Εθνική πόλο ανδρών – Θοδωρής Βλάχος: «Δεν χάσαμε την πίστη μας»!

«Πραγματικά ελληνική ψυχή σήμερα»...

Δεν πραγματοποίησε καλό παιχνίδι η Εθνική ομάδα ανδρών απέναντι στο Μαυροβούνιο, σύμφωνα με όσα δήλωσε αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα ο Ομοσπονδιακός προπονητής, Θοδωρής Βλάχος, ωστόσο ο αρχιτέκτονας της «γαλανόλευκης» εξήρε τα ψυχικά αποθέματα και την πίστη των διεθνών, καθώς κατόρθωσαν ένα μεγάλο comeback στην αναμέτρηση, κατακτώντας τη νίκη στη διαδικασία των πέναλτι.

Μια ψυχή άκρως ελληνική, όπως δήλωσε ο Θοδωρής Βλάχος και η «Επίσημη Αγαπημένη» συνεχίζει το ταξίδι της στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Αναλυτικά όσα δήλωσε στην κάμερα της ΕΡΤ:

“Πήραμε μία νίκη έστω και στα πέναλτι. Δεν ξέρω αν την αξίζαμε σε όλο το παιχνίδι, γιατί πράγματι δεν ήμασταν καλοί σήμερα. Αλλά όταν δεν παίζεις καλά και 20 λεπτά πριν το τέλος προηγείσαι, δείχνει ότι πράγματι έχουμε πολλές δυνατότητες, απλά πρέπει να καταλάβουμε ότι πλέον αρχίζουν τα θρίλερ και ότι πρέπει να είμαστε έτοιμοι απ’ το πρώτο λεπτό να παίξουμε σε καταστάσεις πολύ δύσκολες.

Κυνηγούσαμε σε όλο το παιχνίδι, αλλά δε χάσαμε ποτέ την πίστη μας ότι μπορούμε να γυρίσουμε το παιχνίδι. Είναι ένα σπουδαίο χαρακτηριστικό, που άμα το κρατήσουμε μέχρι το τέλος και βελτιώσουμε αρκετά τακτικά θέματα, μπορούμε να παρουσιαστούμε καλύτεροι. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Η καρδιά τους σήμερα ήταν πραγματικά ελληνική.

Ίσως ήταν πιο δίκαιο ότι ήταν στα πέναλτι, γιατί η άλλη ομάδα ήταν μπροστά και έφυγε 2-3 φορές με 3 γκολ, αλλά ας κερδίσουμε και εμείς μία φορά στα πέναλτι”.