Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών: Στην κορυφή της Ευρώπης η Κροατία!

Χάλκινο μετάλλιο για την Ισπανία!

Στην κορυφή της Ευρώπης ανέβηκε η Κροατία καθώς μετά από ένα συναρπαστικό τελικό που κρίθηκε στα πέναλτι λύγισε με 10-8 το Μαυροβούνιο στο τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος των Νέων Ανδρών που πραγματοποιήθηκε στο Μπουργκάς της Βουλγαρίας.

Ένας τελικός που επιφύλαξε έντονες συγκινήσεις και ανατροπές καθώς η Κροατία είχε τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκειά του αφού προηγήθηκε με 3-0 δύο λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά το Μαυροβούνιο έκανε την αντεπίθεσή του καθώς προηγήθηκε με 7-6 χάρη σε τέρμα του Βούσκοβιτς στο 1:56 πριν το τέλος του αγώνα, ενώ οι Κροάτες έστειλαν το παιχνίδι στα πέναλτι με γκολ του Μπούρτζελεζ στο παίκτη παραπάνω.

Από εκεί και πέρα το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Ισπανία που έκαμψε με 16-14 την αντίσταση της Ουγγαρίας στη ρωσική ρουλέτα των πέναλτι, ενώ η Γερμανία κατέλαβε την πέμπτη θέση, αφού επιβλήθηκε με 11-6 την Ιταλία.