Έβαλε δύσκολα η Ηλιούπολη στην Τρίαινα – Πέρασε από το Ηράκλειο ο Ηλυσιακός!

Όλα τα αποτελέσματα του Σαββάτου στην Α2 ανδρών!

Συνεχίστηκε το Σάββατο (12/02) το πρωτάθλημα της Α2 ανδρών με την 14η αγωνιστική, όπου τρία στα πέντε παιχνίδια που διεξήχθησαν εξελίχθηκαν, όπως και αναμενόταν, σε δυνατά ντέρμπι. Στον Α’ όμιλο, ο Ηλυσιακός έσπασε την σθεναρή αντίσταση του ΟΦΗ στην Κρήτη και επικράτησε δίκαια και με ωραίο παιχνίδι με 12-10, ενώ αρκετό ενδιαφέρον τράβηξαν και τα άλλα δύο ντέρμπι στον Β’ όμιλο. Στο πρώτο, ο Νηρέας Χαλανδρίου κατάφερε να προφυλάξει την έδρα του από τον ΝΟ Λάρισας, τον οποίο και νίκησε με 14-11.

Στο έτερο ντέρμπι του ομίλου, ο ΓΣ Ηλιούπολης, συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις, κόντεψε να στήσει «μπλόκο» στην Τρίαινα Βούλας, από την οποία γνώρισε και την ήττα με 9-8 με γκολ σχεδόν στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Παρ’ ότι η Τρίαινα κατάφερε να πάρει προβάδισμα μέχρι και 7-3 στην τρίτη περίοδο, το οποίο και έγινε 8-5 στην λήξη της, έχοντας κορυφαίο τον Σπύρο Γαβαλά με τρία γκολ, η Ηλιούπολη επέστρεψε στα τελευταία οκτώ λεπτά και τρέχοντας ένα σερί 3-0, ισοφάρισε σε 8-8 με τον αρχηγό Βαγγέλη Δραγώνα να καθοδηγεί την επίθεση με επίσης τρία γκολ. Τόσο ο Μπελιάς για την Ηλιούπολη, όσο και ο Πανής για την Τρίαινα στο τέρμα από την αρχή ήταν εξαιρετικοί, κάνοντας αρκετές καίριες επεμβάσεις, αλλά και ο Νόικος συνέβαλε πολύ για τους φιλοξενούμενους, κερδίζοντας πολλές ποινές στα 2μ. Το παιχνίδι ήταν συνεχώς στα «κόκκινα», οι ποινές μοιράζονταν συνεχώς και για τις δύο ομάδες, ενώ μάλιστα στην τελευταία περίοδο αποβλήθηκαν με αντικατάσταση ο Φλώρος από την Τρίαινα και ο Οικονόμου από την Ηλιούπολη, για διαμαρτυρία σε ξεχωριστές φάσεις. Το νικητήριο γκολ ήρθε από τον Δούκα στο 1:15 πριν το τέλος. Η Τρίαινα κατάφερε να φτάσει τους 34 βαθμούς και αναμένονται τα δύο παιχνίδια του ΟΦΘ για να δει εάν θα καταφέρει να διατηρηθεί στην κορυφή.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής, ΠΕΚΕΒ και Νηρέας Γέρακα είχαν εύκολο έργο, νικώντας την Καλαμάτα με 11-6 και το Χαϊδάρι με 15-5 αντίστοιχα.