Εθνική Νέων Ανδρών: Πρεμιέρα με ήττα από τη Σερβία

Με το... αριστερό ξεκίνησε η Εθνική Νέων ανδρών τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό της Βουλγαρίας κόντρα στη Σερβία.

Με ήττα ξεκίνησε τους αγώνες της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, στο Μπουργκάς της γειτονικής Βουλγαρίας, η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών (Κ19) που έχει πάει εκεί ως μέλος της 4άδας στις δύο τελευταίες μεγάλες διοργανώσεις της εν λόγω ηλικιακής κατηγορίας.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε με 14-9 από τη Σερβία στην 1η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της διοργάνωσης, το απόγευμα της Κυριακής (1/9) παρότι έδειξε στο πρώτο ημίχρονο πως καθόριζε την τύχη της αναμέτρησης.

Η Εθνική ξεκίνησε καλά τον αγώνα, προηγήθηκε με 6-3 στα μέσα του δεύτερου οκτάλεπτου και 7-6 στο ημίχρονο. Στη συνέχεια, όμως και κυρίως στο τρίτο οκτάλεπτο (1-6 επιμέρους), έπαθε μπλακ άουτ, οι Σέρβοι «μανούλες» σε αυτά ξέφυγαν στο σκορ με 12-8 τιμωρώντας το κενό “γαλανόλευκο” διάστημα για να επικρατήσουν εν τέλει με 14-9.

Επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα, στον δεύτερο αγώνα της στον Όμιλο, είναι η Γερμανία, αύριο Δευτέρα (2/9) στις 16:00.

ΕΛΛΑΔΑ – ΣΕΡΒΙΑ 9-14

Τα Οκτάλεπτα: 4-3, 3-3, 1-6, 1-2.

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Παρτσόγλου, Λυκούδης, Νικολαΐδης Γ. 1, Γεωργαράς 4, Τόττης, Λασκαρίδης, Κωνσταντόπουλος, Μπιτσάκος 1, Καρατζάς, Κανδανολέων, Σπάχιτς 2, Σάλεχ 1, Λεβαντής.

Τα γκολ της Σερβίας πέτυχαν οι: Μποντίρογκα 2, Άντζελιτς 2, Γκλάντοβιτς 2, Ντζοκάνοβιτς 1, Ντάνκοβιτς 1, Κρίστιτς 3, Νοβάκοβιτς 3.