Πόλο, Euro Cup: Πρεμιέρα με το αριστερό για τον ΠΑΟΚ που πάλεψε κόντρα στην Ορτίτζια!

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον έβδομο όμιλο του προκριματικού γύρου του Euro Cup ο ΠΑΟΚ. Το σύνολο του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου ήταν ανταγωνιστικό κόντρα στην Ορτίτζια που σαφώς διαθέτει μεγάλη εμπειρία από τους Θεσσαλονικείς. Η ομάδα από τις Συρακούσες που έχει στις τάξεις της τον Γιώργο Καλαϊτζή επικράτησε με 15-13 του «Δικεφάλου» που επικεντρώνεται στο παιχνίδι κόντρα Ντούϊσμπουργκ (28/9, 18:30).

Ορτίτζια – ΠΑΟΚ 15-13

Το πιο δύσκολο εμπόδιο του Ομίλου πέρασε για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έδειξε καλά στοιχεία και θέλει να πραγματοποιήσει μεγάλες εμφανίσεις στη συνέχεια κόντρα στη Ντούΐσμπουργκ και Κράνι για να πάρει εκείνος την πρόκριση για τη φάση των Ομίλων της διοργάνωσης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ορτίτζια προηγήθηκε με 2-0, όμως ο Κόουπμαν μείωσε σε 2-1. Παρόλα αυτά οι Ιταλοί διατήρησαν το προβάδισμα των δύο τερμάτων (3-1) αλλά και πάλι ο Κόουπμαν στο παίκτη παραπάνω έκανε το 3-2. Η ομάδα από τις Συρακούσες αύξησαν το προβάδισμα στα τρία γκολ (6-3) στο πρώτο οκτάλεπτο, ενώ η Ορτίτζια ανέβασε στροφές στη δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα να αυξήσει το υπέρ της προβάδισμα στα πέντε τέρματα (10-5).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου έβγαλαν αντίδραση και ειδικότερα στη τελευταία περίοδο με επιμέρους σερί 4-0 και εκφραστές τους Λασκαρίδη που πέτυχε δύο τέρματα αλλά και τους Μπιτσάκο και Τσολακούδη πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (14-12) ένα λεπτό πριν το φινάλε του αγώνα. Η ελληνική ομάδα προσπάθησε για την ανατροπή, όμως οι Ιταλοί αύξησαν την διαφορά (15-12), με τον Λασκαρίδη να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Τα οκτάλεπτα: 6-3, 4-2, 3-3, 2-5

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Μπιτσάκος Χ. 1, Λασκαρίδης 3, Προσινικλής Ν., Χρυσοσπάθης, Κεχαλάρης 2, Τσολακούδης 2, Μυρίλος, Ντέλιτς, Προσινικλής Π. 1, Κόουπμαν 3, Καρατζάς 1, Σιορδίλης