας Καραγιάννη έδειξαν το μέταλλο τους μετά τις ήττες από Ουγγαρία και Κροατία και με μια πειστικότατη εμφάνιση επικράτησαν με 15-6 της Ιταλίας, κλείνοντας θέση για την ζώνη των μεταλλίων.

Στις 21:30 η Εθνική ομάδα αντιμετωπίζει την Ουγγαρία για μια θέση στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης!