Ευρεία νίκη για τον Πανιώνιο στην Νέα Σμύρνη – Υποδέχτηκε τον ΠΑΟΚ

Εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα του Πανιωνίου για την 12η Αγωνιστική της Α1 Γυναικών!

Στο πλαίσιο της 12ης Αγωνιστικής της Α1 Γυναικών, ο Πανιώνιος υποδέχτηκε το μεσημέρι του Σαββάτου 05/02 τον ΠΑΟΚ, όπου και υπερτέρησε εύκολα με 18-6. Σκαρφαλώνοντας στην 4η θέση του πίνακα, η ομάδα του Τάσου Παπαναστασίου συγκέντρωσε πλέον αισίως 22 βαθμούς, υπολειπόμενη ωστόσο μίας αγωνιστικής, ενώ ο νεοφώτιστος «Δικέφαλος» δεν έχει ακόμη συγκομιδή βαθμών.

Παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες παρουσιάζουν διαφορετική δυναμική, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με περίσσεια ανταγωνιστικότητα πιέζοντας αρκετά τον «Ιστορικό», χωρίς να αφήνει περιθώριο για ευρύ προβάδισμα. Οι παίκτριες του Τάσου Παπαναστασίου δοκίμασαν αρκετά περιφερειακά σουτ και επέλεξαν ακόμα να κατεβάσουν και 2 φουνταριστούς στα 2μ, προκειμένου να σπάσουν την πιεστική άμυνα των φιλοξενούμενων. Το πρώτο οκτάλεπτο βρήκε τον Πανιώνιο να προηγείται στο επιμέρους σκορ, και την τερματοφύλακα του Αλεξία Τζούρκα να αποκρούει πέναλτι, αν και ο «Δικέφαλος» βρέθηκε περισσότερες φορές με παίκτρια παραπάνω.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο ΠΑΟΚ έψαχνε το γκολ μέσω γρήγορων φάσεων, όμως οι «κυανέρυρθες» έδειξαν περισσότερη υπομονή και ψυχραιμία στην επίθεση, με ωραίες εκτελέσεις από τον φουνταριστό, διαμορφώνοντας το επιθετικό σερί 6-0 για περίπου 7 λεπτά, το οποίο «έσπασε» με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, η Βασιλική Λασκαρίδου (αρχηγός), για το επιμέρους 6-1. Με την διαφορά να έχει διευρυνθεί σημαντικά οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 9-3, γεγονός που προϊδέαζε για μια εύκολη νίκη του Πανιώνιου, αν και οι φιλοξενούμενες έδειξαν μαχητικότητα.

Ο ρυθμός έπεσε αισθητά στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, όμως οι Νεοσμυρνιώτισσες ήδη είχαν εξασφαλίσει ένα νικηφόρο προβάδισμα, με το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου να καταλήγει 5-1, ενώ στο τελευταίο οκτάλεπτο διαμορφώθηκε το αντίστοιχο 4-2.

Πρώτες σκόρερ από τέσσερα γκολ η Άρτεμις Σαφέτη και η Ευγενία Πουστινίκοβα.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΟΚ 18-5

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 7-1, 4-1, 4-1

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάσος Παπαναστασίου): Τζούρκα, Σαφέτη 4, Μούζη, Πουστινίκοβα 4, Κοτσάφτη 2, Ξανθοπούλου, Μπογκατσένκο 2, Λούδη 1,Βαζαίου 1, Πετεινάτου, Παπαναστασίου Δημ. 1, Παπαναστασίου Ανθία 2, Μήτσου, Λενίτση, Κελαδίτη 1.

ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Φορίδου, Γραικού, Ακιλμπάγιεβα 1, Ασκερίδου, Ταυρίδου, Μυτάκη, Λαμπρούση, Κάιζερ 1, Μπίκου,  Ντώνα,  Λασκαρίδου 2, Μανίκα, Σύκα- Λεριώτη, Παρασκευοπούλου 1.

Διαιτητές: Μπουρδαμής, Χρονόπουλος