Euro Cup: «Τσέκαρε» το εισιτήριο για τους ομίλους μέσω Νέας Σμύρνης ο Πανιώνιος!

Με χαρακτηριστική άνεση «τσέκαρε» το εισιτήριο για τους ομίλους του Euro Cup ο Πανιώνιος! Το σύνολο του Κώστα Δήμου που φιλοξένησε στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης τον πέμπτο προκριματικό όμιλο της διοργάνωσης πραγματοποίησε σπουδαίες εμφανίσεις και εξασφάλισε την πρόκριση με δύο ευρείες νίκες, ενώ κοίταξε στα μάτια την Σόλνοκ που ηττήθηκε στις λεπτομέρειες. Η ελληνική ομάδα επικράτησε με 14-8 της Σπαντάου για την τελευταία αγωνιστική του γκρουπ.

Πανιώνιος – Σπαντάου 14-8

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Πανιώνιος μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση αφού άνοιξε το σκορ χάρη σε τέρμα του Τακάτα, ενώ είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, όμως ο Μπάξα απέκρουσε το πέναλτι του Αλέξανδρου Γούνα που στη συνέχεια απώλεσε το εξ’ επαφής σουτ με τον τερματοφύλακα των Γερμανών να απομακρύνει τον κίνδυνο. Στη συνέχεια η Σπαντάου με δύο τέρματα στο παίκτη παραπάνω πήρε για πρώτη και μοναδική φορά το προβάδισμα (2-1). Παρόλα αυτά το σύνολο του Κώστα Δήμου είχε την υπομονή και με εξαιρετική επίθεση και εκτελεστή τον Κωνσταντίνο Γκιουβέτση από τη θέση 5 στο φινάλε του πρώτου οκταλέπτου ισοφάρισε σε 2-2.

Στη δεύτερη περίοδο ο «Ιστορικός» ανέβασε στροφές αφού μετά το 3-3 στα πρώτα λεπτά του οκταλέπτου «έτρεξε» ένα σερί 4-0 και εκτόξευσε το προβάδισμα (7-3) με εκφραστές τους Σουζούκι και Νίκο Κοπελιάδη από τα πέντε μέτρα, ενώ οι Γιάννης Παπάκος και Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης στο παίκτη παραπάνω. Παράλληλα ο Πανιώνιος είχε σε μεγάλη μέρα τον Κώστα Γαλανίδη που κατέβασε «ρολά» και βοήθησε σημαντικά την ομάδα του να αποσπαστεί από τους Γερμανούς και ουσιαστικά να μπουν οι βάσεις για την τελική επικράτηση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο επιθετικός μονόλογος της ελληνικής ομάδας συνεχίστηκε καθώς η Σπαντάου δεν βρήκε αντίδοτο να σταματήσει την ορμή των παικτών του Πανιωνίου που σημείωναν το ένα τέρμα μετά το άλλο, ενώ στη τελευταία μέρα περίοδο πέρασε κάτω από τα δοκάρια ο Δημήτρης Παρτσόγλου που πήρε χρόνο συμμετοχής και πραγματοποίησε σημαντικές επεμβάσεις στο χρόνο που αγωνίστηκε, στη θέση του εξαιρετικού Κώστα Γαλανίδη. Πρώτος σκόρερ για το σύνολο του Κώστα Δήμου ήταν ο Σουζούκι με τρία τέρματα, ενώ από δύο πρόσθεσαν οι Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης, Γιάννης Παπάκος και Ανδρέας Μπιτσάκος.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 5-2, 4-1, 3-3

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Γαλανίδης, Κοπελιάδης 1, Μπουζαλάς, Γκιουβέτσης 2, Παπάκος Ιων. 2, Σουζούκι 3, Γραμματικός 1, Τακάτα 1, Μουρίκης 1, Γούνας 1, Μπιτσάκος Αν. 2, Καπετανάκης, Παρτσόγλου