Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών: Σούπερ τελικός με φόντο την κορυφή της Ευρώπης!

Μαυροβούνιο και Κροατία θα διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης στη κατηγορία των Νέων Ανδρών που πραγματοποιείται στο Μπουργκάς της Βουλγαρίας μετά από δύο συναρπαστικούς ημιτελικούς που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Το Μαυροβούνιο έκαμψε με 6-5 την αντίσταση της Ουγγαρίας μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο χάρη στο εξαιρετικό τρίτο οκτάλεπτο και το επιμέρους σερί 3-0. Οι Μαγυάροι πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (6-5) επτά λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, όμως απώλεσαν αρκετές ευκαιρίες στο παίκτη παραπάνω να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα και να οδηγήσουν την αναμέτρηση στη διαδικασία των πέναλτι.

Στον έτερο ημιτελικό η Κροατία επιβλήθηκε με 14-10 της Ισπανίας έχοντας σταθερό προβάδισμα καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από τους Ίβηρες που δε κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο. Από εκεί και πέρα η Γερμανία θα διεκδικήσει την πέμπτη θέση αφού επιβλήθηκε με 13-10 της Σερβίας, κόντρα στην Ιταλία που λύγισε με 19-18 στα πέναλτι την Ελλάδα.