Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Γυναικών: Λύγισε από την Ουγγαρία και θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο η Εθνική!

Ανυπέρβλητο εμπόδιο αποδείχθηκε η Ουγγαρία για την Εθνική Νέων Γυναικών καθώς ηττήθηκε με 10-8 από τις Μαγυάρες στο δεύτερο ημιτελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που πραγματοποιείται στο Ζάγκρεμπ της Κροατίας. Τα κορίτσια της Ευτυχίας Καραγιάννη παρά το εντυπωσιακό ξεκίνημα (3-0) δεν έδειξαν την ανάλογη συνέχεια αφού δέχθηκαν σερί 6-0 μέχρι το φινάλε του πρώτου ημίχρονου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο κόντρα στη διοργανώτρια Κροατία (31/8, 20:00), ενώ η Ουγγαρία θα «μονομαχήσει» με την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανία με φόντο την κορυφή. Η Εθνική ομάδα θα επιδιώξει μια ανάλογη εμφάνιση όπως στον προημιτελικό κόντρα στην Ιταλία προκειμένου να ανέβει στο βάθρο των νικητών παίρνοντας παράλληλα ρεβάνς από την Κροατία που ηττήθηκε στη φάση των ομίλων.

Ουγγαρία – Ελλάδα 10-8

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ελλάδα μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι αφού προηγήθηκε με 3-0 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης καθώς η Φωτεινή Τριχά σημείωσε δύο τέρματα και ένα η Νεφέλη Κοβάτσεβιτς, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ελληνική ομάδα. Οι Μαγυάρες με αντεπίθεση διαρκείας στη δεύτερη περίοδο πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων (6-3), αφού έτρεξαν ένα σερί 6-0.

Τα κορίτσια της Ευτυχίας Καραγιάννη προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο αλλά βρήκαν μπροστά τους την εξαιρετική άμυνα της Ουγγαρίας και σε συνδυασμό με την φοβερή μέρα που βρέθηκε η τερματοφύλακας των Μαγυάρων, Γκολοπέτζα δεν μπορέσαν να μπουν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε πρώτες σκόρερ τις Νεφέλη Κοβάτσεβιτς και Φωτεινή Τριχά που σημείωσαν από δύο τέρματα έκαστος.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 4-0, 3-2, 1-3

Ελλάδα (Ευτυχία Καραγιάννη): Κωνσταντοπούλου, Καραμπέτσου 1, Κοβάτσεβιτς 2, Φουράκη, Δρακωτού 1, Πιοβάν, Κλαψιανού, Κουρέτα 1, Γαλανοπούλου, Τριχά 2, Μπέτα 1, Κρασσά, Τσιάρα