Εύκολα στους τελικούς η Βουλιαγμένη!

Το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών πέτυχε το Σάββατο ο ΝΟ Βουλιαγμένης, με την ομάδα της Αλεξίας Καμμένου να προκρίνεται στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Ο ΝΟΒ επικράτησε 14-3 χωρίς πρόβλημα του Εθνικού στον Πειραιά, πιο εύκολα από την πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων την Πέμπτη στον Λαιμό.

Μάλιστα, στο πρώτο ημίχρονο η Βουλιαγμένη δεν δέχθηκε ούτε γκολ, κάνοντας σερί 0-11, ενώ στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε.

Όσον αφορά τον Εθνικό, η ομάδα του Κώστα Βαμβακάρη κοιτάζει πλέον για την κατάκτηση της 3ης θέσης, που είναι ο μεγάλος στόχος του «Αυτοκράτορα» για φέτος προκειμένου να διατηρηθεί στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Έλενα Ελληνιάδη με πέντε γκολ.

Το παιχνίδι:

Με γκολ της Ξενάκη στην πρώτη επίθεση ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τη Βουλιαγμένη να προηγείται με με 0-1, ενώ στη συνέχεια η Χυδηριώτη έκανε το 0-2.

Στο 3:24 η Ράνεϊ με μπάσιμο σκόραρε για το 0-3 της Βουλιαγμένης στον αγώνα, ενώ η Ξενάκη με γυριστό σημείωσε το 0-4 αμέσως μετά.

Η Χαραλαμπίδη με γρήγορη εκτέλεση έκανε το 0-5 περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Εθνικό να μην καταφέρνει να απειλήσει ουσιαστικά την εστία της Άσλει Τζόνσον στο πρώτο οκτάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, η Ελληνιάδη σκόραρε στην κόντρα για το 0-6 της ομάδας της Αλεξίας Καμμένου, ενώ η ίδια παίκτρια με ένα εξαιρετικό σουτ σημείωσε το 0-7.

Στο 3:38 η Ειρήνη Νίνου σκόραρε σε παίκτρια παραπάνω για το 0-8, με τη Βουλιαγμένη να έχει κυριαρχήσει πλήρως σε όλους τους τομείς, ενώ στο 2:07 η Ελληνιάδη με το τρίτο τέρμα της έκανε το 0-9 από την περιφέρεια με σκαστό σουτ. Μάλιστα, εκ νέου η Ελληνιάδη σε παίκτρια παραπάνω που κέρδισε η Ξενάκη έκανε το 0-10 στο 1:23. Στο τέλος του οκταλέπτου, ο Εθνικός Πειραιώς έχασε την 4η ευκαιρία του με παίκτρια παραπάνω και στην κόντρα η Ειρήνη Νίνου έκανε το 0-11.

Το πρώτο γκολ του Εθνικού Πειραιώς ήρθε στην τρίτη περίοδο, με την Άλκηστη Μπενέκου, να «σπάει το ρόδι» για τις γηπεδούχες (1-11), ενώ η ΜακΚί σε παίκτρια παραπάνω μείωσε για το 2-11.

Με γκολ της Ράνεϊ ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος, για να απαντήσει η Σήλια Λογοθέτη με ωραίο σουτ από την περιφέρεια για το 3-12.

Στο 3:56 η Ειρήνη Νίνου σκόραρε σε παραπάνω για το 3-13, ύστερα από ποινή που κέρδισε η Ξενάκη στην κόντρα, ενώ η Ελληνιάδη έκανε το 3-14 στο 1:36.

Στο τελευταίο λεπτό αποβλήθηκαν με αντικατάσταση η Αθηνά Γιαννοπούλου και η Βίρνα Νιαρχάκου για μεταξύ τους διένεξη εντός νερού.

Οκτάλεπτα: 0-5, 0-6, 2-0, 1-2.

Εθνικός Πειραιώς: Σωτηρέλη, Λούδη, Μπενέκου, Τζελέπη, Αποστολίδου, Μπίσμπα, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη, Πέττα, ΜακΚί, Μπάξτερ, Νιαρχάκου, Τζούρκα, Κατσιμπρή, Λιαπάκη.

ΝΟ Βουλιαγμένης: Τζόνσον, Χαραλαμπίδη, Χυδηριώτη, Ελληνιάδη, Γιαννοπούλου, Ξενάκη, Νίνου Ειρήνη, Πάτρα, Κώτσια, Διαμαντοπούλου, Ράνει, Μαστρόκαλου, Κοτσιώνη, Νίνου Παναγιώτα, Κοκκινάκη.