Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών: Στις λεπτομέρειες εκτός τετράδας η Εθνική!

Πάλεψε με όλες τις δυνάμεις η Εθνική Νέων Ανδρών αλλά έμεινε στις λεπτομέρειες εκτός τετράδας του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που πραγματοποιείται στο Μπουργκάς της Βουλγαρίας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 11-10 από την Κροατία και θα αντιμετωπίσει την Ιταλία (6/9, 15:15) για τις θέσεις 5-8 της διοργάνωσης.

Ελλάδα – Κροατία 10-11

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Κροατία μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση αφού προηγήθηκε με 4-3 στο πρώτο οκτάλεπτο και διατήρησε το προβάδισμα στο ημίχρονο με βραχεία κεφαλή (6-5) παρά το γεγονός ότι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έμεινε στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ηλία Μαχαίρα πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (8-7) χάρη σε τέρμα του Σπύρου Λυκούδη τριάμισι λεπτά πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου, όμως οι Κροάτες έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Στη τελευταία περίοδο η Εθνική μας ομάδα προσπάθησε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο να στείλει το παιχνίδι στα πέναλτι, όμως οι προσπάθειες του Απόστολου Γεωργαρά στο παίκτη παραπάνω αλλά και το εξάμετρο του Γιώργου Νικολαΐδη δε βρήκαν στόχο. Πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν ο Σπύρος Λυκούδης που σημείωσε έξι τέρματα.

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 2-2, 3-2, 2-3

Ελλάδα (Ηλίας Μαχαίρας): Παρτσόγλου, Λυκούδης 6, Νικολαΐδης Γ., Γεωργαράς, Τόττης 1, Λασκαρίδης, Κωνσταντόπουλος, Μπιτσάκος, Καρατζάς 1, Κανδανολέων, Σπάχιτς 2, Σαλέχ, Λεβαντής