Εξαιρετικό ξεκίνημα – «Λύγισε» στην συνέχεια ο Υδραϊκός

Πολύ καλό ξεκίνημα στην δεύτερη αναμέτρηση των προκριματικών του Euro Cup για την ομάδα του Νίκου Καραμάνη, όμως η Pays D’ Aix ανέτρεψε το προβάδισμα του Υδραϊκού στο δεύτερο οκτάλεπτο. Με συγκέντρωση και αυτοπεποίθηση ξεκίνησε το πρώτο μέρος η ομάδα του Υδραϊκού η οποία διαμόρφωσε ένα εξαιρετικό σερί 3-0, ωστόσο βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ στην συνέχεια του παιχνιδιού. Η γαλλική ομάδα «πλήγωσε» τον Υδραϊκό κυρίως στην κόντρα, με το ελληνικό σύνολο να δείχνει ένα πολύ καλό πρόσωπο στον παίκτη λιγότερο και τον αγώνα να ολοκληρώνεται τελικώς στο 15-9 με νικήτρια την Pays D’ Aix Natation.

Επόμενη αναμέτρηση για τον Υδραϊκό, αύριο – Σάββατο 15/10 στις 17:30 κόντρα στην Παρτίζαν.

Η διακύμανση…

Δυναμικό ξεκίνημα, καλές άμυνες και γκολ με το «καλημέρα» για τον Υδραϊκό! Ο Ρομπόπουλος έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της ομάδας του Νίκου Καραμάνη, σημειώνοντας το 1-0 και προϊδεάζοντας για την συνέχεια στο προβάδισμα του ελληνικού συνόλου! Περίπου στα μισά του πρώτου μέρους, δύο πολύ γρήγορα τέρματα από τον Τόι Σουζούκι για το 2-0 και 3-0 έδωσαν περισσότερη αυτοπεποίθηση στο σύνολο του Υδραϊκού, το οποίο έδειχνε ιδιαίτερα συγκεντρωμένο στα πρώτα αυτά οκτώ λεπτά.

Οι Γάλλοι μπορεί να μην βρήκαν δίχτυα στο ξεκίνημα του αγώνα, ωστόσο μπαίνοντας στην δεύτερη περίοδο ανέπτυξαν αποτελεσματικά τον αιφνιδιασμό, ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά στο σκορ – ενώ το 4ο τέρμα για τον Υδραϊκό ήρθε δια χειρός Γκαράνη (4-2). Η Pays D’Aix πήρε τα ηνία του αγώνα με τρία γκολ του Καζ, ενώ προηγουμένως, η κομβική ισοφάριση στο 4-4 διαμορφώθηκε από τον Ντράε. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο Τόι ροκάνισε την διαφορά από το 6-4, στο 6-5 με το τρίτο του τέρμα στα 01:19.

Μπακιρσιλάρ και Ρομπόπουλος συνέχισαν και στο τρίτο μέρος να σκοράρουν, διαμορφώνοντας το 7-5 και 7-6 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μισού, ενώ ο Τόι Σουζούκι έφερε το ματς στα ίσα με ωραίο τελείωμα τετ-α-τετ για το 7-7 στα 05:48! Η γαλλική ομάδα απάντησε άμεσα με το 8-7 του Βρντόλιακ και το 9-7 του Μπακιρσιλάρ, ενώ το 10-7 στα 04:06 «άνοιξε» περαιτέρω το ματς με τον Υδραϊκό να ψάχνει λύσεις στην επίθεση. Η άμυνα στο λιγότερο και στα 2μ για την ομάδα του Νίκου Καραμάνη απέδιδε σε πολλά σημεία, ωστόσο το 4ο γκολ του Καζ ήρθε για το 11-7 στο τέλους του 3ου οκταλέπτου.

Με δύο γρήγορα τέρματα του Ροτσέτα ξεκίνησε το τελευταίο μέρος για την Pays D’ Aix (12-7, 12-8), ενώ στα 05:01 ο Κοντονής μείωσε σε 13-8 με γκολ στον παίκτη παραπάνω για τον Υδραϊκό. Στην συνέχεια, ακολούθησε το 14-8 από τον Μπακιρσιλάρ και το 15-8 από τον Ντινό, όμως στα τελευταία 24″ ο Τακάτα διαμόρφωσε το 15-9 (τελικό).

PAYS S’AIX NATATION – ΥΔΡΑΪΚΟΣ 15 – 9

Τα οκτάλεπτα: 0-3, 6-2, 5-2, 4-2