Εθνική Ανδρών: Με το αριστερό στη ματσάρα της πρεμιέρας του «Waterpolo Sardinia Cup»!

Με το αριστερό μπήκε η Εθνική Ανδρών στο «Waterpolo Sardinia Cup» καθώς ηττήθηκε με 13-12 της οικοδέσποινας Ιταλίας στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού. Το σύνολο του Θοδωρή Βλάχου συνεχίζει τη σκληρή δουλειά αντιμετωπίζοντας την Κροατία (5/7, 19:45) για την δεύτερη αγωνιστική του τουρνουά.

Ιταλία – Ελλάδα 13-12

Οι Ασημένιοι Ολυμπιονίκες του Τόκιο ανέτρεψαν το εις βάρος τους 4-2 στο πρώτο οκτάλεπτο έχοντας πρώτο σκόρερ τον Γιάννη Φουντούλη που σημείωσε τέσσερα τέρματα, ενώ τρία πρόσθεσε ο Στέλιος Αργυρόπουλος – Κανακάκης. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε προβάδισμα βραχείας κεφαλής (6-5) στο ημίχρονο, όμως οι διοργανωτές πήραν τη νίκη στις λεπτομέρειες με τον Ετσενίκε να πετυχαίνει πέντε γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 1-4, 4-3, 4-3

Ιταλία (Σάντρο Καμπάνια): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 1, Αλεσιάνι, Τζιανάτσα 2, Φοντέλι 2, Βελότο, Ρεντζούτο 1, Ετσενίκε 5, Ιόκι Γκράτα, Μπρούνι, Ντι Σόμα 1, Κοντέμι 1, Νικόζια

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης, Φουντούλης 4, Καλογερόπουλος, Δερβίσης, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 3, Γκίλλας 1, Παπανικολάου Ν. 1, Νικολαΐδης 2, Βλαχόπουλος, Τζωρτζάτος