Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών: Ήττα από την Σερβία και όγδοη θέση για την Εθνική!

Την όγδοη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα των Νέων Ανδρών που πραγματοποιήθηκε στο Μπουργκάς της Βουλγαρίας κατέλαβε η Εθνική ομάδα καθώς ηττήθηκε με 15-10 από την Σερβία για τις θέσεις 7-8 της διοργάνωσης. Οι παίκτες του Ηλία Μαχαίρα πραγματοποίησαν σπουδαίες εμφανίσεις, όμως μικρές λεπτομέρειες δεν τους επέτρεψαν να διεκδικήσουν ένα καλύτερο πλασάρισμα στη διοργάνωση.

Σερβία – Ελλάδα 15-10

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Σερβία μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση αφού προηγήθηκε με 5-1 στα μισά του πρώτου οκταλέπτου, όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μείωσε σε 5-3 χάρη σε τέρματα του Σπύρου Λυκούδη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και του Γιώργου Νικολαΐδη στο παίκτη παραπάνω. Στη δεύτερη περίοδο οι Σέρβοι διατήρησαν σταθερό προβάδισμα τριών τερμάτων (7-4), το οποίο διεύρυναν στο τρίτο οκτάλεπτο βάζοντας τα θεμέλια για την τελική επικράτηση. Στη τελευταία περίοδο οι «πλάβι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο με τη διαφορά να αυξάνεται. Η ελληνική ομάδα είχε πρώτο σκόρερ τον Σπύρο Λυκούδη που σημείωσε τέσσερα τέρματα, ενώ δύο πρόσθεσε ο Σεμίρ Σπάχιτς.

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 2-1, 3-2, 5-4

Ελλάδα (Ηλίας Μαχαίρας): Παρτσόγλου, Λυκούδης 4, Νικολαΐδης Γ. 1, Αγγελόπουλος 1, Τόττης, Λασκαρίδης, Κωνσταντόπουλος, Μπιτσάκος 1, Καρατζάς 1, Κανδανολέων, Σπάχιτς 2, Σιαμάς, Λεβαντής